აჭარის უმაღლესმა საბჭომ მორიგი ძვირადღირებული მანქანა შეიძინა
აჭარის უმაღლესმა საბჭომ ახალი ავტომობილი იყიდა. ახალი სედანის ტიპის ავტომობილისთვის 41 500 ლარი იყო გამოყოფილი. ტენდერში გამარჯვებული კომპანია შპს „კავკასუს მოტორსი“ უმაღლეს საბჭოს, ავტომობილის 5 მაისამდე გადაცემს.
სედანის ტიპის ახალ ავტომობილს უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე, დავით ბაციკაძე გამოიყენებს. აჭარის უმაღლეს საბჭოში აცხადებენ, რომ MITSUBISHI-ს მარკის ავტომობილი, რომელსაც ბაციკაძე იყენებდა, მწყობრიდან იყო გამოსული.
„ის მანქანა შესყიდული იყო 2010 წელს და აღარ ვარგოდა. დაზიანებული ჰქონდა გადამცემთა კოლოფი, რომლის გარემონტებაც საკმაოდ ძვირი ჯდება. ამიტომ, ახლის ჩანაცვლება გადაწყდა“, - აღნიშნა აჭარის უმაღლესი საბჭოს საფინანსო უზრუნველყოფის განყოფილების უფროსმა, ილია თურმანიძემ.
თურმანიძის განმარტებით, ტენდერისათვის გამოყოფილ 41 500 ლარს ადრე შესყიდული MITSUBISHI-ის დღევანდელი ღირებულება 12, 500 ლარი და თანმდევი საგარანტიო შვიდი სახეობის მომსახურების ღირებულება გამოაკლდება. თუმცა, სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს საიტზე განთავსებულ დოკუმენტებში აღნიშნული არ არის, საბოლოოდ თუ რა ოდენობის თანხის გადახდაზე მოხდა შეთანხმება აჭარის უმაღლეს საბჭოსა და ტენდერში გამარჯვებულ კომპანიას შორის, ამ მომსახურების გამოკლების შემდეგ.
ტენდერში მონაწილეობა მხოლოდ შპს „კავკასუს მოტორსმა“ მიიღო და შესაბამისად, გაიმარჯვა კიდეც.
აღსანიშნავია, რომ 2013 წლის განმავლობაში, აჭარის უმაღლესმა საბჭომ სატრასპორტო საშუალებების შეკეთებისათვის ტენდერი ორჯერ გამოაცხადა და მომსახურებაში, ჯამში 48 214 ლარი გადაიხადა.  რაც ბევრად აღემატება 2012 წლის (8 160 ლარი) და 2011 წელს (4 900 ლარი) აჭარის უმაღლესი საბჭოს მიერ იმავე მომსახურებაში დახარჯულ თანხას.
აჭარის უმაღლეს საბჭოს ბალანსზე ამჟამად 17 ავტომობილია. მათ შორის რამდენიმე ახალი უმაღლესი საბჭოს მიერ არის შეძენილი: 2012 წლის დეკემბერში - პიკაპის ავტომობილი 32 ათას ლარად,  2013 წლის აგვისტოში -  ჯიპი, რომელში 34 ათას ლარი გადაიხადეს.
აღსანიშნავია, რომ აჭარის უმაღლესი საბჭო 2014 წლის ჯიპის მოდელის ავტომობილის შეძენასაც აპირებდა 83 300 ლარად, თუმცა, საზოგადოების მხრიდან გამოთქმული უკმაყოფილებისა და  საქართველოს ვიცე-პრემიერის, კახი კალაძის მიერ გაკეთებული განცხადების შემდეგ, გამოცხადებული ტენდერი შეწყდა.
კახი კალაძის განცხადებით, აჭარის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე ავთანდილ ბერიძეს სახელმწიფოს ბიუჯეტის ხარჯზე ძვირადღირებული ქონების შეძენისაგან, რომელიც არანაირი აუცილებლობას არ წარმოადგენდა, თავი უნდა შეეკავებინა.

Adjara Supreme Council purchased a new car. The local budget allocated 41 500 lari for the new SEDAN. Ltd Caucasus Motors won the announced tender and they will assign the car to the Supreme Council before May 5.
Deputy Chairman of the Adjara Supreme Council will use the new SEDAN. Members of the Supreme Council say the MITSUBISHI car, which served Batsikadze until now, has already crocked.
“That car was purchased in 2010 and was already crocked. Its repair cost very expensive. So we decided to purchase a new one,” said head of financial unit at the Supreme Council Ilia Turmanidze.
Turmanidze clarified current price of the old MITSUBISHI and enclosed guarantee price for seven services will be deducted from the allocated 41 500 lari. However, documents uploaded on the website of State Procurement Agency do not show how much was paid for the car.
It is noteworthy that throughout 2013, Adjara Supreme Council announced two tenders on the purchase and service of cars and paid 48 214 lari for that. It was much more than the money spent for the same purpose in 2012 (8 160 lari) and in 2011 (4 900 lari) by the Supreme Council.
Adjara Supreme Council currently owns 17 cars. Some of them were purchased by the new council: in December of 2012 – PICUP for 32 000 lari; in August 2013 – jeep for 34 000 lari.
It is noteworthy that Adjara Supreme Council intended to purchase 2014 model jeep for 83 300 lari but after society expressed discontent about it and vice PM Kakhi Kaladze made statement about it, the tender was dropped.
Vice PM Kakhi Kaladze said chairman of the Adjara Supreme Council Avtandil Beridze should have refrained from purchasing expensive cars with the state funds, when there is no particular necessity of it.