თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის საპროტესტო აქცია აზერბაიჯანში დაპატიმრებული უფლებადამცველების მხარდასაჭერად
22 აგვისტო, 2014
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლმა და მისმა წევრმა ორგანიზაციებმა 22 აგვისტოს, ევროსაბჭოს ოფისთან,  აზერბაიჯანში დაპატიმრებული უფლებადამცველების მხარდასაჭერი აქცია გამართეს. აქციას, გარდა სახლის წევრი ორგანიზაციებისა, „საზოგადოებრივი დამცველისა“ და „გაერთიანებული პროფკავშირების“ წარმომადგენლებიც შეუერთდნენ.
აქციის მონაწილეების განცხადებით, აზერბაიჯანში, ბოლო რამდენიმე კვირის განმავლობაში, უფლებადამცველების მიმართ უპრეცედენტო სადამსჯელო ღონისძიებები განხორციელდა. თითქმის ერთნაირი ბრალდებებით (გადასახადების თავიდან არიდება, უკანონო ბიზნესი, ძალაუფლების ბოროტად გამოყენება და სამშობლოს ღალატი) დააკავეს 4 უფლებადამცველი, რომლებიც გამოირჩეოდნენ აზერბაიჯანის ხელისუფლების  კრიტიკით.
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი და მისი წევრი ორგანიზაციები შეშფოთებას გამოთქვამენ ცნობილი უფლებადამცველების - რასულ ჯაფაროვის, ინტიგამ ალიევის, ლეილა იუნუსისა და არიფ იუნუსოვის დევნისა და დაპატიმრების გამო.
„2014 წლის მაისიდან აზერბაიჯანი ევროსაბჭოს მინისტრთა კომიტეტს თავმჯდომარეობს. მიუხედავად ამისა, აზერბაიჯანის მთავრობა არ ერიდება სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების მიმართ რეპრესიებს და არღვევს ევროკონვენციითა თუ სხვა საერთაშორისო კანონმდებლობით აღებულ ვალდებულებებს“ - აღნიშნულია ადამიანის უფლებათა სახლის მიერ გავრცელებულ სპეციალურ მიმართვაში.
აქციის მონაწილეებმა ევროპის საბჭოს წარმომადგენლობას სპეციალური მიმართვაც შეუგზავნეს, რომელშიც ევროსაბჭოსა და მინისტრთა კომიტეტს, აზერბაიჯანში მიმდინარე მოვლენებთან დაკავშირებით, რეაგირებისკენ მოუწოდეს.

Protest Demonstration of the Human Rights House Tbilisi in Support of Human Rights Defenders Arrested in Azerbaijan
August 22, 2014
On August 22, in front of the Tbilisi office of the Council of Europe, Human Rights House Tbilisi and its member organizations organized demonstration in support of human rights defenders arrested in Azerbaijan. Representatives of the Public Advocacy and Georgian Trade Unions Confederation also participated in the demonstration.
According to participants, unprecedented persecution measures have been taken against human rights defenders in Azerbaijan for the past few weeks. Four human rights defenders, actively criticizing the government of Azerbaijan, were arrested for almost equal charges (tax violation, illegal entrepreneurship, abuse of power).
Human Rights House Tbilisi and its member organizations are concerned with the persecution against and arrest of famous human rights defenders Rasul Jafarov, Intiqam Aliyev, Leyla Yunus and Arif Yunus.
“Since May 2014 Azerbaijan chairs Committee of Ministers at the Council of Europe. Despite that, Azerbaijan government does not refrain from repressions against civil society leaders and violates obligations taken by European Convention on Human Rights and other international documents,” special statement of the HRHT reads.
Demonstration participants sent special address to the CoE mission in Georgia; they addressed to the CoE and Committee of Ministers to take immediate measures to adequately response to ongoing events in Azerbaijan.