ივანიშვილი ცდილობდა პრეზიდენტის გადარწმუნებას, არ დაედო ვეტო კანონპროექტზე
ყოფილმა პრემიერ–მინისტრმა ბიძინა ივანიშვილმა განაცხადა, რომ ის გაოცებულია და „იმედგაცრუებულია“ პრეზიდენტ გიორგი მარგველაშვილით. ივანიშვილმა, რომელიც ადრე ხშირად მოიხსენიებდა მარგველაშვილს თავის ერთ–ერთ უახლოეს მეგობრად, განაცხადა, რომ მას აღარ აქვს „არაფორმალური ურთიერთობები“ პრეზიდენტთან.
„ამაში მე ტრაგედიას ვერ ვხედავ. უკეთესია ჩემთვის პირადად; ზედმეტი დრო გამიჩნდა“, – განაცხადა მან ტელეკომპანია „იმედთან“ ინტერვიუში, რომელიც 19 მარტს გავიდა ეთერში.
მან ასევე განაცხადა, რომ „ამას არ სჭირდება ზედმეტი დრამატიზირება“.
ინტერვიუში ივანიშვილმა ასევე ისაუბრა იმაზე, თუ როგორ ცდილობდა პრეზიდენტის გადარწმუნებას არ დაედო ვეტო კანონპროექტზე დეკემბრის ბოლოს, დაახლოებით ერთ თვეში მას შემდეგ, რაც მან ოფიციალურად დატოვა პრემიერ–მინისტრის პოსტი.
კითხვაზე, თუ როგორ შეაფასებდა ის მარგველაშვილს პრეზიდენტის რანგში, ივანიშვილმა უპასუხა: „ზოგადად მე ვფიქრობ, რომ აქაც ყველაფერი ნორმის ფარგლებშია. თუმცა, მე ველოდი უკეთესს, არ დავმალავ“.
„პრეზიდენტის არჩევნების შემდგომ, პირველი ორი თვე, მე მქონდა საკმაოდ ბევრი პოლემიკა უკვე არჩეულ პრეზიდენტთან“, – განაცხადა ივანიშვილმა, რომელმაც პრემიერ–მინისტრის პოსტი იმ დღეს დატოვა, როდესაც მარგველაშვილის ინაუგურაცია გაიმართა 2013 წლის 17 ნოემბერს, არჩევნებში გამარჯვებიდან სამ კვირაში.
ივანიშვილმა პრეტენზიები გამოთქვა იმასთან დაკავშირებით, რომ ვანო მაჭავარიანი, როგორც ის ამბობს, პრეზიდენტის „ფავორიტი“ გახდა.
ვანო მაჭავარიანი, რომელიც ნაციონალური მოძრაობის დეპუტატის მიხეილ მაჭავარიანის ძმაა, მარგველაშვილის მრჩეველია საგარეო პოლიტიკის საკითხებში.
ივანიშვილის თქმით, მთავარი პრობლემა პრეზიდენტის მრჩეველთან დაკავშირებით არის მაჭავარიანის „უმსგავსო“ საქციელის წარსულში.
ივანიშვილმა განაცხადა, რომ მას შემდეგ, რაც ის 2011 წლის ბოლოს პოლიტიკაში ჩაერთო, მარგველაშვილმა გუნდში თავისი მეგობარი ვანო მაჭავარიანი მოიყვანა, თუმცა ის მალევე წავიდა და კარგად ანაზღაურებადი სამსახური მიიღო საპარტნიორო ფონდში. ივანიშვილმა განაცხადა, რომ ვანო მაჭავარიანი მხოლოდ იმიტომ შეუერთდა გუნდს, რომ მაშინდელი მმართველი პარტია, ნაციონალური მოძრაობა „გაებრაზებინა“ და კარგად ანაზღაურებადი სამსახური მიეღო იმის სანაცვლოდ, რომ ქართულ ოცნებასთან არ ითანამშრომლებდა.
ვანო მაჭავარიანმა უარყო ივანიშვილის ბრალდება და განაცხადა, რომ ის სიმართლესთან ახლოსაც კი არ არის.
მან განუცხადა „ინტერპრესნიუსს“, რომ ძალიან სამწუხაროა, რომ ბიძინა ივანიშვილს დამახინჯებული ინფორმაცია მიაწოდეს.
