ბოლის თემის რწმუნებული ქრთამის აღების ბრალდებით დააკავეს
ახალგორში დღეს ყველა ბოლის თემის ( ადგილი ახალგორის რაიონში, რომელიც 13 სოფელს მოიცავს) რწმუნებულის რობინზონ გვრიტიშვილის დაკავებაზე საუბრობს. ის ქრთამის აღების ბრალდებით დააკავეს. ადგილობრივთაგან ზოგიერთს ხელჩანთაში დააქვს სია, სადაც 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ დაზარალებული მოსახლეობის სახელები და გვარებია მითითებული.
“ამ სიაში მეც ვარ, მაგრამ დღემდე არც კოტეჯი და არც კომპენსაცია არ მიმიღია!,გამოდის, რომ ჩემს მაგივრად სხვას მისცეს კოტეჯი ან კომპენსაცია. აბა, სხვანაირად როგორ იქნებოდა?! ჰკითხეთ აქ ვისაც გინდათ - მე მართლა არაფერი ამიღია! ამას კოტეჯებისა და კომპენსაციების განაწილების კომისიაც ადატურებს. ბოლო 5 წლის განმავლობაში ხან ახალგორის მუნიციპალიტეტში დავდივარ, ხან დევნილთა სამინისტროში იმისათვის, რომ მეც მერგოს რამე, მაგრამ ყველგან უარით მისტუმრებდნენ. დევნილის სტატუსი მაშინღა მაღირსეს, როცა ხელისუფლება შეიცვალა,“ - ამბობს ჩვენთან საუბარში ახალგორელი ქალბატონი და თან ნაბეჭდ ფურცელში თავის სახელსა და გვარს გვაჩვენებს.
უკვე წელიწადზე მეტია, რაც მთავარი პროკურატურა უცხოელი დონორების მიერ 2008 წლის ომის გამო დაზარალებული დევნილებისთვის გამოყოფილი მილიონობით ლარის განაწილების საქმეს სწავლობს. საქმე ეხება ახალგორელი და ლიახვისხეობის დევნილებისთვის კოტეჯებისა და კომპენსაციების განაწილებას.
ცნობისათვის, კოტეჯი (საცხოვრებელი ფართი წეროვანში, წილკანსა და ფრეზეთში) ან ფულადი კომპენსაცია (10 000 დოლარის ეკვივალენტი ლარებში) იმ პირზე გაიცემოდა, ვინც 2008 წლის ომამდე ახალგორში ცხოვრობდა. აღსანიშნავია, რომ პირზე იმ ცნობას, რომლის მიხედვითაც ის ნამდვილად ცხოვრობდა ახალგორში, ტერიტორიული ორგანოს რწმუნებულები გასცემდნენ. ახალგორელებისთვის ცნობების უკანონო გაცემასთან დაკავშირებით პრეტენზიები და აღშფოთებული რეპლიკები ბოლო 6 წლის განმავლობაში არ შეწყვეტილა. საყვედურები და უკმაყოფილობა კი, განსაკუთებით თვითონ დაბის, ასევე – მოსაბრუნის, ბოლის რწმუნებულების მიმართ გაისმოდა და მათ პასუხისგებაში მიცემასაც ითხოვდნენ.
სია, სადაც მითითებულია, ვინ აიღო დევნილისთვის განკუთვნილი ფულადი კომპენსაცია ან კოტეჯი, დიდი ხნის განმავლობაში გასაიდუმლოებული იყო. მას დევნილთა სამინისტროსგან არაერთი მედია-საშუალება, მათ შორის “ადამიანის უფლებათ ცენტრიც” ითხოვდა. საბოლოოდ სია 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ გასაჯაროვდა.
როგორც დევნილების სიაში აღმოჩნდა, კოტეჯები და კომპენასაციები კომისიის მიერ გადანაწილდა არა მარტო თვითონ ახალგორელებზე, არამედ თბილისელებზე, კასპელებზე, მცხეთელებზე და იმ პირებზეც კი, რომლებიც დღეს ვლადიკავკაზში ცხოვრობენ. აღნიშნულ სიაში, რომელიც თვითონ ახალგორელებს დევნილთა სამინისტორდან აქვთ, მიცვალებულებიც კი აღმოჩნდნენ.
