RMG-მ საყდისის საბადოს აფეთქება უნებართვოდ განახორციელა
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს ოფიციალური ინფორმაციით, RMG-მ საყდისის საბადოს აფეთქება უნებართვოდ განახორციელა.
კერძოდ, ტექნიკური და სამშენებლო ზედამხედველობის სააგენტოს წერილში, რომელიც CENN-მა 2014 წლის 19 დეკემბერს მიიღო, აღნიშნულია: „სააგენტოს მიერ საყდრისის საბადოს #1 უბანზე სამშენებლო ფეთქებადი მასალების გამოყენების ნებართვა არ გაცემულა“.
სამრეწველო დანიშნულების ფეთქებადი მასალების შესახებ საქართველოს კანონის მე-5 მუხლის მიხედვით, საქართველოს ტერიტორიაზე აკრძალულია საქართველოს ტექნიკური ზედამხედველობის სახელმწიფო ინსპექციის მიერ გაცემული ნებართვის გარეშე სამრეწველო დანიშნულების ფეთქებადი მასალების გამოყენება.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, 2014 წლის 13 დეკემბერს საყდრისის საბადოს პირველ უბანზე განხორციელებული აფეთქებითი სამუშაოები უკანონოა და სახელმწიფოს მხრიდან შესაბამის რეაგირებას ექვემდებარება.
სახელმწიფო რეაგირება
ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ საქართველოს კანონით, აღნიშნული სამართალდარევა ექვემდებარება ადმინისტრაციულ სასჯელს, რომელიც დამრღვევს არ ათავისუფლებს დარღვევის გამოსწორებისა და დარღვევით მიყენებული ზიანის ანაზღაურების ვალდებულებისაგან.
მძიმე შედეგის დადგომის შემთხვევაში, სამართალდარღვევა კვალიფიცირდება სისხლის სამართლის დანაშაულად. საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 244-ე მუხლის მიხედვით, ფეთქებადი მასალების გამოყენების წესის დარღვევა, რამაც გამოიწვია მძიმე შედეგი, ისჯება ჯარიმით ან თავისუფლების შეზღუდვით.
სამთომომპოვებელ საწარმოებში ბურღვა-აფეთქების სამუშაოებისა და სამრეწველო დანიშნულების ფეთქებადი მასალების ბრუნვასთან დაკავშირებულ საქმიანობების კონტროლს ახორციელებს სსიპ საქართველოს ტექნიკური ზედამხედველობის სახელმწიფო ინსპექცია.
საშიში საწარმოო ობიექტის ექსპლუატაციასთან დაკავშირებული უსაფრთხოების წესების დარღვევის შემთხვევაში, ინსპექციამ, დებულების მე-3 მუხლის შესაბამისად, უნდა გასცეს ობიექტის ან მისი ცალკეული უბნის მუშაობის გაჩერების მოთხოვნის მიწერილობა, ხოლო დაუმორჩილებლობის შემთხვევაში, ინფორმაცია უნდა გადასცეს და მისი შესრულება სთხოვოს ხელისუფლების შესაბამის ორგანოებს.
ინსპექცია, საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის შესაბამისად, პასუხისმგებელ პირთა მიმართ ადგენს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა ოქმს და დადგენილი წესით აღასრულებს მას, საჭიროების შემთხვევაში კი, მასალებს გადასცემს საგამოძიებო ორგანოებს შესაბამისი რეაგირებისათვის.
თანდართულ დოკუმენტად შეგიძლიათ იხილოთ საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს სსიპ ტექნიკური და სამშენებლო ზედამხედველობის სააგენტოს ოფიციალური პასუხი CENN-ის წერილზე.

RMG Proceeded with Blasting at Sakdrisi Deposit without a Permit
According to official information from the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, RMG carried out blasting at the Sakdrisi deposit without a permit.
In a letter received by CENN on December 19, 2014, from the Technical and Construction Supervision Agency, it was stated that “the agency has not given a permit to carry out blasting activities at district #1 of the Sakdrisi deposit”.
According to Article 5 of the Law of Georgia on Explosive Materials for Industrial Purposes, it is prohibited to use blasting materials without obtaining a permit from the Georgian Technical Supervision State Inspectorate.
Accordingly, the blasting carried out on December 13, 2014, at district #1 of the Sakdrisi deposit was illegal and is subject to a relevant legal response from the State.
The State Response
According to the Law of Georgia on the Control of Technical Hazards, the mentioned violation is subject to an administrative punishment that does not indemnify the offender from an obligation to correct the violation and compensate the damages caused by it.
In the case of serious consequences resulting from the use of blasting materials, the violation is classified as a criminal one. According to Article 244 of the Georgian Criminal Code, the punishment for violation of the rules on the use of explosive materials that cause severe results is a penalty or detention of offenders.
Drilling-blasting works associated with mining and activities related to the discharge of industrial explosive materials are controlled by the LEPL Georgian Technical Supervision State Inspectorate.
In cases of violation of the rules on the exploitation of a hazardous industrial facility, the Inspectorate, according to Article 3, should issue a written request to suspend works at the facility or at a particular location. If the request is ignored, the Inspectorate should transfer information on the case to relevant state institutions for enforcement of their request.
The Inspectorate, according to the Administrative Code of Georgia, develops a protocol regarding the violation of an offender and executes it in accordance with the existing rules. If needed, it passes the explosive materials on to the investigating bodies for a relevant response.