მართალია ივანიშვილმა განაცხადა, რომ თავად ფაქტი, რომ ნაციონალური მოძრაობის ერთ–ერთი ლიდერის ძმა პრეზიდენტთან მუშაობს „არ არის ტრაგედია“, თუმცა მან ასევე დასძინა, რომ ეს მაინც არასასიამოვნოა. მისი თქმით, ამ საკითხზე რამდენჯერმე ჰქონდა კამათი მარგველაშვილთან. „აქაც დრამატიზირება არ მინდა, მაგრამ ეს ჩემთვის უსიამოვნოა“, - განაცხადა მან.
კიდევ ერთი საკითხი, რომელთან დაკავშირებითაც ივანიშვილმა მარგველაშვილი გააკრიტიკა, არის პრეზიდენტის გადაწყვეტილება ავლაბრის რეზიდენციის გამოყენების თაობაზე. მართალია თავდაპირველად მარგველაშვილმა განაცხადა, რომ არ გამოიყენებდა სასახლეს, მაგრამ გასულ კვირას იქ რამდენიმე შეხვედრა გამართა, მათ შორის ცერემონია, როდესაც შვიდი ქვეყნის არარეზიდენტმა ელჩმა პრეზიდენტს რწმუნებათა სიგელები გადასცა.  მარგველაშვილმა განაცხადა, რომ ეს ღონისძიება პრეზიდენტის სასახლეში იმიტომ გაიმართა, რომ მთავრობის კანცელარიაში ამგვარი ცერემონიებისთვის შესაფერისი სივრცე არ არის.
ივანიშვილმა განაცხადა, რომ პრეზიდენტად არჩევამდე მარგველაშვილი ექს–პრეზიდენტ სააკაშვილის ადმინისტრაციის მიერ აშენებული სასახლის გამოყენებას ძლიერ ეწინააღმდეგებოდა.
„ეს არის „ძალადობის, სიბოროტის და გარყვნილების სიმბოლო“ – აი გიორგის სიტყვები“, – განაცხადა ივანიშვილმა.
მისი თქმით, ამ მაგალითის მოყვანით, არ ამბობს, რომ მარგველაშვილს სასახლის გამოყენების უფლება არ აქვს და უბრალოდ იმის დემონსტრირებას ცდილობს, თუ როგორ შეიცვალა მარგველაშვილმა შეხედულებები ამ კონკრეტულ საკითხზე პრეზიდენტად გახდომის შემდეგ.
„პრინციპულად განსხვავებული თვისებები აღმოაჩნდა, ხასიათი გამოავლინა მარგველაშვილმა არჩევნების შემდგომ“, – დასძინა მან.
ივანიშვილმა ასევე დაადასტურა, რომ მას დავა ჰქონდა პრეზიდენტთან დეკემბრის ბოლოს მარგველაშვილის გადაწყვეტილებაზე, რომ ვეტო დაედო იმ კანონპროექტზე, რომელსაც მკაცრად აკრიტიკებდნენ ნაციონალური მოძრაობა და რიგი არასამთავრობო ორგანიზაციები. საუბარია სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებაზე, რომლითაც კიდევ ერთხელ გადაიდო ახალი წესის ამოქმედება, რომელიც ითვალისწინებს გამოძიების პროცესში მოწმეთა მხოლოდ მოსამართლის წინაშე დაკითხვას როგორც ბრალდების, ისე დაცვის მხარეთა თანდასწრებით.
პარლამენტმა ცვლილება 2013 წლის 26 დეკემბერს მიიღო – ივანიშვილის მიერ პრემიერ–მინისტრის პოსტის დატოვებიდან დაახლოებით ერთ თვეში. ივანიშვილმა განაცხადა, რომ მას შემდეგ, რაც გაიგო, რომ მარგველაშვილი კანონპროექტზე ვეტოს დადებას აპირებდა, შეხვდა პრეზიდენტს, რათა დაერწმუნებინა, რომ ეს არ გაეკეთებინა.
„მე მას ავუხსენი, რომ ეს გაუგებრობას გამოიწვევდა გუნდში, მისმა გუნდმა დაამტკიცა პარლამენტის სახით და ნაციონალური მოძრაობა იყო პრინციპული წინააღმდეგი ამ კანონპროექტის. მისგან დადებული ვეტო იქნებოდა შეურაცხყოფა გუნდისა, რომელიც მას ეხმარებოდა მთელ ამ პროცესში; მე ვუთხარი, რომ ხალხიც ვერ გაიგებს ამას. ესეც, ლამაზი სიტყვებით რომ ვთქვათ, არ აინტერესებს მას“, – განაცხადა ივანიშვილმა.
