ქუთაისელი „ნაციონალი“ ვასილ კიკვიძის ძეგლის დემონტაჟს ითხოვს
„კიდევ ერთხელ, და ამჯერად საბოლოოდ, მივმართავ ხელისუფლებას, კერძოდ კი, საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილს, აიღონ ვასილ კიკვიძის ძეგლი ქუთაისში“, - ეს განცხადება ქუთაისის საკრებულოს „ნაციონალმა“ დეპუტატმა გია გოქაძემ საგანგებოდ გამართულ ბრიფინგზე გააჟღერა.
იგივე მოთხოვნით მან ქუთაისის მერის მოვალეობის შემსრულებელს გასული თვეში მიმართა, თუმცა, როგორც თვითონ ამბობს, უშედეგოდ.
„რადგან შოთა მურღულია წერილებს არ კითხულობს და არც არის გასაკვირი, რომ ასე იქცევა (მას ხომ არანაირი უფლება არ აქვს ამ ქალაქში), გადავწყვიტე ირაკლი ღარიბაშვილს მივმართო. ქუთაისს, როგორც დანარჩენს საქართველოს ხომ ის მართავს. აიღონ კიკვიძის ძეგლი და ამით სოლიდარობა გამოუცხადონ უკრაინელ ხალხს,“ - ამბობს გოქაძე.
მისი განმარტებით, იმ შემთხვევაში, თუ აღნიშნულ მოთხოვნას 23 თებერვლამდე ხელისუფლების მხრიდან არ გამოეხმაურებიან და ძეგლის დემონტაჟს არ განახორციელებენ, იგი ძეგლს წითლად გადაღებავს.
ვასილ ისიდორეს ძე კიკვიძე 1895 წელს დაიბადა ქუთაისში. მონაწილეობდა პირველ მსოფლიო ომში (1914-18 წწ.). მსახურობდა მოხალისეთა კავალერიაში, იყო მემარცხენე ესერი. 1917 წელს არჩეული იქნა მეომარ-რევოლუციონერთა სამხრეთ-დასავლეთ ფრონტის თავმჯდომარედ. 1917-18 წლებში ხელმძღვანელობდა წითელი არმიის ბრძოლას უკრაინაში. ამის შემდეგ იბრძოდა თეთრგვარდიელების წინააღმდეგ და დაიღუპა ერთ-ერთი ასეთი ბრძოლის დროს, 24 წლის ასაკში, 1919 წლის იანვარში.

UNM Member from Kutaisi Requests Demolition of Vasil Kikvidze’s Statue
“I again and finally petition to the government, namely PM Irakli Garibashvili, to remove Vasil Kikvidze’s statue from Kutaisi,” Gia Gokadze, member of the Kutaisi City Council from the United National Movement, made the statement at the special briefing.
He petitioned to the Kutaisi interim mayor with the request last month but as he said it had no result.
“Since Shota Murgulia is not reading our letters and I am not surprised with it (because he has no authority in this city), I decided to petition to Irakli Garbiashvili. He governs Kutaisi like the rest of Georgia. Let them remove Kikvidze’s statue and express solidarity with Ukrainian people with it,” Gokadze said.
He clarified that unless his request is satisfied before February 23, and if government will not demolish the statue, he will paint it in red.
Vasil Kikvidze was born in Kutaisi in 1895. He participated in the World War I; served in the volunteers’ cavalierly. In 1917 he was elected chairman of the South-Western Front of Warrior-Revolutionists. In 1917-1918 he was leader of the Red Army’s battle in Ukraine. Afterwards he fought against the White Guardia and was killed during one of the battles at the age of 14; in January of 1919.