თათუხაშვილის საქმეზე სასამართლო-სამედიცინო ექსპერტიზის ოფიციალური დასკვნა გამოქვეყნდა
საქართველოს მთავარმა პროკურატურამ განაცხადა 4 აპრილს გვიან საღამოს, რომ შალვა თათუხაშვილის გარდაცვალებასთან დაკავშირებით ოფიციალური სასამართლო-სამედიცინო ექსპერტიზის დასკვნა აბათილებს იმ ბრალდებებს, რომ მას თბილისის პროკურატურაში მოწმედ დაკითხვის დროს ცუდად მოეპყრნენ.
მთავარმა პროკურატურამ განაცხადა, რომ სასამართლო–სამედიცინო ექსპერტიზის დასკვნის თანახმად, შალვა თათუხაშვილი,  რომელიც ბრალდების მოწმედ გამოდიოდა შსს–ს ყოფილი მაღალჩინოსნის დათა ახალაიას წინააღმდეგ პროკურატურის საქმეში, 23 მარტს დაახლოებით 23:00 საათზე გარდაიცვალა საკუთარი სახლში და მისი სიკვდილის მიზეზი გახდა „სუნთქვის მწვავე უკმარისობა, განვითარებული ალკოჰოლური ინტოქსიკაციის შედეგად, ბენზოდიაზეპინის ჯგუფის ფსიქოტროპული ნივთიერებების მოქმედების ფონზე“.
პროკურატურამ განაცხადა, რომ სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს სასამართლო-სამედიცინო დასკვნის თანახმად, თათუხაშვილისთვის  მის სხეულზე არსებული დაზიანებების უმეტესობა სიკვდილამდე მაქსიმუმ ორი დღით ადრე იქნა მიყენებული, რაც იმას ნიშნავს, რომ ამ დაზიანებებს მას ვერ მიაყენებდნენ 18 მარტს, როდესაც ის ბოლოჯერ სტუმრობდა თბილისის პროკურატურას.
თათუხაშვილის ოჯახი დაჟინებით აცხადებს, რომ შალვა გამომძიებლებმა „აწამეს“ ყალბი ჩვენების მიღების მიზნით. სასამართლო-სამედიცინო დასკვნის თანახმად, მხოლოდ თითის მიდამოებში არსებული პატარა ნაჭდევის ხანდაზმულობაა სიკვდილამდე 6-7 დღით ადრე არსებული.
თათუხაშვილის ოჯახმა და მისმა ადვოკატმა ირაკლი ზაქარეიშვილმა, რომელიც ასევე იცავს დათა ახალაიას, რომლის წინააღმდეგაც, პროკურატურის თქმით, თათუხაშვილმა ორჯერ (24 თებერვალს და 18 მარტს) მისცა ჩვენება, განაცხადეს, რომ ისინი ოფიციალურ დასკვნას არ ენდობიან.
პროკურატურის მიერ ოფიციალური სასამართლო–სამედიცინო დასკვნის გახმოვანებამდე რამდენიმე  საათით ადრე, ადვოკატმა ზაქარეიშვილმა ალტერნატიული შემოწმების შედეგები გამოაქვეყნა, რომელიც დამოუკიდებელმა ექსპერტიზის ბიურომ „ვექტორმა“ განახორციელა.
სხეულის დაზიანებების შემოწმება განხორციელდა გვამის დათვალიერების ოქმის და ფოტოების საფუძველზე, რომლებიც ადვოკატმა ზაქარეიშვილმა თათუხაშვილის სიკვდილიდან რამდენიმე დღეში გადაიღო. სასამართლო-სამედიცინო ექსპერტიზის დასკვნის თანახმად, დაზიანებების უმეტესობა ხანდაზმულობით არანაკლებ 5-7 დღისაა.
