საქართველომ და ევროკავშირმა ასოცირების შეთანხმებას მოაწერეს ხელი
საქართველომ და ევროკავშირმა 27 ივნისს ბრიუსელში ევროპული საბჭოს შეხვედრის ფარგლებში ხელი მოაწერეს ასოცირების შესახებ შეთანხმებას, რომელიც ასევე მოიცავს ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულებას.
შეთანხმებას ხელი მოაწერეს საქართველოს პრემიერ–მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა, ევროპული საბჭოს პრეზიდენტმა ჰერმან ვან რომპუიმ, ევროკომისიის პრეზიდენტმა ჟოზე მანუალ ბაროზომ და ევროკავშირის 28 წევრი სახელმწიფოების და მთავრობების მეთაურებმა, რომლებიც ასევე იღებდნენ მონაწილეობას ცერემონიაში.
იმავე ცერემონიაზე ასევე მოეწერა ხელი ასოცირების შესახებ შეთანხმებას მოლდოვასთან, რომელიც ასევე მოიცავს თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულებას, და ასევე დასრულდა ხელმოწერის პროცესი უკრაინასთან შეთანხმების ეკონომიკურ ნაწილზე მას შემდეგ, რაც მარტში პოლიტიკურ ნაწილს მოეწერა ხელი.
„დღეს საქართველო დიდ ნაბიჯს დგამს თავისუფალი ევროპისკენ“, – განაცხადა ღარიბაშვილმა ხელმოწერის ცერემონიაზე გამოსვლისას, „27 ივნისი არის დღე, რომელიც ყველას დაგვამახსოვრდება როგორც ისტორიული და განსაკუთრებული. ყველა ერის ისტორიაში არის თარიღები, რომლებითაც ისინი ამაყობენ. დღეს ჩემი სამშობლოს ისტორიაში იწერება ახალი დიდი თარიღი, რომელიც ჩვენ იმედს გვისახავს და რომლითაც ჩვენი შთამომავლობა იამაყებს. სწორედ ამ დღის დადგომაზე ფიქრსა და ზრუნვას შეალია ცხოვრება არაერთმა თაობამ. ამ დღეს დიდხანს ელოდა ჩემი ქვეყანა. მე ბედნიერი ვარ, რომ სწორედ ჩვენს თაობას ხვდა წილად პატივი, სინამდვილედ ექცია ჩვენი წინაპრების ოცნება”.
„ძალიან ძნელია ჩემთვის სიტყვით გამოვხატო ის გრძნობა, რომელსაც ახლა მე განვიცდი“, – განაცხადა ღარიბაშვილმა, „და მე დარწმუნებული ვარ, რომ ახლა ჩემ სამშობლოში ყველას ეს ემოცია აქვს. დღეს საქართველოს ეძლევა ისტორიული შანსი, რომ დაუბრუნდეს თავის ბუნებრივ გარემოს, ევროპას, მის პოლიტიკურ, ეკონომიკურ, სოციალურ და კულტურულ სივრცეს“.
პრეზიდენტმა  გიორგი მარგველაშვილმა ასოცირების შეთანხმების ხელმოწერას „ისტორიული მომენტი“ უწოდა, ვინაიდან საქართველო „ამ მომენტიდან ხდება უფრო დაახლოებული ევროპულ საზოგადოებასთან“ და თავის “გაცხადებულ საგარეო პოლიტიკურ კურსს“ კიდევ უფრო აღრმავებს. „ვიმუშავებთ იმაზე, რომ საქართველო გახდეს ევროკავშირის ნამდვილი წევრი“, - აღნიშნა პრეზიდენტმა ბათუმში ჟურნალისტებთან საუბრისას.
შეთანხმება, რომელიც ითვალისწინებს ხელმომწერი ქვეყნების ეტაპობრივ დაახლოებას ევროკავშირის სტანდარტებთან და რეგულაციებთან მთელ რიგ სფეროებში, მათ შორის ვაჭრობაში, საბაჟო პროცედურებსა და ხარისხის კონტროლში, არ იძლევა ევროკავშირში საბოლოო გაწევრიანების პირობას; მაგრამ შეთანხმებით გათვალისწინებული რეფორმები და დაახლოების პროცესი განიხილება, როგორც პოტენციური წევრობისთვის მომზადება.
