ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ყოფილი მაღალჩინოსნების საქმეების სასამართლო მონიტორინგის შედეგები წარადგინა
17 იანვარი, 2014
14 იანვარს ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ყოფილი მაღალჩინოსნების სასამართლო პროცესების ერთწლიანი მონიტორინგის შედეგები წარადგინა.
NED - ის მიერ დაფინანსებული პროექტი 2013 წლის 15 იანვრიდან 15 დეკემბრის ჩათვლით საქალაქო სასამართლოში გამართული პროცესების მონიტორინგს მოიცავს. ანგარიშში თავმოყრილია ისეთი გახმაურებული საქმეების სასამართლო მონიტორინგის შედეგები, როგორიცაა: ბაჩო ახალაიას, ვანო მერაბიშვილის, გიგი უგულავას, თენგიზ გუნავას, ნიკა გვარამიასა და სხვა მაღალჩინოსანთა სასამართლო პროცესები.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორის ალეკო ცქიტიშვილის თქმით, მონიტორინგის მიზანი იყო ხელი შეეწყო სასამართლოს გამჭვირვალობისთვის და ასევე, დაკვირვებოდა, რამდენად იყო უზრუნველყოფილი სამართლიანი სასამართლოს პრინციპი სასამართლო ხელისუფლების მიერ: „მთავარი დაკვირვება,  რაც ამ ერთწლიანი მონიტორინგის შემდეგ გამოვლინდა, არის ის, რომ სასამართლო დღესდღეობით უფრო თავისუფალია  და ის, დიდწილად გათავისუფლდა პროკურატურის გავლენისაგან“.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენელთა თქმით, მონიტორინგის ფარგლებში მონიტორები ამზადებდნენ სხდომების ნარატიულ აღწერას და ასევე, ავსებდნენ სპეციალურ კითხვარებს. გარდა ამისა, ადამიანის უფლებათა ცენტრის ჟურნალიტსი წერდა სასამართლო რეპორტაჟებს, რომლებიც www.humanrights.ge-ზე ქვეყნდებოდა.
მონიტორინგის პროექტის ხელმძღვანელის,  ნინო ცაგარეიშვილის განცხადებით, საანგარიშო პერიოდის განმავლობაში, მხარეთა თანასწორობისა და შეჯიბრებითობის პრინციპი ძირითადად დაცული იყო: „დაცვასა და ბრალდებას, თანაბარი შესაძლებლობა ჰქონდათ საკუთარი პოზიციის წარმოსადგენად. თუმცა ბაჩანა ახალაიას სასამართლო პროცესებზე სერიოზულ პრობლემას წარმოადგენდა წესრიგის დაცვის უზრუნველყოფა. ადვაკატების შეკითხვები მოწმეთა მიმართ ხშირად იყო აგრესიული. იყო შემთხვევები, როცა ადვოკატი მოწმეს  არარელევანტურ კითხვებს უსვამდა.  გიგი უგულავას აღმკვეთი ღონისძიების გარეშე დატოვების გადაწყვეტილება კი, მოკლებული იყო სათანადო სამართლებრივ დასაბუთებას. ”
მონიტორინგის შედეგად ასევე გამოვლინდა, რომ სასამართლო პროცესების ვიდეოგადაღების უფლებამოსილების მინიჭებასთან დაკავშირებით საჭიროა კანონმდებლობის დახვეწა. სასამართლო პროცესების გადაღების უფლება უნდა მიეცეთ ინტერნეტ ტელევიზიებსაც.
ერთ-ერთ საქმეში საჯარო სასამართლო სხდომა შეიცავდა მსხვერპლის მიმართ განხორციელებული ძალადობრივი, მათ შორის სექსუალური ხასიათის ქმედების დეტალურ აღწერას. ნინო ცაგარეიშვილი მიიჩნევს, რომ სქესობრივი დანაშაულის მსხვერპლის ინტერსების დაცვის მიზნით, პირის ღირსება და პირადი ცხოვრების დაცვა უზრუნველყოფილი უნდა ყოფილიყო მოსამართლის მიერ და სხდომა უნდა დახურულიყო.
ასევე,  პრობლემას წარმოადგენდა ისიც, რომ ზოგიერთ პროცესზე, სხდომათა დარბაზის სიმცირის გამო, მოქალაქეების ნაწილი დასწრებას ვერ ახერხებდა. ადამიანის უფლებათა ცენტრი რეკომენდაციით მიმართავს სასამართლოს, რომ განსაკუთრებული საზოგადოებრივი ინტერესის მქონე საქმეების სასამართლო სხდომები უფრო დიდ დარბაზებში გაიმართოს, რათა სასამართლო პროცესი იყოს მაქსიმალურად საჯარო და ყველა დაინტერესებულ პირს მიეცეს პროცესზე დასწრების შესაძლებლობა.

Human Rights Center presented report on the Monitoring Trials of Former Government Officials
On January 14 Human Rights Centre presented the results of the monitoring trials of former state officials.
With financial support of NED, from 15 January, 2013 to 15 December, Human Rights Center monitored trial hearings of former state officials in Tbilisi City Court.
Executive Director of Human Rights Centre, Aleko Tskitishvili said that monitoring aimed to promote judiciary transparency and to observe how the judiciary authority complied with the principle of fair trial: “The main trend, that we have observed during this monitoring, is that nowadays court is more independent and prosecutor’s office does not have influence on the court”.
In the framework of the project, monitors were describing the trial proceedings and were filling in the special questionnaires. Besides, Human Rights Centre’s journalists were writing articles on trial proceedings. Articles covering the trial hearings were published on our website www.humanrights.ge
According to project director Nino Tsagareishvili, during the monitoring period principal of adversarial court proceedings and equality of arms were observed:  “The party for the defense and the prosecution had equal opportunity to present their positions. But there were problems with maintain order at Bachana Akhalaia’s proceedings. Sometimes lawyers’ questions to witnesses were aggressive and irrelevant. Leaving Gigi Ugulava without compulsory measure was groundless.”
Besides, it was revealed that legislations on video recording of Trial proceedings should be amended. Human Rights Centre thinks that internet televisions should also have right of video recording.
According to the report, the fact of sexual violence against victim was discussed during public hearing. Nino Tsagareishvili thinks that the right to dignity and privacy should have been protected by the judge and in such cases the hearing should have been closed.
Also, the problem was the transparency and publicity of the trial. Sometimes people were not able to attend proceedings because of the lack of space in the  ourt room. According to the recommendation of Human Rights Centre addressed to the court, hearings on high-profile cases should be held in bigger court rooms, in order to ensure publicity of the court proceeding and give opportunity to everybody to attend the hearing.