TV-3-ის გადამღები ჯგუფი ცხინვალის იზოლატორში არაადამიანურ პირობებში იმყოფებოდა
ცხინვალის დე-ფაქტო მთავრობის წარმომადგენლებმა TV-3-ის სამი თანამშრომელი -  ჟურნალისტი ბელა ზაქაიძე, ოპერატორი ვახო ლეკიაშვილი და ტელეკომპანიის ტექნიკური თანამშრომელი მიხეილ მიხოევი, დაკავებიდან 24 საათში გაათავისუფლეს.
TV-3-ის გადამღები ჯგუფი გორის რაიონის სოფელ აძვში რუსმა სამხედროებმა 16 აპრილს დააკავეს და მოგვიანებით სამხრეთ ოსეთის დე-ფაქტო მთავრობის ძალოვან უწყებას გადასცეს. დაკავებული გადამღები ჯგუფის ადგილსამყოფელი რამდენიმე საათის განმავლობაში უცნობი იყო. მოგვიანებით დე-ფაქტო  პრეზიდენტის ოფიციალურმა წარმომადგენელმა პოსტკონფლიქტურ საკითხებში მურატ ჯიოევმა დაადასტურა ინფორმაცია ოკუპირებული ტერიტორიის საზღვრისპირა სოფელ აძვში TV-3-ის გადამღები ჯგუფის დაკავების შესახებ. ჯიოევმა აღნიშნა, რომ წინასწარი ინფორმაციით, დაკავებულები ქართველი ჟურნალისტები იყვნენ და იმ დროისთვის მათი ვინაობა და მათ მიერ „საზღვრის დარღვევის გარემოებები“ დგინდებოდა.
TV-3-ის გადამღები ჯგუფი 17 აპრილს, 19:00 საათისთვის გაათავისუფლეს. მათ ოკუპირებული ტერიტორია ერგნეთის გავლით დატოვეს.  TV-3-ის თანამშრომლები დაკავების შემთხვევას და ცხინვალის იზოლატორში გატარებულ დროს იხსენებენ.
ჟურნალიტ ბელა ზაქაიძის განცხადებით, ისინი ქართული მხარის კონტროლირებად ტერიტორიაზე დააკავეს.
ბელა ზაქაიძე, TV-3-ის ჟურნალისტი: „ამ დაკავებამ ჩვენზე ფსიქოლოგიურად ძალიან იმოქმედა, განსაკუთრებით - ცხინვალის უშიშროების იზოლატორმა, რადგან იქ იყო არაადამიანური სიტუაცია. საშინელი სიცივე იყო. მთელი ორი დღის განმავლობაში სულ მციოდა. რაც შეეხება ე.წ. საზღვრის დაღვევას, ჩვენც არც კი მივახლოვებულვართ იმ ადგილს, ისე დაგვაკავეს უკანონოდ“.
TV-3-ის ოპერატორის, ვახო ლეკიაშვილის განცხადებით, დაკავების შემდეგ მას გადამღები აპარატურა დაუზიანეს და ის კადრებიც წაუშალეს, სადაც ე.წ. საზღვარი და ოკუპირებული ტერიტორია ჰქონდათ გადაღებული.
ერგნეთში დაკავებულებს მთელი დღის განმავლობაში სოლიდარობს უცხადებდნენ კოლეგები სხვადასხვა მედიასაშუალებებიდან. მათ სიბოლური აქცია გამართეს და ცხინვალის დე-ფაქტო მთავრობისგან ჟურნალისტების გათავისუფლებას მოითხოვდნენ.
TV-3-ის  გადამღები ჯგუფის გათავისუფლების მიზნით  აქტიურად მუშაობდა როგორც შინაგან საქმეთა სამინისტრო, ისე საგარეო საქმეთა სამინისტრო. ცხინვალის დე-ფაქტო მთავრობასთან მოლაპარაკებებში ასევე მონაწილეობდნენ ევროკავშირის წარმომადგენლები.
