ტოლერანტობა და რელიგიური უმრავლესობის შიშები
რამდენად ტოლერანტულები ვართ და იცავს თუ არა საქართველოს სახელმწიფო ერთნაირად ყველა მოქალაქის, ყველა ადამიანის რწმენისა და აღმსარებლობის უფლებას, რელიგიის თავისუფლებას? რამდენად არიან დაცული დისკრიმინაციული მოპყრობისგან განსხვავებული ეთნოსის, კანის ფერის, რასის, სექსუალური ორიენტაციის მქონე ადამიანები? რამდენად არიან დაცული ქალები ძალადობისგან, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირები დამამცირებელი მოპყრობისგან?
ეს კითხვები დასვა სახალხო დამცველმა 17 ნოემბერს, ტოლერანტობის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილ მიღებაზე სასტუმრო „ქორთიარდ მერიოტში“, სადაც მან რელიგიურ და ეთნიკურ უმცირესობათა მდგომარეობის შესახებ მოხსენება წარმოადგინა. სახალხო დამცველი და მასთან არსებული ტოლერანტობის ცენტრი ტრადიციულად წლის ბოლოს აჯამებს იმ ნაბიჯებს, რაც ამ კუთხით სახელმწიფომ  გადადგა და გამოყოფს არსებულ პრობლემებს.
2014 წლის მიღწევად საქართველოს პარლამენტის მიერ მიღებული „დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ“ კანონის მიღება შეიძლება დასახელდეს. ასევე დადებით ნაბიჯად შეიძლება შეფასდეს სახელმწიფოს გადაწყვეტილება ოთხი რელიგიური გაერთიანების დაფინანსების თაობაზე. თუმცა, ამ მიღწევებზე საუბრისას რელიგიური უმცირესობების წარმომადგენლები და უფლებადამცველები ყურადღებას ამახვილებენ ხელისუფლების მიერ რელიგიური უმრავლესობის წინაშე დაშვებულ კომპრომისებსა და სამომავლო რისკებზე.
მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებები
საქართველოს მთავრობამ 2014 წლის 27 იანვარს მიიღო დადგენილება საქართველოში არსებული რელიგიური გაერთიანებებისათვის საბჭოთა ტოტალიტარული რეჟიმის დროს მიყენებული ზიანის ნაწილობრივ ანაზღაურებასთან დაკავშირებული ზოგიერთი ღონისძიების განხორციელების წესის დამტკიცების თაობაზე. შედეგად, სახელმწიფომ დაფინანსება გამოუყო ოთხ რელიგიურ გაერთიანებას. ესენია: ისლამური, იუდეური, რომაულ-კათოლიკური და სომხური სამოციქულო აღმსარებლობის მქონე რელიგიური გაერთიანებები.
სახალხო დამცველთან არსებული ტოლერანტობის ცენტრის ხელმძღვანელის, ბექა მინდიაშვილის თქმით, უაღრესად მნიშვნელოვანია დაფინანსების ამ მოდელის გაუმჯობესებაზე ფიქრი: „ერთი მხრივ, თავიდან უნდა ავირიდოთ დისკრიმინაციული დამოკიდებულება იმ რელიგიური გაერთიანებებისადმი, რომლებიც დაფინანსებულთა რიგებში ვერ აღმოჩნდნენ. მეორე მხრივ, სახელმწიფოს არ უნდა გაუჩნდეს ცდუნება, დაფინანსების ფაქტორი რელიგიური გაერთიანებების შიდა საქმეებში ჩარევის მიზნით გამოიყენოს“.
2014 წლის 7 თებერვალს მთავრობამ რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს შექმნის გადაწყვეტილება მიიღო. სააგენტო საჯარო სამართლის იურიდიული პირი იქნება და რელიგიურ საკითხებში სახელმწიფო პოლიტიკას გაატარებს.
რელიგიურ უმცირესობათა ნაწილი აღნიშნავს, რომ რელიგიის საკითხთა სააგენტო მათთან კონსულტაციის გარეშე შეიქმნა. ბექა მინდიაშვილის თქმით, პრობლემაა ისიც, რომ რელიგიის საკითხთა სააგენტოს შექმნას (რომლის ამოცანასაც წარმოადგენს რელიგიური გაერთიანებების საკითხების შესწავლა და სახელმწიფოსთვის რეკომენდაციების მიწოდება) წინ არ უძღოდა ფართო დემოკრატიული მსჯელობა ამგვარი სტრუქტურის აუცილებლობის შესახებ. ამასთან, ნიშანდობლივია, რომ სააგენტოს რამდენიმეთვიანი არსებობის პერიოდში ხელისუფლების მხრიდან არ გამოხატულა რელიგიათა საბჭოს წარმომადგენლებთან შეხვედრის ინტერესი.
