„ჯერ მკვლელობის აღიარებას სთხოვდნენ, შემდეგ დიდი რაოდენობის ნარკოტიკი ჩაუდეს, ახლა მოკვლით ემუქრებიან“
11 ნოემბერი, 2014
თელავში გახმაურებულ „სტარიჩოკას“ მკვლელობაში ბრალდებული ლევან დავითაშვილის ოჯახი პოლიციას მათი უფლებების შელახვში ადანაშაულებს. როგორც ისინი განმარტავენ  ბრალდებულს 25 აბი სუბოტექსი ჩაუდეს. დავითაშვილის მეუღლე ანა ქიზიყელაშვილი ამბობს, რომ რაც ლევანი დააკავეს, მათ ოჯახს ადგილობრივი პოლიცია დევნის, რისთვისაც დახმარებას ითხოვს.
„თუ შენს თავზე არ აიღებ მკვლელობას და ნარკოტიკების მოხმარებას, მოგკლავთ, საქმეში ჩავწერთ, რომ მკვლელი მოკვდა და საქმეც დაიხურებაო, ასე უთქვამს ჩემი მეუღლისთვის, პოლიციას. ლევანი უდანაშაულოდ ზის და საშინელ ფიზიკურ და ფსიქოლოგიურ ზეწოლაშია. სანდო წყარომ შეგვატყობინა,ისე ცემენ ხოლმე, მეშინია არ შემოაკვდეთო“, - აცხადებს ანა ქიზიყელაშვილი.
ნარკოტიკული საშუალებების შეძენა-შენახვის ბრალდებით, თელავში მაცხოვრებელი 30 წლის ლევან დავითაშვილი წინასწარი დაკავების იზოლატორშია მოთავსებული. ის 6 ივლისს, ღამის პირველ საათზე, საკუთარი სახლის სადარბაზოდან გაიყვანეს.
დაკავებულის ოჯახის წევრებმა ადამიანის უფლებათა ცენტრს უთხრეს, რომ დავითაშვილის დაკავებას წინ, არჩილ მაისურაძის, მეტსახელად ”სტარიჩოკას” მკვლელობა უძღვოდა.
ლევან დავითაშვილი სასჯელს განზრახ მკვლელობის მცდელობის ბრალდებით იხდიდა. ორი წლის წინ, მას ამნისტია შეეხო და გათავისუფლდა.
დაკავებულის ახლობლებმა თელავში, დემოკრატიული ჩართულობის ცენტრში განაცხადეს რომ ”სტარიჩოკას” მკვლელობის თაობაზე 80-მდე ახალგაზრდა დაიკითხა. ზეწოლა მათზეც იყო. მათგან სამი ისევ პატიმრობაშია, მეოთხე დავითაშვილია.
ლევან დავითაშვილის მეუღლე ანა ქიზიყელაშვილი ამბობს, რომ ლევანის დაკავების შემდეგ მათი ბინა გაჩხრიკეს: „ღამის პირველ საათზე დააკავეს ჩემი მეუღლე ჩვენივე სადარბაზოდან. სამ საათზე კი, სახლში ჩხრეკაზე მოვიდნენ ორდერის გარეშე. შემოსვლისთანავე მკითხეს, რომელია თქვენი საძინებელიო”-აცხადებს ბრალდებულის მეუღლე.
მისი თქმით, საკუთარი თვალით დაინახა როგორ ჩადო თელავის პოლიციის თანამშრომელმა დავით ნეკერაულმა  მის საწოლში, ლეიბის ქვეშ, გაზეთში გახვეული ნარკოტიკი.
„ორდერის გარეშე მოსულებმა გასაქანი რომ არ მომცეს, ბინა უნდა გავჩხრიკოთო, მე ვუთხარი მეზობელს მაინც დავუძახებ-მეთქი. ეგ დრო უკვე წავიდა განა ისევ სააკაშვილია, ბინის ჩხრეკაზე ორდერი რომ გვჭირდებოდესო.
