ადამიანის უფლებათა ცენტრი ეროვნულ ტელევიზიებს სთხოვს, გააშუქოს ახალციხის რაიონულ სასამართლოში მიმდინარე პროცესი
2 დეკემბერი, 2014
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიმართავს მედიასაშუალებებს, განსაკუთრებით კი - საერთო მაუწყებლობის ლიცენზიის მფლობელ ტელევიზიებს თხოვნით, დაინტერესდნენ ახალციხის რაიონულ სასამართლოში მიმდინარე სასამართლო პროცესით, სადაც განიხილება მოქალაქე ლელა შველიძის მიმართ აღძრული სისხლის სამართლის საქმე, 125-ე მუხლის I ნაწილით (ფიზიკური შეურაცხყოფა).
ლელა შველიძე რელიგიური უმცირესობის წარმომადგენელია, კერძოდ - იეჰოვას მოწმე. აღნიშნულ საქმეში კი სერიოზულ შეკითხვებს აჩენს სამართალდამცავი ორგანოების მხრიდან განხორციელებული მოქმედებები. საქმეში ერთადერთი პირდაპირი მოწმეა, რომელმაც ჩვენთან საუბრისას განაცხადა, რომ მას დანაშაულის ფაქტი არ დაუნახავს და ძალიან ნასვამ მდგომარეობაში მოაწერინეს ხელი ჩვენებაზე ლელა შველიძის წინააღმდეგ. იგივეს ადასტურებს მისი ოჯახის წევრები.
საქმეში ასევე არსებობს მეზობლების კოლექტიური წერილი, რომლის თანახმადაც, სამართალდამცავების მიერ დაზარალებულად ცნობილი პირი აგრესიულობით გამოირჩევა და შეურაცხყოფას აყენებს სხვა მეზობლებს. საქმის გარემოებები აჩენს ეჭვს, რომ ნაცვლად იმისა, სამართალდამცავ ორგანოებს გამოეძიებიათ ლელა შველიძის მიმართ სავარაუდო რელიგიური მოტივით განხორციელებული შევიწროების ფაქტი, საქმე პირიქით, მის წინააღმდეგ აღძრეს.
სასამართლო პროცესის მომდევნო სხდომა გაიმართება 2 დეკემბერს 16:00 საათზე ახალციხის რაიონულ სასამართლოში. აღნიშნული პროცესის ვიდეოგადაღება და გაშუქება ხელს შეუწყობს გამჭვირვალობას და მნიშვნელოვან ინფორმაციას მიაწვდის საზოგადოებას მიმდინარე საქმის დეტალების შესახებ.

Human Rights Center addresses to media sources, particularly TV-Companies holding license on general broadcasting, to cover the ongoing hearing at the Akhaltsikhe district court into the criminal case against Lela Shvelidze launched under Article 125 Paragraph I of the Criminal Code of Georgia (physical assault).
Lela Shvelidze is member of religious minority group - Jehovah Witnesses. The activities implemented by the law enforcement bodies in the case raise significant questions. There is only one direct witness in the case, who declared to the representatives of Human Rights Center that he did not eye-witness the incident [between the victim and accused person] and was compelled to sign testimony against Shvelidze when he was drunk.  His family members also confirm his statement.
There is a collective letter of the neighbors in the case materials, which claims that victim person is aggressive to other neighbors too and insults them. Case circumstances raise doubt that law enforcement bodies launched criminal case against Lela Shvelidze instead starting investigation into her alleged persecution on religious grounds.
Next trial is scheduled at 16:00 pm on December 2 at the Akhalstsikhe district court. Video-recording and media coverage of the process will promote transparency of the judiciary system and will provide society with significant information about ongoing sensitive case.