როცა ხელმოწერის შემდეგ გამართულ პრესკონფერენციაზე ჰკითხეს, თუ როდის გააკეთებს საქართველო წევრობაზე განაცხადს, პრემიერ–მინისტრმა ღარიბაშვილმა უპასუხა: „არაოფიციალურად ჩვენ წევრობისთვის დღეს მივმართეთ; ოფიციალურად – ეს დამოკიდებულია იმ პროგრესზე, რომელსაც ჩვენ მივაღწევთ, მაგრამ შემიძლია გარანტია მოგცეთ, რომ ყველაფერს გავაკეთებთ იმისათვის, რომ ევროკავშირის ყველა მოთხოვნა დავაკმაყოფილოთ“.
“ეს ჩვენზეა დამოკიდებული”, – უპასუხა ღარიბაშვილმა კითხვაზე, თუ რამდენი დასჭირდება საქართველოს, რომ ევროკავშირის წევრი გახდეს. „ხუთ წელიწადში, ან შესაძლოა ათ წელიწადში – ჩვენ ეს არ ვიცით. ეს დამოკიდებულია იმ პროგრესზე, რომელსაც საქართველო მიაღწევს“.
ხელმოწერის ცერემონიაზე თავის გამოსვლაში უკრაინის პრეზიდენტმა პეტრო პოროშენკომ მოუწოდა ევროკავშირს მკაფიო განცხადება გააკეთოს იმის თაობაზე, რომ უკრაინა შევა ევროკავშირში, როგორც კი ის მზად იქნება წევრობისთვის.
ევროკომისიის პრეზიდენტმა ჟოზე მანუელ ბაროზომ ხელმოწერის ცერემონიაზე განაცხადა, რომ ეს შეთანხმებები „არ წარმოადგენს ევროკავშირის თავის პარტნიორებთან თანამშრომლობის საბოლოო დანიშნულების ადგილს“. ბაროზომ განაცხადა, რომ ამ შეთანხმებების ხელმოწერა „არ უნდა იქნას განხილული, როგორც გზის ბოლო, არამედ როგორც მოგზაურობის დასაწყისი, რომელსაც ევროკავშირი და ეს სამი პარტნიორი ქვეყანა დღეს  ერთად იწყებენ“.
მან ხაზი გაუსვა, რომ „წინ მნიშვნელოვანი ამოცანაა“, რადგანაც სამი ქვეყანა თავიანთი მთავრობებისგან მნიშვნელოვანი რეფორმების განხორციელების მოთხოვნის გზაზე დგება, რათა გამოვლინდეს მყარი პოლიტიკური ნება, კოორდინაცია, ჩართულობა პარლამენტებთან, ოპოზიციასთან და სამოქალაქო საზოგადოებასთან იმისათვის, რომ „შეიქმნას ეროვნული კონსენსუსი იმ ზომების სასარგებლოდ, რაც მდგრადი ტრანსფორმაციის გარანტირებისთვის არის საჭირო“.
ხელმოწერის ცერემონიაზე საუბრისას ევროპული საბჭოს პრეზიდენტმა ჰერმან ვან რომპუიმ განაცხადა: „ეს არ არის მხოლოდ რაიმე სხვა შეთანხმებები, არამედ ეს არის მნიშვნელოვანი მომენტი ჩვენი ურთიერთობების ისტორიაში და საერთოდ ევროპისთვის. კიევში და სხვაგან ადამიანებმა საკუთარი სიცოცხლე გაიღეს ევროგაერთიანებასთან უფრო ახლო კავშირისთვის“.
27 ივნისს საღამოს ასოცირების შესახებ შეთანხმების ხელმოწერა თბილისში, ევროპის მოედანზე კონცერტით აღინიშნება; პრემიერ–მინისტრის პრესსამსახურის ინფორმაციით, პრეზიდენტი გიორგი მარგველაშვილი და პრემიერ–მინისტრი ღარიბაშვილი სიტყვით გამოვლენ ამ ღონისძიებაზე. ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა თბილისის ცენტრალურ ოფისში მიღებას მართავს დღევანდელი დღის აღსანიშნავად; ასოცირების შესახებ შეთანხმების დიდ ნაწილზე მოლაპარაკებები მაშინ მიმდინარეობდა, როდესაც ნაციონალური მოძრაობა ხელისუფლებაში იყო.
საქართველოს პარლამენტი შეთანხმების რატიფიცირებას ივლისში დაგეგმილ რიგგარეშე სესიაზე გეგმავს.
მართალია შესაძლოა რამდენიმე წელი დასჭირდეს ევროკავშირის ყველა წევრი სახელმწიფოს მიერ  შეთანხმების რატიფიცირებას, მაგრამ მის ძალაში სრულად შესვლამდე, გათვალისწინებულია დროებითი გამოყენების წესი, სანამ ევროკავშირის წევრები და ევროპარლამენტი რატიფიკაციის პროცესს დაასრულებენ.
