აჭარის პროკურატურისგან სტუდენტების დარბევის საქმის გასაჯაროებას ითხოვენ
პარტია „თავისუფალი საქართველოს“ აჭარის ორგანიზაციის წარმომადგენელი, მერაბ ღოღობერიძე აჭარის პროკურატურისგან 2007 წლის 8 ნოემბერს სპეცრაზმის მიერ სტუდენტების დარბევის დეტალების გასაჯაროებას და დამნაშავე პირების დასჯას ითხოვს.
ღოღობერიძის განცხადებით, რეგიონის საგამოძიებო უწყება საქმესთან დაკავშირებით ქმედით ნაბიჯებს არ დგამს: „მივმართავ მთავარ პროკურორს, რომ 2007 წლის 8 ნოემბრის, ბათუმის უნივერსიტეტის სტუდენტების სპეცრაზმის მიერ დარბევის საქმის დეტალები საზოგადოებისთვის ცნობილი გახადონ. ახალი ხელისუფლება მოსვლის დღიდან გვპირდებოდა დაისჯებოდა ყველა პირი ვინც დანაშაული ჩაიდინა, მაგრამ შედეგი სახეზე გვაქვს“.
შეგახსენებთ, რომ 2007 წლის 8 ნოემბრს, დილით, ვათუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტები აუდიტორიებში დაარბიეს.  ცრემლსადენი გაზი ლექციის მიმდინარეობის დროს აუდიტორიებში გაუშვეს და ჰოლში სპეცრაზმი შევიდა. უნივერსიტეტის შენობიდან რამდენიმე მოწამლული და ატირებული სტუდენტი სასწრაფო დახმარებამ გამოიყვანა. 22 წლის თამთა ბაჯელიძე კი, რომელიც ხუთი თვის ფეხმძიმე იყო, გაზის გამო მოიწამლა და ბათუმის სამშობიარო სახლში გადაიყვანეს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს აჭარის მთავარი სამმართველოს მაშინდელი უფროსი, დავით ბედია პირად საუბარში აცხადებდა, რომ არაფერს დაერიდებიან, თუკი საჭირო იქნება ყველა ხერხს გამოიყენებენ.

Adjara Prosecutor’s Office Is Requested to Make Case of Students’ Dispersal Public
Representative of the Adjara organization of the political party Free Georgia Merab Gogoberidze requested Adjara Prosecutor’s Office to publicize details about dispersal of students on November 8, 2007 by special unit and to punish perpetrators under the law.
Gogoberidze said prosecutor’s office has not taken effective steps to investigate the case. “I address to the Chief Prosecutor to publicize details about dispersal of students on November 8, 2007 by special unit. New government promised us to punish every person, who committed crime, but we have received different result.”
In the morning of November 8, 2007, students of Batumi State University were assaulted in the classrooms of the university. Tear-gas was release in the building and special unit broke into the hall. Several poisoned students were taken by ambulance. 22-year-old Tamta Bajelidze, who was pregnant, was poisoned by gas and she was taken to Batumi Maternity House.
Then head of Adjara Main Department of MIA Davit Bedia said in private talks they would not refrain from using all methods [against protesters].