ერთ-ერთი პოლიციელი რაღაც ქაღალდებს გვიფრიალებდა აი ეს არისო ორდერიც და ყველაფერიო. მერე მე ვიდრე მოწმე ჩამოვიყვანე, უკვე დაწყებული ქონდათ ჩხრეკა, კარადები გაღებული იყო. გადმოლაგებული ქონდათ ნაწილობრივ ყველაფერი, მისაღები გაჩხრიკეს.  გაგვიყვანეს ჩემი მაზლის ოთახში. ერთი პოლიციელი დარჩა მისაღებში, ვითომ რაღაცეებს წერდა მაგიდასთან. თანამშრომელი დააყენა მზვერავად, მაგრამ მე რომ მივდიოდი, ვერ მოახერხა გაფრთხილება, რომ ანა მოდისო. უცებ შევედი ოთახში და დავადექი თავზე, რაღაც რომ შეაგდო ლეიბის ქვეშ, დავინახე.
ისეთ მომენტში მივუსწარი ბეჭებში  იშლებოდა, რომ ავკივლდი რა დამიდე მეთქი, რას ამბობო, რა დაგიდეთო და ისტერიკული წივილი ავტეხე. შემოვარდა მამამთილი, ჩემი მაზლი, დანარჩენი პოლიციელები. ნეკერაულმა ასწია ლეიბი და გაზეთში შეხვეული ნარკოტიკი  როგორც დადო, ყვავილივით გადაიშალა. საღამოს თეთრეული გამოვცალე ლეიბი გადავაბრუნე იქ არაფერი არ იდო“, - განუცხადა ადამიანის უფლებათა ცენტრს ლევან დავითაშვილის მეუღლემ ანა ქიზიყელაშვილმა.
მისივე თქმით, სამართალდამცავი მას მეუღლის მოკვლით დაემუქრა იმ შემთხვევაში, თუ ხელს არ მოაწერდა დოკუმენტს, რომლის მიხედვითაც 7 აბი ნარკოტიკი სუბოტექსი ნამდვილად მის საწოლში აღმოაჩინეს: „მოდი, ხელი მოაწერე საბუთს, რომ შენ ლოგინში ვიპოვეთ ნარკოტიკი. წინააღმდეგ შემთხვევაში ლევანი უკვე ჩვენს ხელშია და მოგიკლავთო. მეზობელიც გვყავდა მოწმედ ჩამოყვანილი რომ არაფერი დაგვიდონ მეთქი და ისიც დამიშინეს. მერე კი ვუთხარი, მოაწერე ხელი ლევანი არ მომიკლან მეთქი“.
ოჯახის წევრების თქმით, მათ სანდო წყაროსგან აქვთ ინფორმაცია, რომ დაკავებულს პოლიციის სამმართველოს შენობაში წყალში გახსნილი ნარკოტიკი დაალევინეს და შემდეგ ჯიბეში 18 აბი სუბოტექსი ჩაუდეს.
„მიუტანეს წყალში გახსნილი წამალი და ფიზიკური ზეწოლით ჩაასხეს. ცოტა ხნის შემდეგ თურმე ჩემ ძმას სიგარეტი მოუთხოვია. ბიჭო, სიგარეტი მოგინდა ახლა, მიხვდი რაზე გვყავხარ აქო, ნარკოტიკი, რომ ამოგივა შარდშიო.
სანამ წამალს მიაწვდიდნენ აიძულებდნემ აიღე შენს თავზე „სტარიჩოკას“ მკვლელობაო. რატომ უნდა აეღო მკვლელობა ჩემს ძმას, მასთან არანაირი ურთიერთობა არ ქონია. წამლის ჩასხმის მერე ჯიბეში ჩაუდეს 18 აბი სუბოტექსი. აი ეს შენს ჯიბეში იდოო.  ჩემმა ძმამ, რომ არც მკვლელობაზე მოუწერა ხელი და არც ნარკოტიკზე, ბრძანება გაუციათ, ეგ სუბოტექსი გაუფორმეთ და ეხლა სახლიდანაც ამოუღეთო. რა იცოდნენ სახლში გვქონდა თუ არა წამალი, ოჯახი სოციალურად დაუცველია, ეკონომიურად გაჭირვებული, როგორ შეიძენდნენ ასე  ძვირად ღირებულ ნარკოტიკს”-ამბობს დაკავებულის და მაია დავითაშვილი. მისივე თქმით, მათ ოჯახს პოლიცია აშანტაჟებს, ღამე პოლიციის „პიკაპი“ მის სახლს გარშემო უვლის, მერე ჩერდება ფანჯრებთან, ეშინია რამე არ შეუგდონ სახლში. მისი მეორე ძმის დაკავებაც სცადეს. მის რძალს მაიას შემოუთვალეს რომ თუ არ გაჩერდება, გააგორებენ“.
