კოალიცია „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისათვის“ განცხადება იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ჩაშლილ სხდომასთან დაკავშირებით
3 ივნისი, 2014
2014 წლის 21 მაისს, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს არამოსამართლე წევრების ინიციატივით მოწვეული სხდომა, რომელზეც დღის წესრიგის თანახმად, მნიშვნელოვანი საკითხების გადაწყვეტა იგეგმებოდა (გადატვირთულობის პრობლემა თბილისის საქალაქო სასამართლოში, რეზერვში მყოფი მოსამართლეების დანიშვნის საკითხი), ჩაიშალა. სხდომის ჩაშლის მიზეზი გახდა ის გარემოება, რომ  საბჭოს მოსამართლე წევრებიდან სხდომას არც ერთი მათგანი არ დაესწრო. ეს იყო პირველი შემთხვევა, როდესაც საბჭოს სხდომა მოწვეულ იქნა არამოსამართლე წევრების ინიციატივით. თუმცა, ეს ინიციატივა არა თუ მხარდაჭერილ არ იქნა მოსამართლე წევრების მხრიდან, არამედ, როგორც აღვნიშნეთ, მისი სრული იგნორირება მოხდა. როგორც საბჭოს აპარატის თანამშრომლებმა განმარტეს, საბჭოს ყველა წევრი  სხდომის შესახებ წინასწარ ინფორმირებული იყო.

Statement of the Coalition for Independent and Transparent Judiciary on Frustrated Sitting of High Council of Justice
On 21 March 2014, a sitting of the High Council of Justice, which was called upon the initiative of non-judge members to consider, according to the agenda, a number of important issues (a problem of the Tbilisi City Court being overloaded, an issue of the appointment of standby judges) was frustrated. The reason of this was the failure of non judge members of the Council to turn up for the sitting. This was the first Council sitting ever summoned on the initiative of non-judge members. However, the judge members not only failed to support this initiative but also completely ignored it. As employees of the office of the Council noted, each Council member was notified about the sitting in advance.