2014 წლის 2 მაისს საქართველოს პარლამენტმა ანტიდისკრიმინაციული საკანონმდებლო პაკეტი მესამე მოსმენით დაამტკიცა. „დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ“ კანონის მიზანია დისკრიმინაციის ნებისმიერი ფორმის აღმოფხვრა და საქართველოს ტერიტორიაზე მყოფი პირებისათვის კანონმდებლობით დაცული უფლებებით სარგებლობის თანასწორი უზრუნველყოფა  რასის, კანის ფერის, სქესის, მოქალაქეობის, შეზღუდული შესაძლებლობის, რელიგიის ან რწმენის, ეთნიკური ან სოციალური კუთვნილების, სექსუალური ორიენტაციის, გენდერული იდენტობის ან სხვა ნიშნის მიუხედავად.
საკანონმდებლო პაკეტის მიღებას დიდი წინააღმდეგობა უძღოდა როგორც საზოგადოებაში, ისე პარლამენტში. საქართველოს საპატრიარქომ აღნიშნა, რომ ანტიდისკრიმინაციულ კანონპროექტს მორწმუნე საზოგადოება „მომაკვდინებელი ცოდვის“ „პროპაგანდად და დაკანონებად“ მიიჩნევს, რადგანაც ის „სექსუალური ორიენტაციას“ და „გენდერულ იდენტობას“ შეიცავს დისკრიმინაციის საფუძველთა ჩამონათვალში. პარლამენტში კანონის განხილვისას ქუთაისსა და თბილისში მართლმადიდებელმა ჯგუფებმა სასულიერო პირების ხელმძღვანელობით საპროტესტო აქციები გამართეს. თუმცა, საპროტესტო აქციების მასშტაბები ბევრად ნაკლები იყო იმ ფართომასშტაბიან აქციებთან შედარებით, რაც საქართველოს საპატრიარქომ 2011 წელს გამართა, როცა სხვა რელიგიური გაერთიანებებისთვის სამართლებრივი სტატუსის შესახებ კანონის მიღებას შეეწინააღმდეგა.
ევანგელისტურ-ბაპტისტური ეკლესიის ეპისკოპოსის, რუსუდან გოცირიძის შეფასებით, ანტიდისკრიმინაციულმა კანონმა პარლამენტში განხილვისას დიდი გაცხრილვა განიცადა, რის შედეგადაც იგი დაკნინდა: „ანტიდისკრიმინაციული კანონი სრულიად დასაჭურისებულია. სათაურის დონეზე დარჩენილი კანონიც კი შიშით მიიღეს. ეს კანონი, ფაქტობრივად, აღარაფერს  წარმოადგენს იმის მერე, რა გაცხრილვაც განიცადა მუშაობის პროცესში. უმცირესობისათვის ყველაზე უფრო დამთრგუნველი იმის დანახვა იყო, თუ როგორ ვერ იღებდა ხმას სახელმწიფო რელიგიური უმრავლესობის წინაშე“.
სავალალო ფაქტები
„დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ“ კანონის თანახმად, დისკრიმინაციის აღმოფხვრისა და თანასწორობის უზრუნველყოფის საკითხებზე ზედამხედველობას სახალხო დამცველი ახორციელებს. სახალხო დამცველთან არსებული ტოლერანტობის ცენტრის ანგარიშში განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა ბოლო ხანს ქობულეთსა და სოფელ მოხეში რელიგიური უმცირესობების შევიწროების ფაქტებს.
ქობულეთში ახალგახსნილი მუსლიმური სკოლა-პანსიონის კარზე დაუდგენელმა პირებმა ღორის თავი მიაჭედეს, რასაც ადგილობრივი მართლმადიდებელი მოსახლეობის ექსტრემისტული შინაარსის აქციები მოჰყვა. სახალხო დამცველთან არსებული ტოლერანტობის ცენტრი ყურადღებას ამახვილებს იმ ფაქტზე, რომ პანსიონში სწავლის პროცესი დღემდე არ არის დაწყებული. ხელისუფლებამ მუსლიმთა წარმომადგენლებთან პანსიონის სხვა ადგილას გადატანის შესახებ მოლაპარაკება დაიწყო იმის მაგივრად, რომ ყველა ღონე ეხმარა, რათა მუსლიმთა წინააღმდეგ განხორციელებულ ქმედებებზე სამართლებრივი პასუხი გაეცა.