„მკვლელობა რომ მოხდა, მაგის შემდეგ ლევანი რამდენჯერმე წაიყვანეს. ემუქრებოდნენ, აღიარე, რომ „სტარიჩოკა“ შენ მოკალი, თორემ არ გაცოცხლებთო, მაინც დაგიჭერთო. დაკითხვაზე მთელი ოჯახი დავყავდით, დედამთილი, მამამთილი, მაზლი, მული. პოლიცია ეუბნებოდა ან მკვლელი ხარ, ან დამკვეთიო.  მკვლელობას ვერ ხსნიდნენ. რეზონანსული თემა იყო და ცდილობდნენ ლევანს აეღო თავის თავზე. ის "სტარიჩოკას" საერთოდ არც იცნობდა. ერთერთ დაკითხვაზე რომ წაიყვანეს  სახლში ბლაგვი საგნით ნაცემი დაბრუნდა. გამეტებით მირტყამდნენო“, - განუცხადა ადამიანის უფლებათა ცენტრს ანა ქიზიყელაშვილმა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი  შსს თელავის რაიონული პოლიციის უფროსს მამუკა კბილცეცხლაშვილს დაუკავშირდა. მან განაცხადა რომ ასეთი პიროვნება არა ყავთ დაკავებული.
მურად პოპიაშვილი ლევან დავითაშვილის ადვოკატია,  როგორც ის ამბობს, ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა– შენახვის ბრალდებით დავითაშვილზე სისხლის სამართლის კოდექსის 260– ე მუხლის მე–3 ნაწილია  აღძრული, რომელიც   8–დან 20 წლამდე, ან სამუდამო პატიმრობას ითვალისწინებს: "ჩემი დაცვის ქვეშ მყოფი  უდანაშაულოა, ამის დამამტკიცებელი რამდენიმე  ლაფსუსი არსებობს, გამოძიებასთან დაკავშირებით. თუნდაც პირადი ჩხრეკა და ბინის ჩხრეკა აქვთ უკანონოდ ჩატარებული. ამ უკანონოდ ჩატარებული ჩხრეკისას ამოუღეს ნარკოტიკი ბინიდანაც და პირადად ბრალდებულს ჯიბიდან.თელავის პოლიციაში არჩილ მაისურაძის გაუხსნელი მკვლელობა ქონდათ. დაუძახეს და უთხრეს ინფორმაცია გაქვს  მკვლელობაზე და მოგვეციო. როგორც თავად ამბობს საერთოდ არ ვიცნობ იმ პიროვნებასო“, – აცხადებს ადვოკატი.
35 წლის არჩილ მაისურაძე, მეტსახელად „სტარიჩოკა“ 14 ივნისს, გვიან ღამით, თელავის ცენტრში, ერეკლე მეორის გამზირზე, „ჯეოსელის“ ოფისის წინ ჩაცხრილეს. მკვლელი „მოტოციკლზე“ მჯდარა. როგორც ადგილობრივები ამბობენ, არჩილ მაისურაძეს კანონიერი ქურდი „ვანცეტა“ მოუკლავს და სავარაუდოდ, „სტარიჩოკას“ მკვლელობა შურისძიების მიზნით მოხდა.
როგორც მოკლულის და, სალომე მაისურაძე ამბობს, მან პოლიციაში კონკრეტულ პიროვნებაზე გააკეთა განცხადება, რომელსაც მის ძმასთან კონფლიქტი ჰქონდა. მისი თქმით, ეს პიროვნება გამოძიებას ჯერაც დაუკითხია.

“Initially they requested admission of murder, then planted drugs on him; now threaten to kill him”
The family of Levan Davitashvili, accused of killing “Starichoka” from Telavi, blames police officers in the violation of their rights.  They claim 25 pills of Subotex were planted on the convict. As Davitashvili’s wife Ana Kizikhelashvili said after Levani’s arrest, local police persecutes their family and they urge for help.
“If you do not admit the murder and drug-abuse, we will kill you and write in the case materials that the murderer died and we will close the case - police officers offered my husband. Levan is innocent, and he is under physical and psychological pressure. A reliable source informed us, that he is permanently beaten and it might happen with his death too,” Ana Kizikelashvili said.
Telavi resident Levan Davitashvili, 30, is accused of drug purchase-possession and is placed in pre-trial detention setting. At night of July 6, he was arrested in the entrance of his house.
The family members told Human Rights Centre that Archil Maisuradze, with nickname Starichoka, was killed before Davitashvili was arrested.