მისი თქმით, მან ვერ დაარწმუნა მარგველაშვილი, რომ არ დაედო ვეტო კანონპროექტზე და პარლამენტის თავმჯდომარემ დავით უსუფაშვილმა ქართული ოცნების დეპუტატების მობილიზებაც კი დაიწყო პარლამენტის სხდომისთვის შესაძლო ვეტოს დასაძლევად, რასაც სულ ცოტა 76 ხმა სჭირდება.
საბოლოოდ, კანონპროექტს მარგველაშვილმა ვეტო არ დაადო და ხელი მოაწერა მის ძალაში შესვლას. ივანიშვილმა განაცხადა, რომ იგი მარგველაშვილთან საუბრის შემდეგ ამ საკითხში არ ჩარეულა და არ იცის, რამ გადააწყვეტინა პრეზიდენტს შეეცვალა აზრი და აღარ დაედო ვეტო.
მარგველაშვილმა ამ საკითხზე იანვრის ბოლოს ისაუბრა დაგანაცხადა, რომ მას და ქართული ოცნების ზოგიერთ წევრს შორის არსებობდა „განსხვავებული შეხედულება“ და განიხილავდა „უფრო აქტიურ ჩარევას ამ პროცესში“.
ივანიშვილმა ასევე განაცხადა „იმედთან“ ინტერვიუში, რომ მარგველაშვილთან დაკავშირებით კიდევ „ბევრი გაუგებრობები“ იყო, თუმცა მას არ სურს ამაზე საუბარი.
„კიდევ გავიმეორებ, რომ ამის დრამატიზირება არ არის საჭირო; დღეს ეს კაცი ფუნქციონირებს, აკეთებს იმას, რაც ევალება კონსტიტუციით და მე ვფიქრობ, რომ მომავალშიც დაიხვეწება და უფრო კარგად განახორციელებს ყველაფერს“, – განაცხადა მან.
„მე ვფიქრობ, რომ არაფერი ისეთი, რომ საზოგადოებას ბოდიში მოვუხადო ან მე, ან მარგველაშვილმა, ან ზოგადად გუნდმა, ასეთი არ მომხდარა; ამას არ სჭირდება ზედმეტი დრამატიზირება“, – განაცხადა ივანიშვილმა.
იმავე ინტერვიუში ივანიშვილმა პრემიერ–მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი შეაქო და განაცხადა, რომ ის მასზე უკეთესი პრემიერ–მინისტრია.
ივანიშვილმა ასევე განაცხადა, რომ მას არ შეუცვლია აზრი ქართული ოცნების მერობის კანდიდატ დავით ნარმანიასთან დაკავშირებით. მან აღნიშნა, რომ მაღალი ალბათობა არსებობს იმისა, რომ ნარმანია მეორე ტურის გარეშეც გაიმარჯვებს არჩევნებში. ივანიშვილმა ასევე განაცხადა, რომ ამგვარად იმიტომ ფიქრობს, რომ ნარმანია კარგი კანდიდატია და მეორე მხრივ, მას არ ეყოლება ძლიერი კონკურენტები – არც ნაციონალური მოძრაობიდან და არც არასაპარლამენტო ოპოზიციური პარტიებიდან.

Ex-PM Ivanishvili 'Disappointed' in Margvelashvili
Former Prime Minister Bidzina Ivanishvili said to he’s “surprised” by and “disappointed” in President Giorgi Margvelashvili.
Ivanishvili, who was previously often describing Margvelashvili as one of his closest friends, said that he no longer keeps “informal relations” with the President.
“I don’t see any tragedy in that. It’s even better for me; it gave me more free time,” he said in an interview with Tbilisi-based Imedi TV, which was aired late on March 18.
He also said there “is no need to dramatize” differences they had.
In the interview Ivanishvili also spoke about how he was involved in trying to dissuade President Margvelashvili from vetoing a bill in late December, more than a month after he formally quit PM’s post.
Asked how he would evaluate Giorgi Margvelashvili in his capacity of the President, Ivanishvili responded: “In general, I think, everything here is within norms. But I will not hide that I was expecting it to be better.”
“During the first two months I had lots of polemics with the elected president,” said Ivanishvili, who quit PM’s post on the day when Margvelashvili was sworn in as president on November 17, 2013, three weeks after his election victory.
Ivanishvili complained about Vano Matchavariani being, as he put it, Presidents’ “favorite”.
