აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტები ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაციის ანგარიშში აისახა
22 ოქტომბერი, 2014
რამდენიმე დღის წინ ავტორიტეტულმა საერთაშორისო ორგანიზაციამ - ადამიანის უფლებების საერთაშორისო ფედერაციამ (FIDH) გამოაქვეყნა ანგარიში -აღმოსავლეთ ევროპის არაღიარებული რესპუბლიკები - განწირული ადამიანის უფლებები , რომელშიც ასახულია აღმოსავლეთ ევროპის ხუთი თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის ტერიტორიაზე მცხოვრებ ადამიანთა უფლებების დარღვევები. ეს რესპუბლიკებია: მთიანი ყარაბაღი, დნესტრისპირეთი, აფხაზეთი, სამხრეთ ოსეთი და ახლა უკვე ყირიმიც.
ანგარიშზე მუშაობისას ადამიანის უფლებათა ცენტრი აწვდიდა FIDH-ს ინფორმაციას როგორც კონფლიქტის-პირა რეგიონებში ასევე ოკუპირებულ აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში არსებული ადამიანის უფლებების მდგომარეობის შესახებ. ადამიანის უფლებათა ცენტრი FIDH-ის წევრი ორგანიზაციაა.
ანგარიშში კონფლიქტურ რეგიონებში შექმნილ სიტუაციაში ხაზგასმულია რუსეთის მონაწილეობის შესახებ და ნათქვამია, რომ „რუსეთის როლი ამ პროცესში გადამწყვეტია. საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ, რუსეთი მხარს უჭერდა სეპარატისტულ მოძრაობებს მეზობელ ქვეყნებში, ეხმარებოდა მათ პოლიტიკური და სამხედრო თვალსაზრისით, რათა ამ ჯგუფებს მოეპოვებინათ საკმარისი გავლენა და ძალაუფლება აღნიშნულ ტერიტორიებზე“.
FIDH - ის ანგარიშის მიხედვით, მოქალაქეობის, თავისუფალი გადაადგილების, უსაფრთხოების, ადეკვატური საცხოვრებლის, ჯანმრთელობის, განათლების უფლებები - ეს იმ უფლებების არასრული ჩამონათვალია, რომლებიც კონფლიქტურ რეგიონებში ყველაზე ხშირად ირღვევა.
„მაგალითად, აფხაზეთში მოსახლეობის უმეტესობას რუსული და აფხაზური პასპორტები აქვთ. მაგრამ, გალის ეთნიკურად ქართველ მოსახლეობას აფხაზური პასპორტები არ გააჩნია და შესაბამისად, „აფხაზური კანონმდებლობით“, „აფხაზეთის  მოქალაქეებად“ არ ითვლებიან“, - აღნიშნულია ანგარიშში, - „სწორედ ეს პრობლემა ქმნის ბარიერს მოქალაქეების თავისუფალი გადაადგილების უფლების განხორციელებაში. მოქალაქეებს განსაკუთრებული პრობლემა მაშინ ექმნებათ, როცა ცდილობენ ე.წ. საზღვრის გადაკვეთას. ამ „საზღვრებს“ რუსი სამხედროები აკონტროლებენ და ისინი საკმაოდ სერიოზულ პრობლემებს უქმნიან საქართველოს იმ მოქალაქეებს, რომლებსაც არა აქვთ აფხაზური და რუსული პასპორტები და რომლებიც გამყოფი ხაზის გადალახვას ცდილობენ. მოქალაქეებს ე.წ. საზღვრებზე ხშირად საათობით უწევთ ლოდინი“.
ანგარიშში კონფლიქტურ რეგიონებში გაუჩინარებული მოქალაქეების შესახებაცაა საუბარი: „1990 და 2008 წლის შეიარაღებული კონფლიქტის შედეგად, ბევრი მოქალაქეა დაკარგული. ეს საკითხი კონფლიქტის ყველა მხარეს ეხება და ეს პრობლემა არაერთხელ განხილულა ჟენევისა და სხვა მაღალი დონის მოლაპარაკებებში. მიუხედავად ამისა, 2000-ამდე სამოქალაქო და სამხედრო პირი კვლავაც დაკარგულად ითვლება“.
„თვითაღიარებული რესპუბლიკის სტატუსი სერიოზული უფლებადარღვევის ფაქტების წყაროა და მსხვერპლს ხელი არ მიუწვდება სამართლიანობის აღდგენაზე“, - ვკითხულობთ ადამიანის უფლებების საერთაშორისო ფედერაციის ანგარიშში.
FIDH მოუწოდებს საერთაშორისო საზოგადოებას კონფლიქტების მოგვარება სწორედ ამ ადამიანების უფლებების დაცვით დაიწყოს.

Facts of Human Rights Violation in Abkhazia and South Ossetia in the Report of International Federation of Human Rights (FIDH)
October 22, 2014
Several days ago, famous international organization – International Federation of Human Rights (FIDH) published a reportDisputed Entities in Eastern Europe – Human Rights Sacrificed, which presents human rights situation in five disputed entities of Eastern Europe: Nagorno-Karabakh, Transnistria, Abkhazia, South Ossetia and now Crimea too.
Human Rights Center actively participated in the preparation of the Report and provided FIDH with the information about human rights situation in both conflict-affected regions of Georgia and in the occupied territories of Abkhazia and South Ossetia. Human Rights Center is member of FIDH.
The Report underlines the role of Russian Federation in the current human rights situation in the disputed entities and states that “Russia’s role in fomenting and perpetuating the existence of these entities was and remains crucial. After the fall of the USSR, Russia backed separatist movements in neighboring states, helping them to politically and military maintain at least partial effective control over the territory of the newly proclaimed states.”
According to the FIDH Report, rights to citizenship, free movement, security, adequate living conditions, healthcare and education are most frequently breached in the disputed entities.
“For example, in Abkhazia many citizens have both Russian and Abkhazian passports. However, ethnic Georgian inhabitants of Gali district do not have Abkhazian passports and are therefore considered stateless under the Abkhaz law,” the report reads. “Lack of passports creates barriers for citizens in the enjoyment of right to free movement. Inhabitants face major obstacles when crossing so-called border, which is controlled by Russian soldiers and who create serious problems for the citizens traveling to Georgia, who have neither Abkhazian nor Russian passports and try to cross the ABL. Citizens have to wait at the so-called border.
The report talks about the citizens who have disappeared in the conflict regions: “In Georgia, the problems of missing persons persist, following armed conflicts in 1990s and 2008 war. This problem concerns all conflict parties and is permanently raised during the IPRM (Incident Prevention and Early Response Mechanism) and Geneva meetings. Despite that, about 2000 people are still missing, both military personnel and civilians.”
“Several dynamics intervene in disputed territories that act as a source of human rights violations: the nature of some of the de facto regimes, situations of more or less open conflict and disputes around the status of the entities. Victims have no access to effective remedies and perpetrators enjoy impunity,” – states the report.
FIDH calls on the international society to start conflict resolution through human rights protection.