რამდენიმეთვიანი ტყვეობა ცხინვალის ციხეში
საქართველოს სამი მოქალაქე ცხინვალის წინასწარი დაკავების იზოლატორში სასამართლოს გადაწყვეტილების მოლოდინშია. 8 მოქალაქე კი უკვე იხდის სასჯელს. მათ ე.წ. საზღვრის გადაკვეთა ედებათ ბრალად. ამ დრომდე უცნობია ქართველი ყოფილი სამხედრო პირის, რომან შიტიკოვის ადგილსამყოფელი.
ქართული მხარის ინფორმაციით, შიტიკოვი კასპის რაიონის სოფელ  ყარაფილიდან გაიტაცეს რუსმა სამხედროებმა და ცხინვალის იზოლატორში გადაიყვანეს. ოსური მხარე კი შიტიკოვის დაკავებას არც უარყოფს და არც ადასტურებს.
ყოფილი სამხედროს პირის დაკავება გარკვეულ საფრთხეებს შეიცავს. ამ საფრთხეებზე ისაუბრეს 16 აპრილს სოფელ აძვში დაკავებულმა „ტვ-3“-ის გადამღებმა ჯგუფმა. ტელეკომპანიის ოპერატორი ვახო ლეკიაშვილი და ტელეკოპანიის ტექნიკური თანამშრომელი მიხეილ მიხოევი ცხინვალის იზოლატორში ყოფნას იხსენებენ და აცხადებენ, რომ დაკითხვისას ინტერესდებოდნენ, ჯარში თუ უმსახურიათ და მონაწილეობდნენ თუ არა 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომში.
სანაცვლოდ, სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ხელისუფლება, სავარაუდოდ, კიდევ უფრო მეტი კატეგორიულობით მოითხოვს გორის ტერაქტის ბრალდებით გასამართლებული სამი პირის გადაცემას რომან შუტიკოვის, ბესიკ გელაშვილის, გიორგი ხარაზიშვილისა და საქართველოს სხვა მოქალაქეების გათავისუფლების სანაცვლოდ.
ცხინვალის ციხეში ამ დროისთვის საქართველოს რვა მოქალაქე იხდის სასჯელს. ისინი ცხინვალის სასამართლომ ე.წ. საზღვრის უკანონო გადაკვეთის ბრალდებით გაასამართლა და პატიმრობა მიუსაჯა. დაკავებულთა შორის არის ქარელის რაიონის სოფელ დვანის მკვიდრი ვასილ კობახიძე. კობახიძე 2012 წელს დააკავეს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მყოფმა რუსმა სამხედროებმა და ცხინვალის ძალოვან უწყებას გადასცეს. კობახიძეს   ცხინვალის სასამართლომ სამი წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა.  მისი ოჯახის წევრებს ცხინვალიდან შემოუთვალეს, რომ ქართულ მედიასთან აღნიშნულ საკითხზე კომენტარები არ გააკეთონ. ოჯახის წევრები ცხინვალის ციხეში არსებულ მდგომარეობაზე ჟურნალისტებთან ღიად საუბარს ამის შემდეგ ერიდებიან.
გენადი მამაგულაშვილი დვანის მკვიდრი: „დააკავეს და სამი წელი მიუსაჯეს. ერთ წელზე მეტია მას შემდეგ გასული. კობახიძის შემთხვევაში, გამოსასყიდი არ მოითხოვეს.  თუმცა, ზოგიერთი დაკავებულები ნაცნობობით და ჯარისმის გადახდით გაათავისუფლეს ცხინვალის ციხიდან“.
ცხინვალის ციხეში არსებულ მდგომარეობაზე ისაუბრეს 15 აპრილს  სოფელ აძვში დაკავებულმა „TV-3“-ის გადამღები ჯგუფის წარმომადგენლებმა, რომლებიც 24 საათში საქართველოს მთავრობისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების ჩარევის შემდეგ გაათავისუფლა ცხინვალის დე-ფაქტო მთავრობამ. „TV-3“-ის  ჟურნალისტი ბელა ზაქაიძე იმ სიტუაციაზე საუბრობს, რაც ცხინვალის ციხეში დახვდა.
ბელა ზაქაიძე „TV-3“-ის ჟურნალისტი: „ცხინვალის უშიშროების იზოლატორში გაუსაძლისი მდგომარეობაა. ოფიციალური დაკითხვების გარდა, გავყავდი საკნიდან და იყო არაოფიციალური  გასუბრებები. ერთ-ერთი  ასეთი გასაუბრება იმდენად მძიმე იყო, რომ   აღარ მეგონა, თუ გამოგვიშვებდნენ.  ფიზიკურად არავინ შეგვხებია, მაგრამ ადგილი ჰქონდა ფსიქოლოგიურ ზეწოლას.  არაადამიანური პირობებია ცხინვალის ციხეში, სადაც ღამის გათევა მოგვიწია. ციოდა და იმ ღამით საკვებიც არ მოგვცეს“.
