სასამართლოს მიერ თანამდებობიდან ორჯერ გადაყენებული პირი ისევ თანამდებობაზე დანიშნეს
კახეთის რეგიონული განვითარების სააგენტოს ყოფილ დირექტორს ვალერი გრემელაშვილს სასამართლომ სააგენტოში ხელმძღვანელ თანამდებობაზე მუშაობა ორჯერ აუკრძალა. გრემელაშვილი სააგენტოს ყოფილ თავმჯდომარესთან გიორგი სიბაშვილთან ერთად,სამსახურეობრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებისა და დიდი ოდენობით თანხის გაფვლანგვაშია ბრალდებული. იმის მიუხედავად, რომ სასამართლოს ჯერ მოწმეთა დაკითხვაც არ დაუმთავრებია, გრემელაშვილი 2014 წლის 23 იანვარს სააგენტოს გამგეობის თავმჯდომარის მოადგილედ დანიშნეს.
გრემელაშვილს და სიბაშვილს აღკვეთის ღონისძიების სახით გირაო აქვთ შეფარდებული, გერემელაშვილს 5 000, სიბაშვილს კი 15 000 ლარის ოდენობით. გრემელაშვილი ბრალს ნაწილობრივ აღიარებს, გიორგი სიბაშვილი კი ბრალდებას არ ეთანხმება.
2013 წლის 15 იანვარს, კახეთის საოლქო პროკურატურის პროკურორის ხვიჩა ბეგიაშვილის შუამდგომლობის საფუძველზე, სასამართლომ მიიღო გადაწყვეტილება და ვალერი გრემელაშვილი „კახეთის რეგიონული განვითარების სააგენტოს“ დირექტორის თანამდებობიდან გადააყენა.
„იქიდან გამომდინარე, რომ ვალერიან გრემელაშვილს ბრალი ედება თანამდებობრივი დანაშაულის ჩადენაში, მის მიერ ჩადენილი დანაშაულის ხასიათის გათვალისწინებით, იგი სამსახურებრივი მდგომარეობის გამოყენებით ხელს შეუშლის გამოძიებას ობიექტური ჭეშმარიტების დადგენაში, რაც წარმოადგენს საკმარის საფუძველს მისი თანამდებობიდან გადასაყენებლად. თანამდებობაზე დატოვების შემთხვევაში, შესაძლოა ხელი შეუშალოს საქმეზე ჭეშმარიტების დადგენას და კვლავ გააგრძელოს დანაშაულებრივი საქმიანობა“, - აღნიშნულია თელავის რაიონული სასამართლოს მოსამართლის გოგიტა თოთოსაშვილის განჩინებაში.
იქვე ნათქვამია, რომ „განჩინება სავალდებულოა შესაბამისი დაწესებულების, საწარმოს ან ორგანიზაციის ხელმძღვანელისთვის. იგი ვალდებულია, სასამართლოს განჩინება შემოსვლისთანავე, დაუყოვნებლივ აღასრულოს და ეს შეატყობინოს სასამართლოს“.
გრემელაშვილის ნაცვლად სააგენტოს დირექტორად გამგეობის წევრი თამილა ნაპირელი აირჩიეს.
განჩინების მიუხედავად, 2013 წლის 15 თებერვალს, ვალერი გრემელაშვილი „კახეთის რეგიონული განვითარების სააგენტოში“ უფრო მაღალ თანამდებობაზე დაინიშნა. ის სააგენტოს გამგეობის თავმჯდომარედ აირჩიეს.
2013 წლის 21 თებერვალს, პროკურორმა ხვიჩა ბეგიაშვილმა ისევ მიმართა სასამართლოს, რომ ვალერი გრემელაშვილი „რეგიონული განვითარების სააგენტოს“ გამგეობის თავმჯდომარის თანამდებობიდან გადაეყენებინათ.
