მრგვალი მაგიდა პატიმართა და ყოფილ პატიმართა მდგომარეობის შესახებ
12 ნოემბერს თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლში თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლისა  და წამების მსხვერპლთა ფსიქო-სოციალური და სამედიცინო დახმარების ცენტრის ინიციატივით გაიმართა მრგვალი მაგიდა თემაზე „პატიმართა და ყოფილ პატიმართა მდგომარეობა საქართველოში.“
მთავარი მომხდენებლები იყვნენ: იუსტიციის სამინისტროს დანაშაულის პრევენციის ცენტრის წარმომადგენელი  ნიკოლოზ ხარებავა, საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის პრევენციის და მონიტორინგის დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე  დანიელ მგელიაშვილი და წამების მსხვერპლთა ფსოქო-სოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის ცენტრი (GCRT)-ს დირექტორი  ლელა ცისკარიშვილი.  დისკუსიის მოდერატორი გახლდათ ფსიქოლოგი მაია ცირამუა.
„თუ პატიმართა ახლანდელ მდგომარეობას შევადარებთ გასულ წლებს, აშკარად შეიმჩნევა წინსვლა, თუმცა არის საკითხები, რომლებიც საჭიროებს საფუძვლიან შესწავლას, გადაწყვეტას და საზოგადოების მეტ ჩართულობას,“ - განაცხადა დანიელ მგელიაშვილმა ციხეებში არსებულ პრობლემებზე საუბრისას.
როგორც იუსტიციის სამინისტროს დანაშაულის პრევენციის ცენტრის წარმომადგენელმა ნიკოლოზ ხარებავამ აღნიშნა, ყოფილ პატიმართა პირველი სახელმწიფო რეაბილიტაციის პროგრამა  2012 წლის დეკემბერში დაიწყო. იუსტიციის სამინისტროს დანაშაულის პრევენციის ცენტრის წარმომადგენლის თქმით, ყოფილ პატიმართა რეაბილიტაციის პროგრამა სამი მიმართულებით მუშაობს. ესენია: ფსიქო-სოციალური რეაბილიტაცია, პროფესიული გადამზადება და დასაქმება.

On November 12, Human Rights House Tbilisi and Georgian Center for Psycho-Social and Medical Rehabilitation of Torture Victims [GCRT] organized a round table about the situation of current and former prisoners in Georgia.
Main reporters were: representative of the Crime Prevention Center at the Ministry of Justice Nikoloz Kharebava, Deputy Head of the Prevention and Monitoring Department at the Public Defender's Office Daniel Mgeliashvili and director of GCRT Lela Tsiskarishvili. The discussion was moderated by psychologist Maia Tsiramua
“If we compare current situation of prisoners with the situation of past years, progress is evident, but there are issues which require thorough consideration, solutions and more public engagament,” Daniel Mgeliashvili said.
The representative of the Ministry of Justice Nikoloz Kharebava noted that first state rehabilitation program for former prisoners started in December 2012. According to him, the rehabilitation program is implemented in three directions: psycho-social rehabilitation, vocational training and employment.