In the past Levan Davitashvili was convicted for the attempted murder but two years ago, he was released under amnesty.
At the Telavi Civic Engagement Center relatives of the detainee stated about 80 young men were questioned into Starichokas murder. They too were under pressure. Three of them are still in prison, Davitashvili is the fourth.
Levan davitashvili’s wife Ana Kizikelashvili said their flat was searched after Levan’s arrest: “My husband was arrested at 1 am at night in the entrance of our block. They came for search at 3 am; the house was searched without a warrant. Entering the flat, they asked where our bedroom was,” the detainee’s wife said.
The wife insists she personally saw Telavi police officer David Nekerauli put drugs, wrapped in newspaper under the mattress of their bed.
“As they did not produce a search warrant, I asked them to call neighbors. They replied it was not Saakashvili’s time when they needed warrants for search.
One policeman was showing some papers which he said was warrant. Before I called the witness, they had already started the search and wardrobes were wide open. They had taken almost everything out of the wardrobes; they searched the living room. We were taken to my brother-in-law’s room. One policeman stayed in living room to watch me but I managed to enter the bedroom. He did not expect me and I saw him put something under the mattress.
I started screaming. My father-in-law and brother-in-law and rest of the police officers ran into the room. Nekerauli lifted the mattress and took a bandage of drugs which he had put under it. I had changed the linen that evening, and had not seen anything there” Levan Davitashvili’s wife Ana Kizikelashvili told Human Rights Centre.
The wife said police officers threatened her with killing her husband unless she signed the document notifying that 7 pills of Subotex were found in their bed: “He said come and sign the notification that we found drugs in your bed; or Levan is already in our hands and we’ll kill him. We invited neighbor to witness the search process and he was also intimidated. I personally asked the neighbor to sign the document because I was afraid they would kill Levan.”
Family members said they have information from a reliable source that Levan was made to drink water with drugs at the police station; then 18 pills of Subotex were planted in his pocket.
“They gave him water with drugs and made him drink it. A bit later my brother asked for a cigarette. They told him why he wanted cigarette because the test will show narcotics in his blood then.
Before they gave him water with drugs, police officers tried to convince him to admit murder of ‘Starichoka”. Why my brother should have admitted his murder, he had no relationship with him. After he drank the water they planted 18 pill of subotex in his pocket. They said the drugs were in his pocket. My brother signed neither the murder confession statement, nor confession about drugs; police officers received instruction to register the “withdrawn” drugs on him and to “find” same narcotics in his house too. How did they know that the drugs were in our house; we are socially indigent family and how we could buy such an expansive drugs,” sister of the detainee Maia Davitashvili said and added that their family is blackmailed by police; police car patrols around their house at nights; they stop under their windows and she is afraid they would throw something illegal in their house again. They sent message to her sister-in-law Maia unless she keeps silence, they will kill her.”
“After the murder, Levan was interrogated several times. Police officers demanded him to admit murder of “Starichoka”. The entire family was questioned: my mother, father, sister and brother in law. Police insisted Levan was either murder or he had ordered the murder. They could not resolve the case and demanded Levan to admit it. He never knew “Starichoka” at all. After one of the interrogations he returned beaten - he said he was ruthlessly beaten” Ana Kizikelashvili told Human Rights Centre.
Human Rights Centre called Mamuka Kbiltsetskhlashvili, head of Kakheti regional police, who denied detention of the mentioned person.
According to Levan Davitashvili’s attorney Murad Popiashvili, the case was launched for illegal purchase and possession of drugs - Article 260 paragraph 3 of the Criminal Code of Georgia that is punishable with imprisonment from 8 to 20 years or with life imprisonment. “My client is innocent; there are several evidence to prove it. Police conducted his personal and home searches illegally. Drugs were illegally withdrawn from his pocket and house. Kakheti police office could not resolve the murder of Archil Maisuradze. They called him and asked to give some information about murder. The detainee insists he didn’t knew the killed person at all,” the attorney said.
At night of June 14, 35-year-old Archil Maisuradze "starichoka” was shot in front of the Geocell office at Irakli II Avenue in Telavi center. The killer was driving a motorcycle.
As locals say, Archil Maisuradze had killed thief-in-law Vantseta and later he was also killed for revenge.
Sister of the killed person Salome Maisuradze notified police about concrete person, who had conflict with her brother, but as she said the investigation has not yet questioned that person.