გორის მერიის თანამშრომლების ხელფასებში წელიწადში მილიონ-ნახევარი ლარი დაიხარჯება
გორის მუნიციპალიტეტიდან  ქალაქის მერიის გამოყოფისა და ახალი სტრუქტურულ-ადმინისტრაციული თვითმმართველობის ერთეულის შექმნამ,  ბიუჯეტის ორ ნაწილად გაყოფა გამოიწვია.   ბიუჯეტის გაყოფის შედეგად,  ფინანსების დიდი ნაწილი ქალაქის მერიას ერგო.    ბიუჯეტის საერთო რაოდენობიდან,   რომელიც 28 456 900 ლარს შეადგენდა, ქალაქის მერიას    18  912  000 ლარი შეხვდა.  ამ დროისთვის მერიის ბიუჯეტში 9 644 000 ლარია დარჩენილი, რომელიც წლის ბოლომდე უნდა გაიხარჯოს. რაც შეეხება გორის მუნიციპალიტეტის თემის ბიუჯეტს იგი   7  950 000 ლარით განისაზღვრა,  საიდანაც წლის ბოლომდე დასახარჯად    4  471 000 ლარია გათვლილი.
ქალაქ გორის  საკრებულომ ბიუჯეტის პარამეტრების განსაზღვრის დამტკიცების შემდეგ,  უკვე ქალაქის მერიაში დასაქმებული საჯაო მოხელეების სახელფასო ანაზღაურების საკითხის განხილვაც დაიწყო.
ქალაქის მერის ყოვეთვიური თანამდებობრივი სარგო 2 750 ლარს შეადგენს, მერის პირველი მოადგილე 2 150 ლარს მიიღებს,  მესამე მოადგილე 2 050 ლარს,  სამსახურის უფროსებზე 1 490 ლარია განსაზღვრული, განყოფილების უფროსზე კი,  1000 ლარია გათვალიწინებული.
მერიაში სულ  176 საშტატო ერთეულია, მათგან 85 კი სპეციალისტი. არშიშნული საშტატო ნუსხის  გათვალიწინებით  გორის მერიის თანამშრომლებზე  ბიუჯეტიდან  წელიწადში    მილიონ 523 000 ლარი დაიხარჯება.
საკრებულოს სხდომაზე მერიაში დასაქმებული სპეციალიტების დაყოფა მოხდა უფროსს, მთავარ, წამყვან,  და უმცროს სპეციალისტებად, მათი სახელფასო ყოვეთვიური ანაზღაურებაც დაკავებული პოზიციის მიხედვით მოხდება.
სპეციალისტების დაყოფა მსგავსი სახით  საკრებულოს სხდომაზე რამაზ იოსელიანმა  გააპროტესტა,  რომელიც საკრებულოში ოპოზიციურ კვოტას ,,ქართულ პარტიას“ წარმოადგენს.  იოსელიანი შტატების ხელოვნურ გაზრდასა და ბიუჯეტის არამიზნობრივ ხარჯვაზე საუბრობს: „ რად გვინდა ამდენი სპეციალისტი, ავირჩიოთ ერთი სპეციალისტი. თუ ვფიქრობთ ბიუჯეტზე და ქალაქზე, რომ ვუშველოთ ქალაქს და გადავარჩინოთ,  მაშინ ასე უნდა მოვიქცეთ.
იოსელიანის განცხადებას სკრებულოს სხდომაზე დეპუტეტბის მხრიდან მხრდაჭერა არ მოჰყოლია  და სპეციალისტების რაოდენობის  შემცირების საკითხი დღის წესრიგში არ დადგა.  ოპოზიციონერი დეპუტატის რეპლიკას ქალაქის მერი გამოეხმაურა, ზურაბ ჯირკველიშვილმა საკრებულოს სხდომაზევე გააკეთა განმატება და აღნიშნა, რომ საშტატო ნუსხა თვითმმართველობის კოდექსს  შეესაბამება და იგი სპეციალისტების რანგირების მომხრეა.  „სტიმული ექნება თანამშრომელს განვითარებისა და უფრო მაღალი დონის სპეციალისტი გახდება,  აქედან გამომდინარე მივიღეთ ასეთი გადაწყვეტილება, ჩვენ  აბსოლუტურად ვეტევით თანამდებობის ჩარჩოებში, არ ვარღვევთ ამ ჩარჩოებს და ამ ფორმით ჩვენ ვაძლევთ ჩვენს თანამშრომლებს მუდმივად ზრდის საშუალებას.“
რამაზ იოსელიანი,  ერთადერთი დეპუტატი აღმოჩნდა რომელმაც   აღნიშნულ საკითხს მხარი არ დაუჭირა,  საკრებულომ კი ხმათა უმრავლესობით,  ერთის გამოკლებით,  საკითხს მხარი დაუჭირა.

1.5 Million Lari to Be Spent on the Salaries of Gori City Hall Employees Per Year
Shida Kartli region local budget was split in two after the City Hall was separated from the Gori district administration and new structural-administrative self-governmental unit was created. As a result, big part of funds went to the City Hall. 18 912 000 lari went to the City Hall from the total local budget of 28 456 900 lari. Currently, only 9 644 000 lari is left in the City Hall budget and it must be spent before the end of the year. As for the Gori district budget, it is 7 950 000 lari, and only 4 471 000 lari is left before the end of the year.
After approving the budget parameters, the Gori city council started discussion of salary issue for the public servants working in the City Hall.
Monthly salary for the city mayor is 2 750 lari; first deputy mayor will receive 2 150 lari per month; second deputy mayor will receive 2 050 lari. Heads of service units will receive 1490 lari and head of department – 1000 lari.
There are 176 working places in the city hall; among them 85 are specialists. The local budget will allocate 1, 523 million lari for the salaries of the personnel of the Gori City Hall.
The specialists employed at the City Hall were divided in the following way: head of unit, chief, leading and junior specialist; their salaries also differ according to their positions.
Member of the city council Ramaz Ioseliani protested similar differentiation of specialists; he joined the council from the opposition political party Georgian Party. Ioseliani complained about artificial increase of working places and unreasonable expenditure of budget funds. “Why do we need so many specialists; let us have only one. If we care about the budget and our city, we must not behave like that.”
Council members did not support Ioseliani’s statement during the session and the issue of reducing working places was not put on the agenda. City mayor Zurab Jirkvelishvili replied to the oppositionist council member and said that number of working places in the city hall meets requirements of the local self-governmental code and he supports division of specialists. “An employee will have ambition to develop and occupy higher position; we absolutely fit the legal frames and in this way we allow our colleagues to permanently work on self-development.”
Ramaz Ioseliani was the only council member, who did not support the issue; but finally the council passed the resolution with majority of votes.