გარდაცვლილი პატიმრის ოჯახი პასუხისმგებლობას ციხის ადმინისტრაციას აკისრებს
26 წლის გარდაცვლილი პატიმრის, ავთო მაისურაძის და, როზეტა მაისურაძე აცხადებს, რომ პატიმარი ნაწამებია. პატიმარი სასჯელს გეგუთის #14 დაწესებულებაში იხდიდა. მას სასჯელის მოხდამდე ორი კვირა ჰქონდა დარჩენილი.
გარდაცვლილი პატიმრის ოჯახი ციხის ადმინისტრაციის პასუხისმგებლობის საკითხის დაყენებას ითხოვს. გარდაცვლილის დამ, როზეტა მაისურაძემ სპეციალურად გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა, რომ  მისი ძმის ცხედარს ისეთი ფიზიკური დაზიანებები აღენიშნებოდა, რაც თავის ჩამოხრჩობის შემთხვევაში არ შეიძლება ჰქონოდა: „ჩვენ გვითხრეს, რომ ჩემმა ძმამ თავი მოიკლა. დედაჩემმა გვამი რომ ნახა, ნაწამები იყო - წელში იყო გადატეხილი, თითები დამტვრეული, ფეხები დაზიანებული ჰქონდა, თავი კიდევ დაჩეჩქვილი“.
ოჯახი პატიმრის თვითმკვლელობას კიდევ ერთი მიზეზის გამო გამორიცხავს: „მას ორ კვირაში სასჯელის ვადა ეწურებოდა. დედაჩემს დაურეკა და უთხრა, ციხიდან რომ გამოვალ, უცხეთში წავალ და აღარასდროს გაგვიჭირდებაო. ამის შემდეგ, ის თავს აღარ მოიკლავდა. დღეს საქართველოში სამართალი არ არის. ციხის ადმინისტრაციის ბრალია, რომ ვერ შეძლეს ჩემი ძმის სიცოცხლის ორი კვირით დაცვა“ - განაცხადა გარდაცვლილი პატიმრის დამ.
გარდაცვლილი პატიმრის ოჯახი მისი წამების მიზეზს, პატიმრის დაკავებისას უფლებამოსილების გადაჭარბების ბრალდებით დაპატიმრებულ ორ სამართალდამცავს უკავშირებს. როგორც გარდაცვლილის ოჯახს აქვს ინფორმაცია, პატიმარს წერილი აქვს დატოვებული: „მნიშვნელოვანია ის, რომ წერილი დატოვა, რომელიც სამართალდამცველებს აქვთ და ჯერჯერობით არ გვაძლევენ. ალბათ იმ წერილიდან ყველაფერი გაირკვევა“.
მაისურაძეების ოჯახი სოციალურად დაუცველია. ისინი ხელვაჩაურში, ყოფილი 53-ე სამხედრო ბატალიონის ტერიტორიაზე,  პატარა ფიცრულში, თვითნებურად შეჭრილ სხვა ოჯახებთან ერთად ცხოვრობენ.
პატიმარი მაისურაძე, გეგუთის #14 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში, 23 მარტს, დილით იპოვეს გარდაცვლილი. როგორც სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს ოფიციალურ ვებ-გვერდზე განთავსებული ინფორმაციაშია აღნიშნული, სიკვდილის გამომწვევი მიზეზის დასადგენად დანიშნულია სასამართლო-სამედიცინო ექსპერტიზა.
პატიმარ მაისურაძის საქმის შესწავლა დაწყებული აქვს სახალხო დამცველის აპარატსაც: „სახალხო დამცველის რწმუნებულები პირადად შეხვდნენ და გაესაუბრნენ გარდაცვლილის თანასაკნელებსა და ციხის ადმინისტრაციას. მსჯავრდებულების ინფორმაციით, გარდაცვლილი 24 მარტს, დილით ადრე, მისმა თანასაკნელმა იპოვა, რის შემდეგაც მან მორიგე ინსპექტორს დაუძახა. გვამის აღმოჩენისას პატიმარი სავარაუდოდ უკვე რამდენიმე საათის გარდაცვლილი იყო. პატიმრების ინფორმაციით, გარდაცვლილს არც ციხის ადმინისტრაციასთან და არც სხვა მსჯავრდებულებთან კონფლიქტი არ ჰქონია“, აღნიშნულია სახალხაო დამცველის ოფიციალურ საიტზე განთავსებულ განცხადებაში.
აღსანიშნავია, რომ მარტის თვეში, გეგუთის #14 დაწესებულებაში კიდევ ერთი პატიმარი, ბათუმელი გიგა ფარტენაძე იპოვეს გარდაცვლილი. პატიმარ ფარტენაძეს მრავლობითი დაზიანებები ჰქონდა სხეულზე.

Family of the Diseased Prisoner Imposes Responsibility Over Prison Administration
Rozeta Maisuradze, sister of 26-year-old diseased prisoner Avto Maisuradze, claims her brother was tortured. Maisuradze served his term in Geguti Prison # 14 and was about to leave penitentiary establishments in two weeks.
The family of the diseased prisoner requests to hold prison administration responsible for the tragedy. The sister Rozeta Maisuradze said at the special briefing that there were injuries on her brother’s body that cannot be connected with suicide. “We were told he hung himself up. When my mother saw the body, he was tortured – his waist and fingers were broken, legs and head injured.”
The family excludes suicide version for another reason too. “His imprisonment term was due to expire in two weeks. He called my mother from prison and said he was going to travel abroad and assist family from there. After similar conversation he could not commit suicide. There is no justice in Georgia today. It is prison administration’s fault that they could not protect my brother for another two weeks,” the sister said.
The family claims he was tortured because of two arrested law enforcement officers, who were convicted for the abuse of power committed during Maisuradze’s detention. According to the family’s information, the prisoner left a letter. “It is important that he left a letter though law enforcement officers keep it and do not give us. I think everything will become clear from that letter.”
Prisoner Maisuradze was found dead in Geguti Prison # 14 on March 23. Official information spread by the Ministry of Corrections and Probation reads that forensic expertise is scheduled to estimate the reason of death.
Public Defender’s Office also started study into the death fact of the prisoner Maisuradze. “The representatives of the Public Defender met personally and held a discussion with the cell-mates of deceased prisoner and the administration of the prison. According to the information of prisoners, on March, 24, in the early morning, the prisoner A.M. was found dead by his cell-mates, who had informed an inspector on duty about it.  Presumably, a prisoner had died several hours earlier, before he was found. Prisoners said the late person did not have conflict with the prison administration and other prisoners,” the Public Defender’s statement reads.
It is noteworthy that in March, 2014 another prisoner Giga Partenadze from Batumi was also found dead in Geguti Prison # 14. He also had multiple injuries on the body.