ზარდიაანთაკარის გუშაგები
სოფელ ზარდიაანთკარამდე მისასვლელად ორი ბლოკ-საგუშაგო უნდა გაიარო,  მესამე ბლოკ -საგუშაგოს  რომ მიუახლოვდებით, ქართველი სამხედრო  ხელით განიშნებს, რომ ავტომანქანა გააჩერო.  2008 წლის ომის შემდეგ, რაც ოკუპაციის ხაზი გაავლეს, ეს ბოლო ბლოკ საგუშაგოა.
ქართულ და ოსურ საგუშაგოებს  შორის ე.წ. ნეიტრალურ ტერიტორიაზე რვა საცხოვრებელი სახლი დგას.    ქართველი ჟურნალიტების მისვლა არ გამოპარვიათ მეზობელ საგუშაგოზე, მიუხედავად იმისა, რომ შეუიარაღებელი თვალითაც ჩანდა ჟურნალისტთა ჯგუფი, ოსი და რუსი სამხედროები ჭოგრიტების მეშვეობით ზვერავდნენ ჩასულ სტუმრებს. ქართველებიდან ერთ-ერთმა ხელი აუწია და მიესლმა, კეთილგანწყობილი ჟესტის შემდეგ სამი სამხედროდან ორი თვალს მიეფარა, ერთი მათგანი კვლავ თვალყურს ადევნებდა გადაადგილების პერიმეტრს.  ქართულმა პოლიციამ ე.წ. ნეტრალურ ტერიტორიაზე შესვლის უფლება მისცა ,,ომისა და მშვიდობის გაშუქების ინსტიტუტის“ ორგანიზებით ჩასულ ათამდე მედიასაშუალების წარმომადგნელებს.
ადგილობრივები მძიმე სოციალურ გარემოზე საუბრობენ, ოკუპირებული ტერიტორიის საზრვრისპირა სოფელი  ძირითადად, ხანში შესული ადამინებითაა დასახლებული. 2008 წელის ომის შემდეგ  ზარდიაანთკარში ოჯახის შვიდი  წევრიდან  სოფელში  72 წლის თამარ   კაკაშვილი დარჩა: ,,ჩვენთვის არც ახალი წელია და არც ძველი“ -ამ ფრაზით დაიწყო საუბარი  ქალბატონმა:  ,,შეშა ჩვენ არა გვაქვს და საკვები.  არაფერში არ გვეხმარებიან, ის ერთი პენსია გვაქვს და სოციალური დახმარება,  ჩემი ოჯახი ომის შემდეგ დაიფანტა, ამ დრომდე ისინი გორის საბავშვო ბაღებში არიან შესახლებული“.  თამარ კაკაშვილს  ომის შედეგად დაზიანებული ორსართულიანი სახლის მხოლოდ ერთი ოთახი გაურემონტეს საერთაშორისო ორგანიზაციებმა.
სტრატეგიულ სოფელში ინფრასტრუტურული სამუშაოები მიმდინარებს, ადგილობრივებთან ინტერვიუს ჩაწერის დროს, ბუნბრივი აირის მილებში გაზის წნევას ამოწმებდნენ, ,,ბოლო ტექნიკური სამუშაოებია და რამდენიმე დღეში სოფელს გაზი ექნება“  გვეუბნება, ერთ-ერთი დასქმებული.
ლუდა ეთნიკურად ოსი ქლბატონია, იგი იმ საცალფეხო ბილიკს გვაჩვენებს, რომლის გავლაც თვეში რამდენჯერმე უწევს,  ამ გზით მას   ნაკვეთში მოყვანილი ხილი ხელის ურიკათი გადაქვს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე, სადაც ყიდის ან სურსათში ცვლის. ქლბატონი ლუდა ჟურნალიტებს დიდად არ სწყალობს, იმდენად არ სწყალობს, რომ გვარიც არ გვითხრა, სახელიც მეზობელმა დაუძახა და იქედან გავიგეთ.