როგორც რაიონში ადგილობრივები აცხადებენ, ქრთამის აღების ბრალდებით დაკავებული რობინზონ გვრიტიშვილი (და არა მარტო ის) ყალბ ცნობებს იმ პირებზე გასცემდა, ვინც რეალურად არ იყო ახალგორელი: „ასეთები ფორმალურად ფულად კომპენსაციას 10 000 დოლარს იღებდნენ, ფაქტობრივად კი მათ მხოლოდ ნახევარი – 5 000 დოლარი მიჰქონდათ, ნახევარ 5 000 დოლარი კი ყალბი საბუთის გამცემს რჩებოდა. ადგილობრივები კონკრეტულ გვარებსაც ასახელებენ, რაიონში მცხოვრებთაგან თუ ვინ აიღო ასე 5 000 დოლარი. ვენაცვალე იმათ, ვინც ამათი დაჭერა დაიწყო! რამხელა ფული აკეთეს ახლგორის გამგოეობის წევრებმა ამ დახმარებებით, ვერ წარმოიდგენთ. ყველა ციხეშია წასასვლელი და მათი ჯერიც დადგება!” - ამბობს ჩვენთან საუბრისას ახალგორის რაიონის სოფელ იკოთის მცხოვრები ქალბატონი.
“ნამდვილად ვიცი, რომ ეს საქმე ამ ერთი ადამიანის დაჭერით არ გაჩერდება. ვისაც დანაშაულში წვლილი მიუძღვის, აუცილებლად პასუხისგებაში მიეცემიან. თუმცა ახლა უკვე ვისი დაკავება მოხდება, ამის დაკონკრეტებას ნუ მომთხოვთ, რადგან ეს ჩემს კომპეტენციას სცილდება,” – აცხადებს ახალგორის საკრებულოს ფრაქცია „ქართული ოცნების”- თავმჯდომარე ზვიად ბალაშვილი.

Today everybody is speaking about the arrest of Robinzon Gvritishvili, attorney of Boli Community (unifies 13 villages) in Akhalgori district. He was arrested for the alleged bribery. Some locals have list of families, who were victimized during August 2008 Armed Conflict.
“I am on the list but have received neither cottage nor compensation yet. So, somebody received either compensation or cottage instead of me. It could not happen otherwise. You can ask anybody here – everybody will confirm that I did not get anything. The commission for distribution of cottages and compensations also confirms this fact. I have been applying to Akhalgori district administration, Ministry of Refugees of Georgia for compensation but they refuse. I wonder why they gave me IDP status after the government changed,” woman from Akhalgori district said and showed a paper where her name is on the list.
The Chief Prosecutor’s Office has been studying distribution of funds allocated by foreign donors among victims of August 2008 Armed Conflict for more than one year. More precisely, the prosecutor’s office is studying distribution of cottages and compensation among IDPs from Akhalgori district and Liakhvi Gorge.
Person, who had lived in Akhalgori district before 2008 Armed Conflict, could receive either cottage (in Tserovani, Tsilkani or Prezeti IDP Settlements) or financial compensation (equivalent of 10 000 USD in lari). It is noteworthy that attorneys of territorial entities were authorized to issue residence notification on each applicant for compensation/cottage. Akhalgori residents have been complaining about illegal distribution of cottages and compensations for the past 6 years. They mostly complained about Akhalgori district governor and attorneys of Mosabruni and Boli communities; people requested their criminal liability too.
The list of IDPs, who had received either cottage or compensation, was secret document for a long time. Many media organizations, including Human Rights Center, requested the list from the Ministry but it made public only after the 2012 Parliamentary Elections.
The list showed that not only Akhalgori district residents received cottages and compensations but also residents of Tbilisi, Kaspi, Mtskheta and even Vladikavkaz, North Ossetia. Akhalgori residents say they found dead people on the list.
District residents say that Robinzon Gvritishvili (not only him) issued faked notifications on the people, who did not live in Akhalgori district at all: “Those people formally received financial compensations – 10 000 USD though they took only 5 000 USD and the person, who issued faked document, took another 5 000 USD. God will bless those people who started the process [against violators]! You cannot imagine how much money they have earned from fabrication of residence notifications. Everybody must be imprisoned,” a woman from Ikoti village told humanrights.ge.
“I definitely know that the process will not finish with the arrest only one person. Whoever is guilty in this case shall be prosecuted. However, please do not ask me names of people, who might be arrested because it is beyond my competence,” said Zviad Balashvili, chairman of the fraction Georgian Dream at Akhalgori municipal board.