სასამართლომ პროკურატურის შუამდგომლობა დააკმაყოფილა. „ვალერიან გრემელაშვილს ბრალი ედება თანამდებობრივი დანაშაულის ჩადენაში. დანაშაულის ხასიათის გათვალისწინებით, შესაძლოა სამსახურებრივი მდგომარეობის გამოყენებით შეეცადოს ხელი შეუშალოს საქმეზე ჭეშმარიტების დადგენას, განაგრძოს დანაშაულებრივი საქმიანობა, რაც წარმოადგენს საკმარის საფუძველს მისი თანამდებობიდან გადასაყენებლად. აღნიშნულიდან გამომდინარე, ვალერიან გრემელაშვილი გადაყენებულ უნდა იქნას ააიპ „რეგიონული განვითარების სააგენტოს“ გამგეობის თავმჯდომარის თანამდებობიდან“, - ნათქვამია მოსამართლე ქეთინო ლუაშვილის განჩინებაში და ასევე აღნიშნულია, რომ განჩინება დაუყოვნებლივ უნდა აღსრულებულიყო.
ვალერი გრემელაშვილი სააგენტოს გამგეობის თავმჯდომარის თანამდებობიდან გადადგა და მის ნაცვლად, გამგეობის თავმჯდომარედ, თელავის მაშინდელი გამგებელი ზურაბ ყურაშვილი აირჩიეს. გრემელაშვილი გამგეობის რიგითი წევრი გახდა.
2014 წლის 23 იანვარს, „კახეთის რეგიონული განვითარების სააგენტოს“ გამგეობის სხდომაზე, თანამდებობიდან სასამართლოს მიერ 2–ჯერ გადაყენებული ვალერი გრემელაშვილი ისევ ხელმძღვანელ თანამდებობაზე დაინიშნა. გამგეობის წევრებმა ის გამგეობის თავმჯდომარის მოადგილედ აირჩიეს.
ასევე, შეიცვალა გამგეობის თავმჯდომარე და რამდენიმე წევრი. გამგეობის თავმჯდომარედ ზურაბ ყურაშვილის ნაცვლად გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგებელი ემზარ ჯიქურაშვილი აირჩიეს. გამგეობის წევრობიდან გადაირჩიეს ახმეტის გამგებელი ბექა ბაიდაური და ყვარლის მუნიციპალიტეტის გამგებლის ყოფილი მოადგილე ლაშა ალადოშვილი. გამგეობის წევრებად აირჩიეს სიღნაღის გამგებელი რამაზ პოპიაშვილი და ლაგოდეხის გამგებელი ვალერი ალიბეგაშვილი.
ვალერი გრემელაშვილი აცხადებს, რომ მას სააგენტოს გამგეობის თავმჯდომარის მოადგილის თანამდებობაზე ყოფნის უფლება, სავარაუდოდ, აქვს: „მე სააგენტოს არც დირექტორი ვარ და არც თავმჯდომარე. მოადგილე რომ ვარ, მერე რა, ეგ გადამწყვეტი არ არის. პირველი ხელმომწერები დირექტორი და თავმჯდომარე არიან. მაშინ არ მქონდა თანამდებობაზე ყოფნის უფლება, თორემ ეხლა მგონი არაფერი პრობლემა აღარ არის“, - განაცხადა გრემელაშვილმა.
სააგენტოს გამგეობის 23 იანვრის სხდომის ოქმის თანახმად, სხდომას, რომელზეც თავმჯდომარე და მოადგილე აირჩიეს, ლაგოდეხის გამგებელი ვალერი ალიბეგაშვილი ხელმძღვანელობდა. ოქმის მიხედვით, ემზარ ჯიქურაშვილის და ვალერი გრემელაშვილის კანდიდატურებიც მან წამოაყენა. ვალერი ალიბეგაშვილი და გამგეობის სხვა წევრები აცხადებენ, რომ არ ახსოვთ ვინ იყო გრემელაშვილის თანამდებობაზე დანიშვნის ინიციატორი. ასევე, არ აქვთ ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ ვალერი გრემელაშვილი სასამართლომ სააგენტოს ხელმძღვანელი თანამდებობებიდან 2-ჯერ გადააყენა.
საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 199-ე მუხლის მეორე პუნქტის თანახმად, აღკვეთის ღონისძიებასთან ერთად ბრალდებულის მიმართ შეიძლება ასევე გამოყენებულ იქნეს გარკვეული საქმიანობისა თუ პროფესიის განხორციელების აკრძალვა. სასამართლოს განჩინებაში მითითებული არ არის, რომ მოსამართლის გადაწყვეტილება დროებითი იყო. ვალერი გრემელაშვილს არ გაუსაჩივრებია სასამართლოს არცერთი განჩინება, მისი თანამდებობიდან გადაყენების შესახებ.