Matchavariani, who is brother of UNM lawmaker Mikheil Matchavariani, is Margvelashvili’s foreign policy adviser.
The main problem about president’s foreign policy adviser, he said, is Matchavariani’s “improper” actions in the past.
Ivanishvili said that after he entered into politics in late 2011, Margvelashvili brought into the team his friend Vano Matchavariani, but the latter quit shortly after that and took a well-paid job at the state-owned Partnership Fund. Ivanishvili said that Vano Matchavariani joined his team just to “anger” then ruling UNM party and to obtain from them a well-paid job in exchange for not being with Georgian Dream.
Vano Matchavariani denied Ivanishvili’s allegation as being “not even close to truth.”
“It is very regrettable that Bidzina Ivanishvili was provided with distorted information,” Matchavariani told InterPressNews agency.
Although Ivanishvili said the fact that UNM senior figure’s brother is working for the president “is not a tragedy”, he also said that it was still “unpleasant” for him; he said he had “an argument for number of times” with Margvelashvili over this issue. “I do not want to dramatize it, but it remains unpleasant,” he said.
Another issue on which Ivanishvili criticized Margvelashvili is the latter’s decision to start using, at least partially, a glass-dome presidential palace in Avlabari in Tbilisi. Although saying initially that he would not have used the palace, last week Margvelashvili held several meetings there including a ceremony of presenting credentials by seven new non-resident ambassadors. Margvelashvili said that the glass-domed presidential palace was used for this event as there is no enough space in government chancellery for such ceremonies.
Ivanishvili said that before being elected as president, Margvelashvili himself was strongly against of using this palace, built by ex-president Saakashvili’s administration.
“This [palace] is a symbol of ‘violence, evil and indecency’ – these are Giorgi’s words,” Ivanishvili said.
He said that by bringing this example he’s not at all implying that Margvelashvili had no right to use the palace; he said he wants to show how Margvelashvili changed his views on this particular issue after becoming the president.
“[Margvelashvili] showed principally different features and character after the [presidential] election,” he added.
Ivanishvili confirmed that he also had a dispute with the President in late December over Margvelashvili’s intention to veto a bill, which was strongly criticized by UNM opposition and many civil society organizations. The amendment to the criminal procedure code postponed once again introduction of a new rule that will replace current practice of compelled witness statements with questioning of witnesses only before court.
The Parliament passed the amendment on December 26, 2013 – more than a month after Ivanishvili quit PM’s post. Ivanishvili said that that after learning about Margvelashvili’s intention to veto the bill he met the President in an attempt to convince him not to do that.
“I explained to him that [veto] would have triggered misunderstanding within the team, because it was approved by the [GD coalition] team in the Parliament and the United National Movement was against of this bill and vetoing this bill would have been an insult of his own team, which was helping him throughout this process [in election campaign]; to put it mildly he responded that he did not care. Then I told him that people will not understand [presidential veto] as well; again to put it mildly he responded that he did not care about it either,” Ivanishvili said.
He said that he failed to convince Margvelashvili against vetoing the bill and parliament speaker Davit Usupashvili even started to mobilize GD lawmakers for a parliamentary session to override possible veto, requiring votes of at least 76 MPs.
The bill was not vetoed by Margvelashvili, who signed it into law. Ivanishvili said that he had not “interfered” in this issue any more after his conversation with Margvelashvili and is not aware what made the President to change his mind and not to veto the bill.
Margvelashvili spoke on the issue in late January and said that there were differences between him and some other Georgian Dream ruling coalition members over this bill and was even considering “active interference”.
Ivanishvili also said in the interview with Imedi TV that there were “many misunderstandings” but would not like to speak about them.
“But I want to repeat that there is no need to dramatize it; today this man [the President] functions and is doing what he has to do under the constitution and I think he will improve in the future and do everything better,” he said.
“There were many surprises for me about [Margvelashvili], but it did not harm the public and nothing special has happened,” he said. “I have a certain disappointment, but nothing principle.”
In the same interview Ivanishvili praised PM Irakli Garibashvili and said that Garibashvili “is better prime minister than he was.”
Ivanishvili said that he has not changed his mind about Davit Narmania, minister of infrastructure and regional development, whom he selected as GD’s Tbilisi mayoral candidate in the June 15 local elections. Ivanishvili said there “is a high probability” that Narmania will win the race without requiring a second round runoff. He said the reason why he thinks so is that Narmania is a good candidate and on the other hand he will have no strong competitors in the race – neither from the UNM nor from the non-parliamentary opposition parties.