ადამიანის უფლებათა ცენტრის ანგარიშის პრეზენტაცია
14 იანვარს, 12:30 სთზე ადამიანის უფლებათა ცენტრი, თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის საკონფერნციო დარბაზში გიწვევთ ყოფილი მაღალჩინოსნების სასამართლო პროცესების მონიტორინგის ანგარიშის პრეზენტაციაზე.
NED-ის მიერ დაფინანსებული პროექტის ფარგლებში, 2013 წლის იანვრიდან დეკემბრამდე ადამიანის უფლებათა ცენტრმა წინა ხელისუფლების მაღალჩინოსნების წინააღმდეგ წარმოებულ საქმეებზე სასამართლო მონიტორინგი განახორციელა.
ანგარიშში თავმოყრილია ისეთი გახმაურებული საქმეების სასამართლო მოსმენების მონიტორინგის შედეგები, როგორიცაა: ბაჩო ახალაიას, ვანო მერაბიშვილის, გიგი უგულავას, თენგიზ გუნავას, ნიკა გვარამიასა და სხვა ყოფილი მაღალჩინოსნების წინააღმდეგ წარმოებული სისხლის სამართლის საქმეები.
მონიტორინგის მიზანი იყო, ხელი შეეწყო სასამართლოს გამჭვირვალობისთვის და ასევე, დაკვირვებოდა, რამდენად იყო უზრუნველყოფილი სამართლიანი სასამართლოს პრინციპი სასამართლო ხელისუფლების მიერ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ მომზადებული ანგარიში ორენოვანია. პრეზენტაციაზე გავრცელდება ანგარიშის ბეჭდური ვერსია.

Presentation of Human Rights Center’s Report
On January 14, at 12:30 pm, Human Rights Center will present the Report on the Monitoring of Trials on Former Senior Officials in the conference hall of the Human Rights House Tbilisi.
With financial support of NED, since January 2013, Human Rights Center monitored trials on the cases of senior officials of the previous government.
The purpose of the monitoring was to promote judiciary transparency and to observe how the judiciary authority complied with the principle of fair trial when processing aforementioned cases.
Human Rights Center produced the report in two languages. Printed version of the report will be available at the press-conference.