თუმცა, ექსპერტიზის ბიუროს „ვექტორის“ წარმომადგენელმა ალექსანდრე გეჯაძემ, რომელმაც მოამზადა დასკვნა, განაცხადა, რომ მისი დასკვნა ვერ იქნება საბოლოო, რადგანაც მისი შემოწმება ეფუძნებოდა გვამის გარეგანი დათვალიერების ოქმს და იმ ფოტოებს, რომლებიც სიკვდილიდან რამდენიმე დღეში იქნა გადაღებული.
„ის დიაპაზონი ხანდაზმულობის, რაც ჩვენს დასკვნაშია ასახული, ბუნებრივია არ არის კატეგორიული და არ არის გამორიცხული ის გარემოებაც, რომ ეს ნაჭდევები ყოფილიყო თუნდაც ერთი-ორი, სამი დღის ხანდაზმულობის. ამის საწინააღმდეგო არგუმენტი მე არ გამაჩნია იმ მარტივი მიზეზის გამო, რომ გვამი ჩვენ უშუალოდ არ გამოგვიკვლევია“, – განუცხადა მან ტელეკომპანია „რუსთავი 2“–ს 4 აპრილს.
ნაციონალური მოძრაობის საპარლამენტო უმცირესობა აცხადებს, რომ იმ ვითარებაში, როდესაც კვლავ რჩება ეჭვები გამოძიების ოფიციალური ვერსიის მიმართ, მათ შორის თათუხაშვილის ოჯახი არ ენდობა ოფიციალურ გამოძიებას, სიტუაციიდან საუკეთესო გამოსავალია პარლამენტის სპეციალური საგამოძიებო კომისიის შექმნა. ქართული ოცნების დეპუტატები აცხადებენ, რომ ამ ეტაპზე, როდესაც ოფიციალური გამოძიება ჯერ არ დასრულებულა, ასეთი კომისიის შექმნის საჭიროება არ არსებობს.

Prosecutor’s office said late on April 4 that an official autopsy report in case of Shalva Tatukhashvilis death dispels allegations that the latter was subjected to mistreatment by investigators during questioning at Tbilisi prosecutor’s office.
According to the report Shalva Tatukhashvili, who was a witness in prosecution’s case against former high-ranking interior ministry official, died at about 11pm on March 23 in his house from acute respiratory failure, caused by alcohol intoxication in combination with psychoactive drugs.
According to the report, compiled by the National Forensics Bureau, most of the injuries on Tatukhashvili’s body were sustained maximum two days before his death, suggesting that those injuries could not have been sustained on March 18 when he last time visited Tbilisi prosecutor’s office.
Tatukhashvili’s family insists that he was “tortured” by investigators to obtain false testimony. According to autopsy report only a minor bruise on his finger was sustained about six or seven days before the death.
Tatukhashvili family and its lawyer, Irakli Zakareishvili, who at the same time also represents a former senior interior ministry official Data Akhalaia against whom, according to prosecutors, Tatukhashvili testified twice (on February 24 and March 18), said they do not trust official autopsy report.
Hours before the prosecutor’s office announced about the results of official autopsy report, lawyer Zakareishvili released findings of an alternative examination, which was commissioned to an independent Tbilisi-based forensic bureau, Vector.
Examination of bodily injuries in this report was made based on an official protocol of post mortem external examination and photos of the body, taken by lawyer Zakareishvili several days after Tatukhashvili’s death. The report suggests that injuries could have been sustained in a time frame when Tatukhashvili was in Tbilisi prosecutor’s office.
Alexandre Gejadze of forensic bureau Vector, who compiled this report, however, said that his findings cannot be conclusive because his examination was based on protocol of external autopsy and on photos taken several days after the death. He told Rustavi 2 TV late on April 4 that official autopsy report, saying that most of the injuries were sustained in a time frame of two days before the death, does not necessarily come in conflict with his findings.
UNM parliamentary minority group says that in the condition when suspicions over the official investigation still remain, particularly when the Tatukhashvili family does not trust official probe, the best way to address the situation would be to launch an ad hoc investigative commission the Parliament. Lawmakers from the GD parliamentary majority group say that no such commission is required at this stage when official investigation is still ongoing.