ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებს ხელისუფლებას, აღკვეთოს ძალადობა და აგრესია ოპოზიციის ლიდერებზე
ადამიანის უფლებათა ცენტრის შეფასებით, ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები, ძირითადად, მშვიდ და სამართლიან გარემოში ჩატარდა იმ საარჩევნო უბნებზე, სადაც ორგანიზაციის დამკვირვებლები იმყოფებოდნენ. დაფიქსირებული დარღვევები, უმეტესწილად, პროცესუალური ხასიათისაა და არ შეუძლია, გავლენა მოახდინოს არჩევნების შედეგებზე.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი არჩევნებს 28 დამკვირვებლით დააკვირდა კახეთის რეგიონის ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ სოფლებში და იმერეთის რეგიონის, კერძოდ - საჩხერის მუნიციპალიტეტის კონფლიქტისპირა სოფლებში.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლებმა, საერთო ჯამში, საარჩევნო უბნებზე 9 საჩივარი დაწერეს და 30-მდე შენიშვნა გააკეთეს ჩანაწერთა წიგნში. აქედან 2 საჩივარი წარდგენილია საოლქო საარჩევნო კომისიაში და მოთხოვნილია შესაბამის საარჩევნო უბნებზე არჩევნების შედეგების გაუქმება.
ყველაზე მეტი შენიშვნა (25) ახმეტის მუნიციპალიტეტში, კერძოდ პანკისის ხეობაში განთავსებულ საარჩევნო უბნებში დაიწერა. საჩივრები დაიწერა საგარეჯოს, თელავისა და ახმეტის მუნიციპალიტეტების ეთნიკური უმცირესობით დასახლებულ სოფლებში.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის მონაცემებით, 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების მსგავსად, ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებზე დაფიქსირებული დარღვევების უმეტესობა გამოწვეული იყო საარჩევნო ადმინისტრაციის პროფესიონალიზმის დეფიციტით და კვალიფიკაციის ნაკლებობით.
ამავე დროს, საარჩევნო პროცესს ჩრდილი მიაყენა წინასაარჩევნო კამპანიისას კოალიცია „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლებისა და მისი მხარდამჭერების მხრიდან გამოვლენილმა აგრესიამ და ოპოზიციური პარტიის - „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლებზე თავდასხმის რამდენიმე ფაქტმა. განსაკუთრებით შემაშფოთებელია, რომ თავდასხმები ხდებოდა უშუალოდ წინასაარჩევნო შეხვედრების დროს ან უშუალოდ პარტიის ოფისებზე. ასევე პრობლემური იყო კანდიდატებზე სავარაუდო ზეწოლის ფაქტები, რის გამოც რამდენიმე კანდიდატმა უარი თქვა არჩევნებში მონაწილეობაზე.
შემაშფოთებელია, რომ არჩევნების დღესაც რამდენიმე საარჩევნო უბანზე ადგილი ჰქონდა ძალადობრივ ინციდენტებს, ხოლო არჩევნების შემდეგ კვლავ გაგრძელდა აგრესია და ძალადობა ოპოზიციურ ლიდერებზე. კერძოდ, საარჩევნო უბნების დახურვიდან რამდენიმე საათის შემდეგ, ზუგდიდში კოალიცია „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლები და მხარდამჭერები თავს დაესხნენ ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის პოლიტიკურ ლიდერებს, გიგა ბოკერიას და ნუგზარ წიკლაურს, მიაყენეს მათ ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა. მიუხედავად იმისა, რომ შემთხვევა სამხარეო პოლიციის წინ მოხდა, იქვე მყოფ პოლიციელებს სამართალდარღვევაზე შესაბამისი რეაგირება არ მოუხდენიათ და თავდამსხმელები არ დაუკავებიათ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებს ხელისუფლებას, მსგავსი შემთხვევები დროულად გამოიძიოს და თავდამსხმელები დაისაჯონ ადეკვატურად, რათა სამომავლოდ სახელმწიფომ შეძლოს ასეთი ტიპის ძალადობის ესკალაციის შეჩერება.

Human Rights Center Calls on Government to Eliminate Violence and Aggression against Opposition Leaders
June 16, 2014
According to the assessment of Human Rights Center, local self-government elections were held mostly in peaceful and fair environment in the election precincts where the observers of Human Rights Center were present. Observed violations were mostly procedural and could not have affected the final results of the elections.
28 observers of Human Rights Center observed elections in the villages inhabited by ethnical minorities in Kakheti region and in the near-conflict villages of Sachkhere municipality in Imereti Region.
Observers of Human Rights Center submitted 9 complaints in total in the election precincts and made about 30 notes in the record book. Two of these complaints have been presented to the district commission with the request to abolish the results of the respective precincts.
Most notes were made in Akhmeta Municipality, in the precincts located in Pankisi gorge. Complaints were also made in the villages inhabited by ethnic minorities in Sagarejo, Telavi and Akhmeta.
According to the information of Human Rights Center, like Presidential Elections of 2013, most violations observed at the local self-government were caused by the lack of qualification and professionalism of electoral administration.
Besides, the electoral process was flawed by several facts of aggression and attack against the representatives of UNM from the side of Georgian Dream supporters and representatives. It is especially alarming that the attacks took place during the near election period or directly against the party offices. The alleged facts of pressure against the candidates that resulted in withdrawal of some of their candidacies were also problematic.
It is alarming that at the Election Day violent incidents took place in several precincts and aggression and violence continued against opposition leaders after the elections. Specifically, in several hours after the closing of election precincts, representatives and supporters of Georgian Dream attacked UNM leaders, Giga Bokeria and Nugzar Tsiklauri and physically and verbally assaulted them. Though this incident took place in front of the police station, law-enforcement did not react adequately and did not detain the attackers.
Human Rights Center Calls on the government to timely investigate similar instances and adequately punish the offenders to stop escalation of violence.