ადიგენის მუნიციპალიტეტის სოფელ მოხეში მუსლიმი მოქალაქეები რამდენიმე წელია, ამაოდ მოითხოვენ საბჭოთა პერიოდში გაუქმებული და ჩამორთმეული მეჩეთის დაბრუნებას. ოქტომბერში ადგილობრივმა მუნიციპალიტეტმა ამ შენობაში ბიბლიოთეკის მოწყობის თაობაზე ტენდერი გამოაცხადა. ტენდერში გამარჯვებულმა ორგანიზაციამ კი მეჩეთის დემონტაჟი დაიწყო. ამას სოფლის მუსლიმი მოსახლეობის პროტესტი მოჰყვა. პროცესში ჩაერთვნენ სამართალდამცველები, რომლებმაც საპროტესტო აქციაზე რამდენიმე მუსლიმი ცემეს და დააკავეს. ამ ეტაპზე მეჩეთის დემონტაჟი შეჩერებულია. მეჩეთის შენობაზე პრეტენზია საქართველოს საპატრიარქომაც განაცხადა და აღნიშნა, რომ საუკუნეების წინ ამ შენობაში მართლმადიდებლური ეკლესია იყო, რომელიც ოსმალური ოკუპაციის პერიოდში მეჩეთად გადაკეთდა. საბოლოოდ, რელიგიის საკითხთა სააგენტომ შექმნა სპეციალური კომისია, რომლის მიზანიც მეჩეთის წარმომავლობის დადგენაა.
სახალხო დამცველი შეშფოთებას გამოხატავს მიმდინარე წელს რელიგიური ნიშნით ჩადენილი სამართალდარღვევების ფაქტების თაობაზე. მისი თქმით, მნიშვნელოვანია, სამართალდამცავებმა ბოლომდე გამოიძიონ დისკრიმინაციის ნიადაგზე ჩადენილი დანაშაულები და დასაჯონ ის პირები, ვისაც კონკრეტულ დარღვევებში მიუძღვის ბრალი.
„შეიძლება ითქვას, რომ ქვეყანაში, ტოლერანტობის კუთხით, პრობლემები არის, რაც გულისხმობს არაერთ ინციდენტს, განსაკუთრებით - მუსულმანური თემის წინააღმდეგ. სამწუხაროდ, რიგ შემთხვევებში, გამოძიება ბოლომდე არ არის მისული. მნიშვნელოვანია ისიც, რომ სახელმწიფომ კვლავ მიიღოს გარკვეული კანონები, რომლებიც ხელს შეუწყობენ დისკრიმინაციის აღმოფხვრასა და ტოლერანტობის კულტურის განვითარებას. ვფიქრობ, ასევე მნიშვნელოვანია საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება. ზოგადად, ქვეყანაში, შეუწყნარებლობის კუთხით,  პრობლემები არსებობს და მნიშვნელოვანია, რომ როგორც სახელმწიფოს, ასევე საზოგადოების მხრიდან იყოს უფრო მეტი ნაბიჯები გადადგმული ტოლერანტობის დამკვიდრებისათვის“, - განაცხადა სახალხო დამცველომა უჩა ნანუაშვილმა.
სახალხო დამცველთან არსებული ტოლერანტობის ცენტრის ინფორმაციით, სამართალდარღვევების ფაქტებზე გამოძიება ან შეწყვეტილია, ან ჭიანურდება, ან პროკურატურა ვერ ადგენს მათში დანაშაულის ნიშნებს. „მიმდინარე წელს იეჰოვას მოწმეების წინააღმდეგ ათეულობით სამართალდარღვევის შესახებ შევიტყვეთ. უმრავლეს შემთხვევაზე გამოძიება დაწყებულია, მაგრამ ტრადიციულად, ეს საქმეები ან შეწყვეტილია, ან ჭიანურდება, ან პროკურატურა ვერ ხედავს დანაშაულის ნიშნებს. ასევე, მუსლიმთა წინააღმდეგ ბოლო წლების განმავლობაში განხორციელებული სამართალდარღვევების ფაქტების გამო, არც ერთი პირი სისხლის სამართლის პასუხისგებაში არ არის მიცემული“, - განაცხადა ბექა მინდიაშვილმა.