Twice Resigned Person from Position By the Court Was Restored to Job
Court twice prohibited former director of the Kakheti regional development agency Valeri Gremelashvili to occupy leading position in the agency. The court found him guilty in the abuse of professional authority and waste of large amount of fund together with the former chairman of the agency Giorgi Sibashvili. Although the court has not yet finished interrogation of the witnesses, on January 23, 2014 Gremelashvili reoccupied the position of the deputy board chairman.
Bail was imposed on Gremelashvili and Sibashvili: 5 000 lari on Gremelashvili and 15 000 lari on Sibashvili. Gremelashvili partly admitted the charge whilst Giorgi Sibashvili categorically denies it.
On January 15, 2013, based on the solicitation of the prosecutor Khvicha Begiashvili at Kakheti regional prosecutor’s office, court released judgment and resigned Valeri Gremelashvili from the position of the Director of the Kakheti regional development agency.
“Since Valerian Gremelashvili is charged for the professional crime, he might hinder investigation to estimate the truth that is enough ground to resign him from the position. If he keeps position, Gremelashvili might hinder the investigation and continue criminal activities,” the judgment of the judge Gogita Totosashvili at the Telavi District Court reads.
The document also reads that “judgment is obligatory for the leader of relevant agency, enterprise or organization. She/he is authorized to immediately execute the judgment as soon as it is delivered to the addressee and to notify the court about execution.”
Board member Tamila Napireli was appointed to the position of the agency director instead Gremelashvili.
Despite the aforementioned judgment, on February 15, 2013 Valeri Gremelashvili was elected to the higher position in the Kakheti regional development agency – he is now board chairman at the agency.
On February 21, 2013 Prosecutor Khvicha Begiashvili repeatedly appealed to the court and requested Gremelashvili’s resignation from the new position.
Court satisfied the solicitation of the prosecutor’s office. “Valerian Gremelashvili is accused of professional offence. Due to the character of the committed offence, he might hinder the investigation to estimate the truth, continue criminal activities that are enough ground to resign him from the position. Based on the aforementioned circumstances, Valerian Gremelashvili shall be resigned from the position of the board chairman of the Regional Development Agency,” the judgment of the Judge Ketino Luashvili reads, that should be immediately executed.
Valeri Gremelashvili resigned from the position and Zurab Kurashvili, former Telavi district governor, replaced him to the position. Gremelashvili became ordinary board member of the agency.
On January 23, 2014, board session of the Kakheti Regional Development Agency again elected Valeri Gremelashvili to the high position in the Agency – deputy chairman of the board.
Board chairmen and several members were also changed. Gurjaani district governor Emzar Jikurashvili was elected to be board chairman of the agency; Akhmeta district governor and Beka Baidauri and Kvareli district former deputy governor Lasha Aladoshvili are no longer board members. Signagi district governor Ramaz Popiashvili and Lagodekhi district governor Valeri Alibegashvili replaced them.
Valeri Gremelashvili said presumably he has right to occupy the position of the deputy chairman. “I am neither director nor board chairman at the agency. I am deputy chairman that is not decision-making position. Director and chairman sign documents. Previously I did not have right to occupy high position, but now I think it is all right,” Gremelashvili said.
According to the protocol of the January 23 session, Lagodekhi district governor Valeri Alibegashvili was chairing the session where board chairman and deputy chairman were elected. The protocol states that Alibegashvili nominated Emzar Jikurashvili and Valeri Gremelashvili for the positions. Now, Lagodekhi district governor and other board members claim they do not remember who nominated Gremelashvili for the position. Either, they did not have information that court had resigned Gremelashvili from the position twice.
In accordance to the Article 199 Part II of the Criminal Code of Georgia, restriction of some activities or profession might be imposed on the convicted together with the preventive measure. The judgment does not clarify whether the judge’s decision was temporary or not. Valeri Gremelashvili did not appeal the judgment on his resignation.