არასამთავრობოები პრეზიდენტს უვადო პატიმრობაში მყოფი პირების საქმეების შესწავლის თაობაზე მიმართავენ
25 ნოემბერს პრაიმ-ტაიმის პრესკლუბში გამართულ პრესკონფერენციაზე არასამთავრებო ორგანიზაციებმა  „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ და „ყოფილი პოლიტპატიმრები - ადამიანის უფლებებისთვის“ საქართველოს პრეზიდენტსა და შეწყალების კომისიას უვადო პატიმრობაში მყოფი პატიმრების საქმეების შესწავლის თაობაზე მიმართეს.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ და „ყოფილი პოლიტპატიმრები -ადამიანის უფლებებისთვის“ გამოეხმაურნენ პრეზიდენტის ინიციატივას, უვადო პატიმრობაში მყოფი პატიმრების საქმეების შესწავლის მიზნით  ფართო დისკუსიის დაწყების  თაობაზე . ისინი მიიჩნევენ, რომ უვადო პატიმრობაში მყოფი მსჯავრდებულების საქმეების სესწავლისას გათვალისწინებული უნდა იქნეს ბრალდების სიმძიმე, ჩადენილი დანაშაულით დამდგარი შედეგები და ასევე მსჯავრდებულთა ჯანმრთელობის მდგომარეობა, ან სხვა გარემოებები.
არასამთავრებო ორგანიზაციები მოუწოდებენ პრეზიდენტს, რომ უვადო პატიმრობაში მყოფი მოქალაქეების საქმეების შესწავლისას განსაკუთრებულ გარემოებად მიიჩნიოს მართლმსაჯულების ხარვეზები.
„განსაკუთრებულ გარემოებად უნდა იყოს მიჩნეული მართლმსაჯულების ხარვეზები, რამაც, განსაკუთრებით ბოლო ათწლეულში, დიდი დაღი დაასვა სასამართლოს მიერ გამოტანილ განაჩენებს. ეს ხარვეზები გულისხმობდა სასამართლო ხელისუფლებაზე პროკურატურის ზეგავლენას, პოლიტიკურ მოტივებს და სხვა. ასევე უვადო პატიმართა უმრავლესობა, გასაჩივრების ვადების გასვლის გამო, მოკლებულნი არიან სასამართლოს გზით დავის გაგრძელების შესაძლებლობას, შესაბამისად, მათი გათავისუფლება ან სასჯელის  შემცირება მართლმსაჯულების ხარვეზების აღმოფხვრისა და სამართლიანობის აღდგენის ერთადერთი გზაა,“ _ განაცხადა პრესკონფერენციაზე „ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტმა“ ნესტან ლონდარიძემ.
პრესკონფერენციაზე ასევე ისაუბრეს თეიმურაზ შარაშენიძის საქმის შესახებ, როგორც ნესტან ლონდარიძე აღნიშნავს, ეს საქმე  მართლმსაჯულების ხარვეზებით წარმოებულ საქმეების მაგალითად გამოდგება.
თეიმურაზ შარაშენიძეს ბრალად ედება ზურაბ ზუბადალაშვილის მკვლელობა.
თეიმურაზ შარაშენიძის ადვოკატმა, გელა ნიკოლაიშვილმა, პრესკონფერენციაზე  განაცხადა, რომ მისი დაცვის ქვეშ მყოფის საქმეში უამრავი დარღვევაა: „ადამიანი, რომელსაც დაპატენტებული აქვს უნიკალური გამოგონება(ლიფტებში ხუთ და ათთეთრიანებების ჩასაყრელი აპარატი) და რომელიც ამ საქმით მილიონებს ატრიალებდა და არავითარი შეხება არ ჰქონდა კრიმინალთან, თურმე 2000 დოლარის სანაცვლოდ გაურიგდა დაქირავებულ მკვლელებს, მათ ნაცვლად თვითონ შეასრულა დავალება და მოკლა ზურაბ ზუბადალაშვილი.“
როგორც მსჯავრდებულის ადვოკატი აღნიშნავს, ამ მკვლელობაში მონაწილე პირები დაკავებულნი იყვნენ, მაგრამ საპროცესო შეთანხმების ძალაში შესვლის შემდეგ, მკვლელობაში ბრალდებულმა  შეთხზა ისტორია, რომლის მიხედვით დანაშაული ზურაბ შარაშენიძეს გადააბრალა.
არასამთავრებო ორგანიზაციებმა, „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ და „ყოფილი პოლიტპატიმრები _ ადამიანის უფლებებისთვის“ , მიმართეს შეწყალების კომისიას,  რომ დეტალურად შეისწავლოს თეიმურაზ შარაშენიძის საქმე და მიმართოს პრეზიდენტს რეკომენდაციით, რომ გამოსცეს შეწყალების აქტი კონკრეტულ საქმეებში არსებული ხარვეზების აღმოსაფხვრელად და სამართლიანობის აღსადგენად.

NGO’s addressed to the President to study cases of life-sentenced prisoners
On November 25, at the press conference in the Press-club of the Prime Time, Human Rights Center and Former Political Prisoners for Human Rights addressed to the President of Georgia and Pardon Commission to study cases of life-sentenced prisoners.
Human Rights Centre and Former Political Prisoners for Human Rights responded to the President's initiative to start a broader discussion for the purpose of studying the cases of life imprisonments. They believe that gravity of the committed crimes, consequences of the crimes and health conditions of prisoners, or other circumstances must be taken into consideration during discussion.
NGOs call on the President to consider miscarriages of justice as particular circumstances when studying the cases of life-sentenced prisoners.
"Miscarriages of justice must be considered as special circumstances, which, had huge impact on the judgments passed for the past ten years. These miscarriages were influence of Prosecutor’s office on the judiciary, political motives and other. Also, most of the prisoners because of the expired term for the appeal, are deprived of the possibility to appeal to the court. Consequently, their release or reduction of sentences is the only way for the elimination of miscarriages and restoration of justice,” said lawyer Nestan Londaridze of Human Rights Center at the press conference.
Representatives of NGOs spoke about the case of Teimuraz Sharashenidze and as Nestan Londaridze noted it can become good example of the judiciary miscarriages.
Teimuraz Sharashenidze was charged for the murder of Zurab Zubadalashvili.
At the press conference Teimuraz Sharashenidze’s lawyer Gela Nikolaishvili said that, there are many violations in his client’s case: "The person, who holds license of a unique invention (five and ten tetri boxes for elevators) and earned millions with it, allegedly made a 2 000 USD deal with killers and killed Zurab Zubadalashvili himself.”
According to the lawyer, the people involved in the murder were arrested, but as soon as the plea agreement entered into force, the accused person created a story according to which he blamed Sharashenidze in the murder.
Non-governmental organizations Human Rights Centre and Former Political Prisoners for Human Rights addressed to the Pardon Commission to study the case of Teimuraz Sharashenidze in details and recommend to the President to issue a pardon decree on him to eliminate miscarriages of judiciary and to restore justice in the concrete case.