ევანგელისტურ-ბაპტისტური ეკლესიის ეპისკოპოსი, რუსუდან გოცირიძე აღნიშნავს, რომ „2014 წელს რელიგიური უმცირესობების უფლებების დაცვის კუთხით, სასიკეთოდ ბევრი არაფერი შეცვლილა. რაც დრო გადის, სიტუაცია უფრო მძიმდება. ამის ორი მიზეზი არსებობს: საზოგადოების დაბალი განათლება და სახელმწიფოს უპასუხისმგებლობა. უპირველეს პასუხისმგებლობას დავაკისრებდი სახელმწიფოს. შემაშფოთებელია მისი ინერტულობა“.
ტოლერანტობის ქომაგები
აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მისიის ხელმძღვანელის მოვალეობის შემსრულებლის, ტომას მორისის განცხადებით, USAID მხარს უჭერს საქართველოში ამ კუთხით განხორციელებულ პროექტებს. „ტოლერანტობა და შემწყნარებლობა გახლავთ ძირითადი ღირებულება, რაზეც ჩვენს  საქმიანობას ვამყარებთ.  აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტო მხარს უჭერს საქართველოში რელიგიურ და ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოების ფუნქციონირებას. ვფიქრობ, ტოლერანტობა სხვათა კულტურული ფასეულობების პატივისცემაა. ჩვენ უნდა გვახსოვდეს, რომ მრავალფეროვან სამყაროში ვცხოვრობთ“, - აღნიშნა ტომას მორისმა ტოლერანტობის საერთაშორისო დღეს.
სახალხო დამცველთან არსებულმა ეროვნულ უმცირესობათა და რელიგიათა საბჭოებმა ტრადიციულად დააჯილდოვეს „ტოლერანტობის ქომაგები“ – ის პიროვნებები, ორგანიზაციები, მედია საშუალებები და საჯარო მოხელეები, რომლებმაც საქართველოში 2014 წელს ტოლერანტობის კულტურის განვითარებაში განსაკუთრებული წვლილი შეიტანეს.
რელიგიათა საბჭოს მხრიდან დაჯილდოვდა - ქობულეთის #5 საჯარო სკოლის დირექტორი ნარგიზ ჯინჭარაძე; საქართველოს პარლამენტის წევრი თამარ კორძაია; ორგანიზაცია „მედიის განვითარების ფონდი“ (MDF) და ტელეკომპანია „ტაბულას“ გადაცემა „საუბარი რელიგიაზე“. ეროვნულ უმცირესობათა საბჭომ დააჯილდოვა ისტორიკოსი გია ანჩაბაძე; გაზეთ „გურჯისტანის“ ყოფილი რედაქტორი სულეიმან სულეიმანოვი; საქართველოს პარლამენტის წევრი ლერი ხაბელოვი; საქართველოს ქალთა საბჭო და საზოგადოებრივი მაუწყებლის უმცირესობების ენებზე მაუწყებლობა.
სახალხო დამცველმა უჩა ნანუაშვილმა და აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს მისიის ხელმძღვანელის მოვალეობის შემსრულებელმა ტომას მორისმა დააჯილდოვეს ჟურნალისტური კონკურსის „ტოლერანტობა და მრავალფეროვნება” გამარჯვებულები. კერძოდ: პირველი ადგილის მფლობელი გახდა  ეკა კუხალაშვილი  „ქუთაისი პოსტ-ში“ გამოქვეყნებული სტატიისთვის „ქართული „სტერილური“ ისტორიოგრაფია და სახელმძღვანელოები მუსლიმი მოღვაწეების გარეშე“; მეორე ადგილი წილად ხვდა გაზეთ „სამხრეთის კარიბჭეს“ ჟურნალისტს თამარ უჩიძეს სტატიისთვის „ბრძოლა სალოცავისთვის“; ხოლო  მესამე ადგილის მფლობელები გახდნენ  გელა მთივლიშვილი - კახეთის საინფორმაციო ცენტრი, სტატიით „აკრძალული ლოცვა“ და ირმა კახურაშვილი - ჟურნალი National Geographic სტატიით „მუსლიმების ქართული სახლი“.