საქართველოს მიერ ასოცირების შესახებ შეთანხმების რატიფიკაციის შემდეგ დროებითი გამოყენება, შესაძლოა, დაახლოებით 2014 წლის ოქტომბრისთვის დაიწყოს.
დროებით გამოყენებამდე კი უნდა ჩამოყალიბდეს ინსტიტუციური ჩარჩო, რომელიც ითვალისწინებს ასოცირების საბჭოს შექმნას (რომელიც არსებულ თანამშრომლობის საბჭოს ჩაანაცვლებს), და ასევე სხვადასხვა კომიტეტების, ქვეკომიტეტების და ვაჭრობასთან დაკავშირებული სამუშაო ჯგუფების ჩამოყალიბებას; პროცესს ასევე თან უნდა ახლდეს სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობა და საპარლამენტო თანამშრომლობა, რაც მონიტორინგის მექანიზმებს უზრუნველყოფს.
სქელტანიან შეთანხმებას თან ახლავს 30–ზე მეტი დანართი, რომელშიც ჩამოთვლილია ევროკავშირის ასობით შესაბამისი კანონი, რომელიც საქართველომ უნდა მიიღოს კონკრეტულ ვადებში, რომლებიც ორიდან ათ წლამდე მერყეობს – ეს პროცესი უამრავი რეფორმის განხორციელებას მოითხოვს.
პარლამენტის თავმჯდომარემ 27 ივნისს იმ დროს, როცა ხელშეკრულებას ბრიუსელში ეწერებოდა ხელი, თბილისში ბიუროს სხდომაზე დეპუტატებს განუცხადა: „მოგველის ძალიან შრომატევადი საქმე იმისთვის, რომ ამ ხელშეკრულებით გათვალისწინებული ყველა საკითხი და დებულება სათანადოდ აისახოს საქართველოს კანონმდებლობაში“.
„ჩვენ ვიწყებთ რეფორმების განხორციელების ხანგრძლივ პროცესს, რომელიც მოიცავს თითქმის ყველა სფეროს საქართველოს პოლიტიკური, ეკონომიკური და სოციალური ცხოვრების“, – განაცხადა ღარიბაშვილმა ბრიუსელში შეთანხმების ხელმოწერის შემდეგ და დასძინა, რომ საქართველო „ამ რთულ პროცესში მარტო არ არის“, რადგანაც ევროკავშირი მზად არის დახმარება აღმოუჩინოს მას.
ივლისში ევროკავშირი გეგმავს საქართველოს დასახმარებლად 101 მილიონი ევროს ღირებულების ახალი პროგრამები დაამტკიცოს მართლმსაჯულების სფეროში რეფორმების და თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულების განხორციელების მხარდასაჭერად, ასევე მცირე და საშუალო საწარმოების პროგრამების დასაფინანსებლად.
იმავდროულად, მოსკოვში რუსეთის პრეზიდენტის პრესსპიკერმა დიმიტრი პესკოვმა განაცხადა, რომ საქართველოს, მოლდოვას და უკრაინის მიერ ევროკავშირთან ასოცირების შესახებ შეთანხმებების ხელმოწერა მათი სუვერენული უფლებაა, მაგრამ რუსეთს ზომების მიღება მოუწევს იმ შემთხვევაში, თუ ეს უარყოფითად იმოქმედებს მის ეკონომიკაზე.
თავის გამოსვლაში ხელმოწერის ცერემონიაზე ბრიუსელში, ევროკომისიის პრეზიდენტმა ჟოზე მანუელ ბაროზომ განაცხადა, რომ ეს შეთახმებები „არ არის მიმართული ვინმეს წინააღმდეგ“.
თავის გამოსვლაში ღარიბაშვილმა ასევე მიმართა "ძმებს და დებს" აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში. „ჩემო ძვირფასებო, ჩვენ ყველანი ერთი ქვეყნის შვილები ვართ... თქვენ გაქვთ უნიკალური შესაძლებლობა, რომ გამოიყენოთ ის სარგებელი, რომელსაც ევროპასთან ასოცირება უზრუნველყოფს", - განაცხადა მან.
საქართველომ და ევროკავშირმა ასოცირების შესახებ შეთანხმებაზე მოლაპარაკებები 2010 წლის ივლისში დაიწყეს. შეთანხმების ეკონომიკურ ნაწილზე მოლაპარაკებები მოგვიანებით დაიწყო და 17 თვეში, 2013 წლის ივლისში დასრულდა.