ცხინვალის ციხეში საქართველოს ის მოქალაქეები რჩებიან,  რომელთა გათავისუფლება დე-ფაქტო მთავრობამ ჯარიმის გადახდის სანაცვლოდაც არ ისურვა. დაკავებულების უმრავლესობა საოკუპაციო ხაზის საზღვრისპირა სოფლების მცხოვრებია.
კონფლიქტურ რეგიონებში საქართველოს ხელისუფლების კომპრომისულ პოლიტიკას მხარს უჭერს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი. სახალხო დამცველის მრჩეველმა კონფლიქტის რეგიონებში ადამიანის უფლებების საკითხებში, მედია ტურაშვილმა  humanrights.ge-სთან საუბარში აღნიშნა, რომ  სახალხო დამცველმა  პატიმრების გაცვლის თაობაზე რეკომენდაციით უკვე მიმართა შსს-ს, ასევე - შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელწიფო მინისტრს. ომბუდსმენი მიიჩნევს, რომ საკითხის ამ ფორმით მოგვარება ხელს შეუწყობს ინციდენტების აღკვეთას და ნდობის ფაქტორის აღდგენას  ქართველ და ოს ხალხში.

Months-Long Captivity in Tskhinvali Prison
Three citizens of Georgia are waiting for the court judgment in the Tskhinvali pretrial detention setting. Eight citizens were already sentenced to imprisonment for illegal crossing of so-called border. Whereabouts of former Georgian soldier Shitikov are still unknown.
According to the information of the Georgian side, Russian soldiers kidnapped Shitikov from Karapila village of Kaspi district and took him to the Tskhinvali detention setting. Ossetian side neither denies nor confirms information about his detention.
Detention of former military officer contains some threats. Film-crew of the TV 3 spoke about these threats in Adzvi village on April 16. Cameraman Vakho Lekiashvili and technician of the TV-Company Mikheil Mikhoev spoke about time spent in the Tskhinvali prison and said during interrogation South Ossetian de-facto law enforcement officers permanently inquired whether they had served in national army and participated in the 2008 Russian-Georgian war.
Instead, de-facto government of South Ossetia more categorically demands release of three prisoners Roman Shutikov, Besik Gelashvili and Giorgi Kharazishvili in exchange of Georgian prisoners in Tskhinvali; the three persons were charged for terrorist act in Gori.
There are eight citizens of Georgia in Tskhinvali prison. Tskhinvali court judged them for illegal crossing of the so-called border and sent to prison. Among detainees is Vasil Kobakhidze from Dvani village, Kareli district. Russian soldiers arrested Kobakhidze in the occupied territory in 2012 and assigned him to Tskhinvali law enforcement bodies. Kobakhidze was sentenced to three-year imprisonment. Tskhinvali authority sent message to his family members to refrain from making comments with Georgian media about the issue. So, the family does not want to speak about situation in Tskhinvali prison.
Genadi Mamagulashvili, Dvani resident: “They arrested him and imprisoned for three years. More than one year has passed. They did not request money for Kobakhidze’s release. However, some detainees were released through negotiations and fine payment.”
Representatives of the TV3 spoke about situation in Tskhinvali prison, who were released from imprisonment within 24 hours after Georgian government and international organizations interfered in the situation.
Bela Zakaidze, journalist at TV 3: “There is unbearable situation in Tskhinvali pretrial detention setting. Besides official interrogations, they used to take me out of the cell for unofficial conversations too. After one of similar conversations I lost even hope they would ever release me. Nobody abused me physically but I was under serious psychological oppression. There are inhuman conditions in Tskhinvali prison, where we spent night. It was very cold and they did not even give us food.”
Georgian citizens are still in Tskhinvali prison; de-facto government did not wish to release them even in exchange of fine. Most detainees live in the borderline villages.
Georgian Public Defender’s Office supports comprise policy in conflict regions. Public Defender’s Advisor in Conflict –Affected Regions Medea Turashvili told humanrights.ge that Public Defender has already recommended the Georgian MIA and State Minister for Reconciliation and Civic Equality to exchange prisoners. Ombudsman believes similar settlement of the issue will promote prevention of incidents and rebuilding of trust between Georgian and Ossetian peoples.