გორის რაიონის სოფელ აძვში მდინარე აძვი იყო გამყოფი ხაზი, რომლის იქეთაც ოკუპირებული ტერიტორია იწყებოდა. რუსი სამხედროები ოკუპაციის ხაზის  მდინარის მარცხენა სანაპიროდან მარჯვნივ გადმოწევას გეგმავენ. „ახალი საზღვრები“ იმ  ტერიტორიას მოიცავს, სადაც წმინდა გიორგის სახელობის  სალოცავია. ადგილობრივი მოსახლეობა შიშობს, რომ გიორგობის დღესასწაულზე სალოცავს ვეღარ მოილოცავს. სალოცავამდე მისასვლელ გზაზე უკვე გაჩნდა ოკუპაციის საინფორმაციო დაფა, სადაც აღნიშნულია ე.წ. სამხეთ ოსეთის ტერიტორიის საზღვრის  შესახებ ინფორმაცია. ადგილობრივები რამდენიმე დღეში მავთულხლართებით ტერიტორიის შემოსაზღვრასაც ელოდებიან. სალოცავთან ერთად ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მოექცევა სოფლის სასაფლაოც.
2008 წლის ომის შედეგებს გაგრძელება მცოცავი ოკუპაციის ხაზით, ამჯერად, სამხედრო აგრესიის გარეშე მოჰყვა. „ცივი ომის ცხელი შედეგები“ - ამ თემაზე ამზადებდა TV-3- გადამღები ჯგუფი სრეპორტაჟს, რა დროსაც რუსმა სამხედროებმა სოფელ აძვში, წმინდა გიორგის სალოცავის მისადგომებთან დააკავეს.

Video-Crew of the TV 3 Was In Inhuman Conditions in Tskhinvali Prison
Tskhinvali de-facto authority released three employees of TV 3 – journalist Bela Zakaidze, cameraman Vakho Lekiashvili and technician of the TV-Company Mikheil Mikheov within 24 hours.
Russian soldiers detained video-crew of the TV3 in Adzvi village, Gori district on April 16 and assigned them to South Ossetian de-facto authority later. Whereabouts of the detained TV-crew were not known during several hours. Later, official representative of South Ossetia’s de-facto president Murat Jioev confirmed information about detention of TV3’s video-crew in ABL village of Adzvi. Jioev said according to preliminary information Georgian journalists were detained and law enforcement bodies were working to estimate their personality and circumstances about illegal crossing of border.
TV3 representatives were released by 19:00 on April 17. They left occupied territory via Ergneti village. TV3 film crew recalled detention fact and time spent in Tskhinvali detention setting.
Journalist Bela Zakaidze said, they were arrested on the Georgia controlled territory.
Bela Zakaidze, TV3 journalist: “This detention had serious psychological impact on me –Tskhinvali security isolator particularly impressed me because there was inhuman situation there. It was very cold. As for, crossing of so-called border, we did not even approach the place but they arbitrarily detained us.”
Cameraman Vakho Lekiashvili said after detention his apparatus was damaged and video-footage about so-called borderline and occupied territory was erased.
Colleagues expressed solidarity with the detainees in Ergneti village. They held symbolic demonstration and requested Tskhinvali de-facto government to release journalists from prison.
Ministry of Internal Affairs and Ministry of Foreign Affairs of Georgia actively worked on the timely release of the TV3’s film-crew. EUMM members also participated in the negotiations with the Tskhinvali de-facto authority.
Adzvi River was borderline in Adzvi village of Gori district; occupied territory started from the river. Russian soldiers intend to draw borderline towards our territory. New borders will include the territory of St. George Church too. Locals are afraid they will not have chance to go to the church on St. George Holiday. Occupation information sign was already set up nearby the church. Locals expect the territory will be surrounded with wire that will deprive them from possibility to go to the village cemetery either.
Creeping occupation line is non-military continuation of 2008 armed conflict. Hot results of cold war – TV3 was working on the reportage under this title, when Russian soldiers arrested them nearby St. George Church in Adzvi village.