ასოცირების შესახებ შეთანხმების პარაფირება, ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულების მოცვით, 2013 წლის ნოემბერში ვილნიუსში განხორციელდა. თავდაპირველად შეთანხმების ხელმოწერა წელს მოგვიანებით იგეგმებოდა, თუმცა უკრაინაში განვითარებულმა მოვლენებმა უბიძგა ევროკავშირს თარიღი ივნისში გადმოეწია.
ევროკავშირის დაკვეთით მომზადებული 2012 წლის ანგარიშის „ ვაჭრობის მდგრადობაზე ზემოქმედების შეფასების“ თანახმად, თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულება საქართველოდან ექსპორტს ევროკავშირში 12%–ით გაზრდის, ხოლო იმპორტს ევროკავშირიდან – 7.5%–ით. ანგარიშის თანახმად, ვაჭრობასთან დაკავშირებული რეფორმების სრული განხორციელება გრძელვადიან პერსპექტივაში საქართველოს  მშპ–ს 4.3%–ით გაზრდის.
ევროკავშირის შეფასებით, საქართველოს სასოფლო–სამეურნეო პროდუქცია უფრო მიმზიდველი გახდება ევროკავშირის ბაზარზე  მას შემდეგ, რაც მათზე ევროკავშირის იმპორტის გადასახადები მოიხსნება, რაც 5.7 მილიონ ევროს შეადგენს ძირითად სასოფლო–სამეურნეო პროდუქციაზე და 0.5 მილიონ ევროს გადამუშავებულ სასოფლო–სამეურნეო პროდუქციაზე.
„საქსტატის“ ინფორმაციით, საქართველოს ექსპორტმა ევროკავშირში 2014 წლის იანვარ–მაისში 253 მილიონი აშშ დოლარი შეადგინა, რაც წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით 58%–იანი ზრდაა.
საქართველოს ექსპორტმა დსთ–ის ქვეყნებში 2014 წლის იანვარ–მაისში 627.6 მილიონი აშშ დოლარი შეადგინა, საიდანაც აზერბაიჯანი, სომხეთი და რუსეთი საქართველოს უმსხვილესი საექსპორტო ბაზრებია 240.4 მლნ, 129.7 მლნ და 108.3 მლნ აშშ დოლარით, შესაბამისად.

Georgia, EU Sign Association Agreement
Georgia and the European Union signed Association Agreementincluding deep and comprehensive free trade area (DCFTA), on June 27 in the margins of the European Council meeting in Brussels.
The agreement was signed by Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili, President of the European Council Herman van Rompuy, President of the European Commission José Manuel Barroso and heads of the states and governments of the EU-member states present at the ceremony.
Association Agreements, also including DCFTA, was signed with Moldova at the same ceremony and the signature process with Ukraine on economic parts of the agreement, which were left after the political ones were signed in March, was completed.
“Today Georgia is taking a big step towards free Europe,” Garibashvili said in his speech at the signing ceremony. “June 27 will be remembered as a historic and special day. There are dates in the history of each nation, which they are proud of.  Today a new big date is being written in the history of my homeland, which gives hope and which our future generations will be proud of. Many generations have spent their lives thinking about this day. And I am happy that it was honor of my generation to turn this dream of our ancestors into reality.
“It is very difficult to express in words feelings I am experiencing now,” Garibashvili said. “I am sure that everyone has this emotion in my country. Today Georgia is given a historic chance to return to its natural environment, Europe, its political, economic, social and cultural space.”
Georgian President Giorgi Margvelashvili told journalists in Batumi on June 27, that the Association Agreement will help Georgia to get closer to the EU and will “deepen further our declared foreign policy course towards EU membership.”
The agreement, which is designed for gradual approximation of signatory countries to EU standards and regulations in broad range of areas among them trade, customs procedures and quality controls, does not give a pledge to eventual membership in the EU; but the reforms and approximation process, envisaged by the agreement, are viewed as preparation for potential membership sometime in the future.
When asked at a news conference after the signing ceremony when Georgia would officially apply for membership, PM Garibashvili responded: “Unofficially we applied for membership today; officially – it depends on progress that we will make, but I can guarantee you that we will do our best to meet all the requirements of the European Union.”
“It depends on us,” Garibashvili said responding a question about how long it might take for Georgia to become EU member. “In five years, maybe in ten years – we never know. It depends on progress Georgia will make.”