კარგი ტრადიციაა, რომ საქართველოში ტოლერანტობის საერთაშორისო დღე ყოველწლიურად აღინიშნება, როგორც კულტურებსა და ცივილიზაციებს შორის პატივისცემის, დიალოგისა და თანამშრომლობის აუცილებლობის შეხსენება. თუმცა, შეხსენებასთან ერთად, მნიშვნელოვანია, საზოგადოება რეალურად გახდეს განსხვავებულის მიმართ შემწყნარებელი. სახელმწიფოსთვის კი, როგორც ბოლოდროინდელი შემაშფოთებელი ფაქტები გვიჩვენებს, პრიორიტეტად უნდა იქცეს უმცირესობათა დაცვა.

Tolerance and Fears of Religious Majority
How much tolerant we are and whether Georgian state equally guarantees protection of the right to faith and freedom of religion for everybody? How people are protected from the discrimination according to their ethnicity, race, skin color, sexual orientation? How are women protected from violence, people with disabilities from degrading treatment?
Public Defender of Georgia asked these questions on November 17 at the event organized in the hotel Courtyard Marriot dedicated to the International Day of Tolerance, where he made statement about general situation of religious and ethnic minorities in Georgia. At the end of each year Tolerance Center under the Auspice of the Public Defender’s Office traditionally summarizes the efforts taken by the state to tackle the problems of minority groups.
Adoption of the Anti-Discrimination Law on Elimination of All Forms of Discrimination by the Parliament of Georgia can be evaluated as the biggest achievement of 2014. Apart to that, decision to fund four religious groups from state budget is also positive step taken by the state. However, when speaking about these achievements, representatives of religious minorities and human rights defenders underscore the compromises made by the government before religious majority group and fear about future risks.
Significant decisions
On January 27, 2014 the Government of Georgia made decision to approve the rule on partial reimbursement of the damage incurred by religious groups in Georgia during soviet totalitarian regime. As a result, state allocated funds on four religious communities: Muslim, Judaism, Romanian-Catholic and Armenian Apostolic Church.
Head of Tolerance Center under the Auspice of the Public Defender’s Office Beka Mindiashvili said this model of state funding must necessarily be improved. “On the one hand we must avoid discriminative approach towards those religious groups, who could not receive funding. On the other hand, the state must not be tempted to use funding as a tool to interfere into internal affairs of religious groups.”
On February 7, 2014 government decided to establish State Agency for Religious Issues. The Agency will be public law legal entity and execute the state policy in the field of religion.
Part of religious minorities states the Agency was established without consulting the issue with them. Beka Mindiashvili said the problem is that establishment of the Agency for Religious Issues (whose purpose is to study the problems of religious unions and release recommendations to the state) was not preceded with the discussion of the necessity of similar institution. It is also noteworthy that government has not expressed any interest to meet members of the religious council throughout several months-long operation of the agency.
On May 2, 2014 Parliament of Georgia approved Anti-Discrimination Law  through third hearing. The purpose of the Law on the Elimination of All Forms of Discrimination is to eradicate all forms of discrimination and to ensure equal rights for all people living in Georgia regardless their race, skin color, gender, citizenship, disability status, religion or faith, ethnic or social belonging, sexual orientation, gender identity and others.
The discussion of the bill was accompanied by active controversy in the society and in the parliament. Georgian Patriarchate noted that believers evaluate the anti-discrimination law as “propaganda and legalization” of “lethal sins”, because it lists “sexual orientation” and “gender identity” as ground for discriminations. When Parliament was discussing the bill, orthodox people with clergymen as leaders held protest rallies in Kutaisi and Tbilisi. However, scope of protest rallies this year was smaller in comparison with large-scaled demonstrations organized by the Georgian Patriarchate in 2011, when they opposed adoption of the law on legal status of religious groups.
Episcope of Evangelist-Baptist Church Rusudan Gotsiridze said the anti-discrimination law was seriously amended during the discussions in the parliament, as a result of which it lost its significance. “The Anti-Discrimination Law is completely castrated. They adopted this invalid law with fear; it does not function at all, after all those amendments, which were introduced during the discussion. The worst thing for religious minorities to see was how state kept silence before religious minority representatives.”
Alarming facts
In accordance to the Law on Elimination of All Forms of Discrimination, Public Defender monitors implementation of the principles of equality. Report issued by the Center of Tolerance pays particular attention to the recent facts of religious discrimination in Kobuleti and Mokhe village.
