ადამიანის უფლებათა ცენტრი მედიის შესახებ ანგარიშის პრეზენტაციას გამართავს
დღეს, 23 აპრილს, 13:00 საათზე თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის საკონფერენციო დარბაზში ადამიანის უფლებათა ცენტრი წარმოადგენს ანგარიშს - ქართული მედია გარდამავალ პერიოდში (2012-2014).
ანგარიში მომზადებულია  ფონდ „ეროვნული წვლილი დემოკრატიისათვის“ (NED) ფინანსური მხარდაჭერით და მოიცავს 2012-2014 წლების განმავლობაში ქართული მედიისთვის ყველაზე აქტუალურ თემებს და მოვლენებს.
ანგარიშის თანახმად, მიუხედავად ბოლო პერიოდში მომხდარი პოზიტიური ცვლილებებისა, ქართული მედია კვლავაც მრავალი პრობლემისა და გამოწვევის წინაშე დგას. ანალიტიკური მასალების სიმწირე, მოვლენების ზედაპირულად გაშუქება, საგამოძიებო ჟურნალისტიკის ნაკლებობა, ეთიკის პრინციპების უგულებელყოფა  - ეს იმ პრობლემების არასრული ჩამონათვალია, რომლებიც ქართულ მედიაში ამჟამად არსებობს.
ანგარიშში ასახულია საზოგადოებრიც მაუწყებელში ბოლო ხანს დაწყებული კრიზისი, რომელიც დღემდე გრძელდება და რომლის შედეგადაც, მაუწყებელი ფაქტობრივად, სამეურვეო საბჭოს გარეშე რჩება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ შემდგომი პროცესებისთვის მნიშვნელოვანია, სახელმწიფომ უფრო სწრაფი და ეფექტური ნაბიჯები გადადგას ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესში; ეს გულისხმობს სფეროში მონოპოლიის წინააღმდეგ მექანიზმების შემუშავებას, ციფრული მაუწყებლობის შესახებ საზოგადოების ინფორმირებას და ამ პროცესში სამოქალაქო სექტორის უფრო აქტიურ ჩართვას.
ასევე, ჟურნალისტური ეთიკის სტანდარტების უკეთ დაცვის მიზნით, მნიშვნელოვანი იქნება უფრო ეფექტური თვითრეგულირების მექანიზმების ამოქმედება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ანგარიშის პრეზენტაციაზე იწვევს ქართული მედიის დღევანდელი მდგომარეობით დაინტერესებულ ყველა პირს.
მისამართი: ქ. თბილისი, მელიტონ ქანთარიას ქ. 11ა, თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის საკონფერენციო დარბაზი (0 სართული).

Today, April 23rd, at 13:00 pm Human Rights Center will present its report Georgian Media in Transitional Period (2012-2014) in the conference hall of the Human Rights House Tbilisi.
The Report was prepared with financial support of the National Endowment for Democracy (NED) and covers most significant developments in Georgian media in 2012-2014.
According to the Report, regardless recent positive changes in the field, Georgian media still faces many problems and challenges. Lack of analytic publications, superficial coverage of facts, insufficient investigative journalism, negligence of Ethic principles – it is incomplete list of current problems in Georgian media.
The Report reflects recent crisis in the Public Broadcaster, which originated short time ago and still leaves the GPB without Board of Trustees.
Human Rights Center believes it is essential for the follow-up processes that state takes rapid and effective measures to switch to digital broadcasting; it means elaboration of counter mechanisms against monopoly in the field, public awareness raising about digital broadcasting and more engagement of civil society in the process.
Also, it is also essential to work out more effective self-regulating mechanisms to better ensure protection of journalistic ethic standards.
Human Rights Center kindly invites all stakeholders interested in the current situation in Georgian media to the presentation of the report.