In his speech at the signing ceremony, President of Ukraine Petro Poroshenko called on the EU to make a clear declaration that Ukraine will join the bloc once it is ready for membership.
President of the European Commission, José Manuel Barroso, said at the signing ceremony that these agreements “do not constitute the end point of the European Union’s cooperation with its partners.” Barroso said signing of these agreements “should not be seen as the end of the road, but as the beginning of the journey on which the European Union and these three partner countries are embarking together today.”
He stressed that “task ahead is substantial” as the three countries are embarking on the path of significant reforms requirement from their governments to show strong political will, coordination, engagement with parliaments, opposition and civil society “in order to build the national consensus in favor of the measures required to guarantee sustainable transformation.”
Speaking at the signing ceremony President of the European Council, Herman Van Rompuy, said: “These are not just any other agreements, but milestones in history of our relations and for the Europe as a whole. In Kiev and elsewhere people gave their lives for this closer link to the European Union.”
Later in the evening on June 27 the signature of the Association Agreement will be celebrated with an outdoor concert in downtown Tbilisi; President Giorgi Margvelashvili and PM Garibashvili plan to make an address at the event, according to PM’s office. The United National Movement opposition party is holding a reception at its Tbilisi headquarters to mark the event; large part of the Association Agreement was negotiated while UNM was in government.
The Georgian Parliament is expected to ratify the agreement in second half of July.
Although it may take several years before all EU-member states ratify the agreement, the treaty envisages provisional application parts of the agreement even before EU members and the European Parliament complete ratification process.
Following Georgian ratification of the Association Agreement, provisional application could start tentatively by October, 2014.
Before its provisional application, an institutional framework should be established, which includes setting up of the Association Council (to replace the existing Cooperation Council), as well as various committees, subcommittees and trade-related working groups; the process will also be accompanied by engagement with civil society and parliamentary cooperation to provide for the monitoring mechanisms.
The voluminous agreement is accompanied by about three dozen of annexes, which list hundreds of relevant EU legislation to be taken by Georgia by a specific date with timeframes ranging from two to ten years.
Parliament speaker Davit Usupashvili said in Tbilisi on June 27 that a “laborious work” lies ahead of the Georgian lawmakers to “reflect all the provisions envisaged by the Association Agreement in the Georgian legislation.”
“We are embarking on a lengthy process of implementation of reforms, which cover almost all the areas of political, economic and social life of Georgia,” PM Garibashvili said in Brussels after the agreement was signed and added that Georgia is “not alone in this complex process” as EU stands ready to provide its assistance.
In July the EU plans to adopt new assistance programs for Georgia worth EUR 101 million to support reforms in the justice sector and implementation of the DCFTA, as well as to fund programs for small and medium enterprises.
Meanwhile in Moscow, Russian President’s spokesperson, Dmitry Peskov, said that signing of the Association Agreements by Georgia, Moldova and Ukraine with the EU is their sovereign right, but Russia will have to take measures if it negatively affects on its economy.
In his speech at the signing ceremony in Brussels, President of the European Commission José Manuel Barroso said that these agreements are “not against anyone.”
In his speech PM Garibashvili also addressed, as he put it, “my brothers and sisters – Abkhazians and South Ossetians.” “My dears, we are all children of one country… You have the unique opportunity to enjoy benefits provided by the association with Europe,” Garibashvili said.
Georgia and the EU launched talks on the Association Agreement in July, 2010. Talks on economic part of the agreement, DCFTA, were launched later and finalized within seventeen months in July, 2013.
The Association Agreement, including DCFTA, was initialled at EU’s Eastern Partnership summit in Vilnius in November, 2013. Although initially signature of the agreement was planned for later this year, development in Ukraine promoted EU to move the date forward.
Trade Sustainability Impact Assessment, 2012 report commissioned by the EU, estimated that the DCFTA will increase Georgia’s exports to the EU by 12% and imports from the EU by 7.5%. Full implementation of trade-related reforms, according to this report, could increase Georgia’s long-term GDP by 4.3%.
According to the EU estimations, Georgian agricultural products will become more attractive on the EU market after the removal of EU import duties worth EUR 5.7 million on basic agricultural products and EUR 0.5 million on processed agricultural products.
Georgian exports to the EU stood at USD 253 million in January-May 2014, a 58% year-on-year increase, according to the Georgian state statistics office, Geostat.
Georgian exports to CIS-member countries in January-May 2014 stood at USD 627.6 million of which Azerbaijan, Armenia and Russia were Georgia’s largest exporting markets with USD 240.4 million, USD 129.7 million and USD 108.3 million, respectively.