Unidentified persons nailed a pig-head on the door of newly opened Muslim boarding school in Kobuleti that was followed by extremist protest demonstrations by local orthodox population. Tolerant Center at the Public Defender’s Office underlined that schooling process has not yet started in the boarding school. Government started negotiation with the representatives of Muslim community on moving the boarding school to another place instead addressing the actions against Muslim people in accordance to the law.
In Mokhe village of Adigeni municipality, Muslim population has been long time urging the government to return building of mosque, which was seized from the community during soviet time. In October, 2014 local authority announced bid competition on arrangement a library in the building. The winner building company started deconstruction of the building that was protested by local Muslim people. Law enforcement officers interfered in the controversy, who beat and arrested several Muslim people during the protest demonstration. Currently, deconstruction is stopped. Georgian Patriarchate also claims the building and insists that centuries ago Orthodox Church was functioning in the building and it turned into a mosque under Turkish invasion. Finally, the Agency for Religious Issues created a special commission to estimate the origin of the mosque.
Public Defender is concerned with the incidents that occurred on religious grounds this year. He said law enforcement agencies shall effectively investigate crimes committed on religious grounds and punish alleged perpetrators in accordance to the law.
“We have problems of tolerance in the country that is easily demonstrated by several incidents that occurred particularly against Muslim community. Unfortunately, in some cases the investigation was not completed. The state shall adopt new laws that will promote eradication of discrimination and promote development of tolerance in the country. I think, raising public awareness is also very important. Generally, there are problems of tolerance in the country and both state and society shall take more effective steps towards establishment of tolerance,” Public Defender Ucha Nanuashvili said.
According to the Tolerant Center under the Auspice of the Public Defender’s Office, investigation into the crimes committed on religious grounds is either dropped or dragged out or prosecutor’s office cannot detect signs of crime in them. “We were informed about dozens of violation facts against Jehovah Witnesses. Investigation was launched into majority of them but traditionally they were either dropped, or dragged out or prosecutor’s office cannot detect signs of crime in them. Besides that, nobody was punished for recent criminal facts against Muslim community,” Beka Mindiashvili said.
Episcope of Evangelist-Baptist Church Rusudan Gotsiridze said “in 2014 we did not observe many positive changes in terms of religious minority rights. The more time passes, the situation gets tenser. It has two reasons: low public awareness and irresponsibility of the state. I would have imposed high responsibility of protecting minority rights on the state. Their indifference is alarming.”
Tolerance supporters
Interim head of the USAID mission in Georgia Thomas Morris stated the USAID supports the projects implemented in the field of religious and ethnic minorities in Georgia. “Tolerance is the main value of our work. USAID supports functioning of the councils of religious and national minorities in Georgia. I think tolerance is respect to others’ cultures. We must remember that we live in the world of diversities,” Thomas Morris stated on the International Day of Tolerance.
The Council of National Minorities and the Council of Religions of the Public Defender traditionally awarded “supporters of tolerance” – persons, organizations, media sources and public officials that contributed significantly to development of tolerance culture in Georgia in 2014.
The Council of Religions awarded the following people: Headmistress of the Public School N5 of Kobuleti Nargiz Jincharadze; member of the Georgian Parliament Tamar Kordzaia; organization “Media Development Foundation” (MDF) and TV Channel Tabula programme “Conversation on the religion”. The Council of Minorities presented awards to: Historian Gia Anchabadze; Former Editor-in-Chief of the newspaper “Gurjistan”, Suleiman Suleimanov; member of the Georgian Parliament Leri Khabelov; Council of Women of Georgia and Ethnic Minority-Language Broadcasting of the Public Broadcasting Corporation.
The Public Defender Ucha Nanuashvili and Acting Director of the US Agency for International Development (USAID) Thomas Morris presented awards to winners of the Journalist competition “Tolerance and Diversity”. Namely: the top prize was won by Eka Kukhalashvili for the article “”Sterile” Georgian historiography  and textbooks without Muslim public figures” published in “Kutaisi post”; the second place was won by journalist of the newspaper “Southern Gate” Tamar Uchidze for the article “Fight for a holy place”; and the third prize was awarded to Gela Mtivlishvili, Kakheti Information Centre for the article “Forbidden prayer” and Irma Kakhurashvili, “National Geographic” Magazine with the article “Georgian House of Muslims”.
It is good tradition that the International Day for Tolerance is marked every year in Georgia as a reminder of the need for respect, dialogue and cooperation between cultures and civilizations. However alongside reminding, it is also important to have really tolerant society in the country. Recent alarming facts of intolerance convince us that protection of minorities shall become priority of the state policy.