ოპოზიცია შიდა ქართლის გუბერნატორს ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენებაში ადანაშაულებს
„ახალი მემარჯვენეებისა“ და „თავისუფალი საქართველოს“ გაერთიანების შედეგად, შექმნილი საარჩევნო ბლოკის - „არასაპარლამენტო ოპოზიციის“ რეგიონული შტაბის თავმჯდომარე, იოსებ ბორცვაძე შიდა ქართლის გუბერნატორს ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენებაში ადანაშუალებს.
როგორც ბორცვაძემ განაცხადა, შიდა ქართლის გუბერნატორ ზურაბ რუსიშვილის მონაწილებით მიმდინარეობს „ქართული ოცნების“ პროპორციული სიის დაკომპლექტება და იგი უშაულოდ არის ჩართული პარტიულ საქმიანობაში.  არასაპარლამენტო ოპოზიცია შიდა ქართლის გუბერნატორის გადადგომას მოითხოვს.
იოსებ ბორცვაძე არასაპარლამენტო ოპოზიციის რეგიონული შტაბის ხელმძღვანელი: „იმის მაგივრად, რომ გუბერნატორი დაკავებული იყოს მოსახლეობის პრობლემების მოგვარებით და ისმენდეს მათ გასაჭირს, ის დაკავებულია საარჩევნო კამპანიით და ფაქტობრივად გუბერნატორის ადმინისტრაცია გადააქცია „ქართული ოცნების“ შტაბად. აქედან გამომდინარე, მე მოვითხოვ მის გადადგომას. მას არავინ უშლის საარჩევნო კამპანიაში ჩართვას, მაგრამ გადადგეს, ან შეასრულოს კანონით დაკისრებული ვალდებულება“.
humanrights.ge-ის კითხვაზე, აპირებენ თუ არა საარჩევნო უწყებათაშორის კომისიას მიმართონ, ბორცვაძემ განაცხდა, რომ ამ ეტაპისთვის დაელოდებიან გუბერნატორის გამოხმაურებას და თუ მისი მხრიდან კიდევ განმეორდება ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების ფაქტები, ისინი უწყებთაშორის კომისიას მიმართავენ.
შიდა ქართლის გუბერნატორის ადმინისტრაციის სამსახურის ხელმძღვანელი სოფო მიხანაშვილი „არასაპარლამენტო ოპოზიციის“ წარმომადგენლის ბრალდებებს არასერიოზულს და აბსურდულს უწოდებს.
„მე შემიძლია, განვაცხადო გუბერნატორის ადმინისტრაციის სახელით, რომ ეს არის არასერიოზული ბრალდება. თუ კონკრეტული რამე ფაქტი აქვთ იმისა, რომ გუბერნატორი იყენებდა ადმინისტრაციულ რესურს, დააკონკრეტონ, მაგრამ რასაც ადგილი არ ჰქონია, მასზე ვერ ისაუბრებენ და ამიტომ ზოგად, აბსურდულ განცხადებებს აკეთებენ“, - განაცხადა humanrights.ge-სთან საუბარში მიხანაშვილმა.

Opposition Blames Shida Kartli Regional Governor in the Misuse of Administrative Resources
Election Bloc Non-Parliamentary Opposition was established after unification of the political parties New Rights and Free Georgia. Chairman of the bloc’s regional organization Ioseb Bortsvadze blamed the Shida Kartli regional governor in the misuse of administrative resources.
Bortsvadze said Shida Kartli regional governor Zurab Rusishvili participates in the selection of candidates for the Georgian Dream’s election list and takes active part in the activities of the political party. Non-parliamentary opposition requests resignation of the Shida Kartli regional governor.
Ioseb Bortsvadze, head of the regional office of the non-parliamentary opposition. “Instead working on the resolution of the local problems, regional governor is busy with the pre-election campaign and almost turned his administration into the election office of the Georgian Dream. Considering these circumstances, I request his resignation. Nobody prohibits him to participate in the election campaign but first he should leave job or implement his legal duties.”
Humanrights.ge asked whether they intend to appeal to the Inter-Agency Task Force with regard to the issue and Bortsvadze said they will wait for the regional governor’s response and if he still continues misuse of administrative resources, they will appeal to the Commission.
Head of Shida Kartli Regional Governor’s administration Sopo Mikhanashvili said the accusations of the non-parliamentary opposition are absurd and unserious.
“I can declare in the name of the regional governor’s administration that it is not serious accusation. If they have concrete fact to prove that regional governor misused administrative resources, they must name it; but they cannot speak about unreal facts and consequently make absurd statements,” Mikhanashvili told humanrights.ge