კონგრესმენებთან, ფედერალურ აგენტებთან და ამერიკულ მედიასთან საქართველომ 2013 წელს 2,3 მლნ დოლარი დახარჯა
19 მაისი, 2014
ამერიკელ კონგრესმენებთან, ფედერალურ აგენტებთან და ამერიკულ მედიასთან ურთიერთობების დასამყარებლად საქართველომ 2013 წელს 2,3 მილიონი დოლარი დახარჯა. შესაბამის მონაცემებს ორგანიზაცია Sunlight Foundtaion ავრცელებს.
ორგანიზაციის ცნობით, 2013 წელს საქართველოს მთავრობამ 1 096 520 მილიონი დოლარი დახარჯა ლობისტებზე, საქართველოს უშიშროების საბჭომ კი 155 049 დოლარი. მათივე ინფორმაციით, საქართველოს მთავრობას აშშ-ში კომპანიები The Harbour Group, LLC, Patton Boggs LLP, HDMK, LLc ლობირებს, წარსულში კი მას ლობირებას 7 ამერიკული კომპანია უწევდა.
Sunlight Foundtaion-ის მონაცემებით, 2013 წელს საქართველოს ყოფილმა პრემიერ-მინისტრმა ბიძინა ივანიშვილმა ლობისტებზე 1 460 918 მილიონი დოლარი დახარჯა, პრემიერ-მინისტრის ოფისმა 36 700 დოლარი, სალომე ზურაბიშვილის საინიციატივო ჯგუფმა კი 6 ათასი დოლარი.
ამასთან, Sunlight Foundtaion აქვეყნებს ათეულს, თუ რომელმა ქვეყანამ რამდენი დახარჯა 2013 წელს. ყველაზე მეტი ამერიკელ ლობისტებში არაბთა გაერთიანებულმა საემიროებმა – 14,2 მილიონი დოლარი, გერმანიამ – 12 მილიონი დოლარი და კანადამ 11, 2 მილიონი დოლარი დახარჯეს. ათეულში ასევე მოხვდნენ საუდის არაბეთი (11,1 მლნ. დოლარი), მექსიკა (6,1 მლნ. დოლარი), მოროკო (4 მლნ. დოლარი), სამხრეთ კორეა (3,9 მლნ. დოლარი), სერბეთი (2,4 მლნ. დოლარი) და აზერბაიჯანი (2,3 მლნ. დოლარი).

Georgia spends 2.3 million dollars on establishing relations with American Congressmen, federal agents and American media in 2013
May 19, 2014
Georgia spent 2.3 million dollars on establishing relations with American Congressmen, federal agents and American media, the Sunlight Foundation organization says.
According to the organization, in 2013 the Georgian government spent 1 096 520 million dollars on lobbyists, while the Security Council spent 155 049 dollars. According to Sunlight Foundation, the Georgian government is lobbied in the U.S. by companies - The Harbour Group, LLC, Patton Boggs LLP, HDMK and LLc, while in the past it was lobbied by 7 American companies.
Sunlight Foundation says that in 2013, former Prime Minister Bidzina Ivanishvili spent $ 1 460 918 million on lobbyists, the Prime Minister's office spent 36 700 dollars, while Salome Zurabishvili’s initiative group spent 6 000 dollars.
In addition, Sunlight Foundation published the list of ten countries and their spending in 2013. The most - 14.2 million dollars - was spent on US lobbyists by the United Arab Emirates, 12 million - Germany, 11.2 million – Canada. Among the top ten countries there are also Saudi Arabia (11.1 million dollars), Mexico (6.1 million dollars), Morocco (4 million dollars), South Korea (3.9 million dollars), Serbia (2.4 million dollars) and Azerbaijan (2.3 million dollars).