ელენე გაბლიშვილი ერთი წელია რაც  სოფელში დაბრუნდა,  ხუთი  წელი გორის ერთ-ერთ საბავშვო ბაღში ცხოვრობდა. ამბობს, რომ ზარდიაანთკარში დაბრუნების შემდეგ ხელმეორედ გაუხდა გასაკეთებელი, რაც ომამდე ჰქონდა.  ოჯახის ძირითადი შემოსავალი სოფლის მეურენეობაა, სოფელში დაბრუნების შემდეგ ხეხილის ბაღის გაჩეხვა მოუწია, რადგან შეშა საკმარისი არ ჰქონდათ, გაბლიშვილების ოჯახი დაცარიელებული სოფლის ერთ-ერთი ბოლო მოსახლეები არიან,  ახალი წლისთვის სამზადისიც უკვე დაწყებული აქვთ.
ელენე გაბლიშვილი:,,მშვიდობის ფასი გავიგეთ და ეს იქნება ჩვენი სადღეგრძელო, მაინც იმედიანად ვხდებით ახალ წელს, პრობლემებს რა გამოლევს. აქ სახლები დაგვიზიანდა, ყველაფერი გაგვიფუჭდა ხუთი წელი სოფელში  არ ვიყავით შემოსულები.   ხელისუფლება არ დაგვხამარებია, სოფელში კი კეთდება სასმელი წყალი, გაზის მილები შემოიყვანეს, სარწყავ არხს აკეთებენ, თუ ასე გაგრძელა დაბრუნდება სოფელში ის ხალხი ვინც საბავშვო ბაღებში არიან დღესაც შესახლებული“.
ზარდიაანთ კარში 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომამდე 300 კომლი ცხოვრობდა , დღესდღეობით კი სოფელში მხოლოდ 50 სახლიდან  ამოდის კვამლი.

Guards of Zardiaantkari Village
To reach the Zardiaantkari village you have to cross two blockposts and approaching the third one, Georgian soldier will show you to stop a car by waving his hand. It has been last checkpoint after occupation line was marked since 2008 armed conflict. There are eight houses in the so-called neutral territory between Georgian and Ossetian blockposts. Officers standing at the neighboring blockpost did not miss movement of Georgian journalists. Ossetian and Russian soldiers watched group of journalists through glasses. One of the Georgians greeted them by waving the hand and after this generous gesture two of three soldiers disappeared but one still continued watching them. Georgian police allowed the representatives of about ten media sources to enter the so-called neutral territory, which had arrived there in the frame of the study trip organized by the Institute for War and Peace Reporting (IWPR).
Locals complain about hard social situation in the village adjacent to the occupied territory; mostly elderly people live there. After the war in 2008, only 72-year-old Tamar Kakashvili remained in the house of seven-member family. “I celebrate neither new nor old year” she started conversation and continued: “We do not have firewood and food. They do not assist us at all; we have only pension and social aid. My family was split after the war; they still live in different kindergartens in Gori.” International organizations renovated one room in the two-storied house of Tamar Kakashvili, which was destroyed during the war.
Infrastructural projects are implemented in the strategic village. During the interviews with the locals, specialists were checking pressure of natural gas in the pipes. “It is final technical activities and the village will be supplied with gas in a few days,” one of the workers said.
Luda is ethnic Ossetian lady; she showed us a food-path which she walks several times per month to take fruit to the occupied territory by small cart; she either sells or exchanges them into other products there. Ms. Luda is not sociable with journalists; she did not even say her surname; we heard her name when a neighbor called her.
Elene Gablishvili returned to the village a year ago; she lived in a kindergarten in Gori during five years. She said she had to start life from the beginning upon return in the village. The main income of the family is from farming; she cut down the fruit-garden after return because they did not have firewood. The Gablishvilis are one of the last inhabitants of the village and have started preparation for the New Year too.
Elene Gablishvili: “Now we respect peace the most and it will be our first wish for New Year. We have a lot of problems. Our houses were destroyed; everything went wrong during those five years we lived outside the village. The government did not assist us; they repair water supply, gas pipe lines, irrigation system in the village and if it continues like that people, who currently live in kindergartens, will return to the village.”