გორის რაიონში 29 000 ფერმერი სახელმწიფო პროგრამით ისარგებლებს
გორის მუნიციპალიტეტში მცხოვრები დაახლოებით 29 000 ფერმერი სასოფლო სამეურნეო სამუშაოებისათვის დახმარებას მიიღებს. დახმარება განკუთვნილია მცირე მიწიანი ფართის მფლობელი ფერმერებისათვის. სოფლის მეურნეობის სამინისტროს პროგრამის ფარგლებში, ის ფერმერები რომლებიც ერთი ჰექტრის 25 მეასედ მიწის ნაკვეთს ფლობენ,  მიიღებენ პლასტიკურ ბარათებს 50 ლარის ოდენობით, რომლის განაღდებაც აგრო მაღაზიებში შეეძლებათ. იმათ კი, ვისაც უფრო მეტი მიწის ნაკვეთი აქვთ, დამატებით კიდევ 50 ლარს მიიღებს.
ვაჟა ბზიშვილი ფერმერი : ,,შარშან 100 ლარი ავიღეთ, წელს გვითხრეს 50 ლარი იქნებაო, რადგან 25 მეასედამდე გვაქვს მიწის ნაკვეთი. კარგი იქნებოდა წელსაც არ შემცირებულიყო ეს დახმარება. შარშან დავამუშავეთ მიწის ნაკვეთი და ასევე სასუქის  შესაძენადაც დაგვრჩა ფული, სასოფლო სამეურნეო ინვენტარიც ვიყიდეთ. შეიძლება ითქვას, რომ არ არის საკმარისი ეს თანხა, მაგრამ ყურადღებას მაინც ვგრძნობთ და ესეც სტიმულია გლეხისთვის“.
გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობის სოფლის მეურნეობის განვითარების სამსახურში აცხადებენ, რომ პრობლემების თავიდან ასაცილებლად დაწყებულია ფერმერთა სიების დაზუსტება.  მუნიციპალიტეტის სოფლის განვითარების სამსახურის უფროსის გიორგი ხიდაშელის განცხადებით, სიები უკვე გადამოწმებულია და ფერემერები უხლოეს მომავალში სახელმწიფოს მხრიდან აღნიშნული შეღავათებით ისარგებლებენ.
სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ შემუშავებული პროგრამით ქვეყნის ტერიტორიაზე  800 000-მდე ფერმერი ისარგებლებს. პროექტის ბიუჯეტი 90 მილიონ ლარს შეადგენს.
სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლაშა ფიფია: ,,შარშან იყო ადამიანთა გარკვეული რაოდენობა, ვინც ვერ მოხვდა პროექტში.  წელს ჩვენ ეს გავითვალისწინეთ და მაქსიმალურად  ყველა ბენეფიციარი,  ყველა მიწის მესაკუთრე ვინც ფლობს 1 მთელ 25 მეასედ ჰექტარს ან ნაკლებს, მიიღებს ამ ტიპის დახმარებას“.

29 000 Farmers Will Involve State Program in Gori District
About 29 000 farmers living in Gori district will receive aid for agricultural activities. The aid will be allocated for the owners of small plots. In the frame of the program of the Ministry of Agriculture, those farmers who own 25 sq. meters of plot, will receive plastic cards for 50 lari; they will use them in the agricultural shops. Those, who own more plots, will receive double 50 lari plastic card.
Vazha Bzishvili, farmer: “Last year, I received 100 lari; this year they said we will receive 25 lari because I have 25 sq. meters of land. I wished they had not reduced the aid. Last year we calculated the plot and even managed to purchase fertilizer and agriculture equipment. The new amount of money is not enough but despite that we feel attention and it is a stimulus for farmer.”
Agriculture development service representatives at the Gori district administration say verification of the lists of farmers is underway. Head of the service Giorgi Khidasheli said the lists were already checked and soon farmers will receive the aid.
About 800 000 farmers will involve the program of the Ministry of Culture. The program budget is 90 million lari.
Minister of Agriculture Lasha Pipia: “Last year, some people could not involve program. This year, we envisaged it and included all beneficiaries in the program. Every plot-owner will receive the aid.”