ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიმართვა სავარაუდოდ ნაცემი მსჯავრდებულების დახურულ დაწესებულებაში გადაყვანის თაობაზე
30 დეკემბერი, 2014
ადამიანის უფლებათა ცენტრი აპროტესტებს #6 სასჯელაღსრულების დაწესებულებიდან ქუთაისის #2  დახურული ტიპის სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში იმ მსჯავრდებულთა გადაყვანას, რომლებიც აცხადებენ, რომ მათ მიმართ განხორციელდა წამება და არაადამიანური მოპყრობა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა მსჯავრდებულების სავარაუდო წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტების გამოძიების მოითხოვნით 16 დეკემბერს პრესკონფერენცია გამართა
პრესკონფერენციის შემდეგ მსჯავრდებული თამაზ რასოიანი, რომელსაც ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავს, #6 სასჯელაღსრულების დაწესებულებიდან გადაიყვანეს ქუთაისის #2 დახურული ტიპის სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში. მასთან ერთად გადაიყვანეს, ასევე, მის საკანში მყოფი 6 მსჯავრდებული, რომლებზეც ასევე სავარაუდოდ განხორციელდა ცემა და არაადამიანური მოპყრობა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა იმავე დღეს გაავრცელა ორი სასწრაფო მიმართვა სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს, ასევე - საქართველოს მთავარი პროკურატურის სახელზე:
2)http://humanrights.ge/index.php?a=main&pid=18025&lang=geo.
ქუთაისის #2 დახურული ტიპის სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში გადაყვანით თამაზ რასოიანს, რომელიც წარსულში რამდენჯერმე დაექვემდებარა წამებას და არაადამიანურ მოპყრობას, ეზღუდება კანონით მინიჭებული უფლებები, კერძოდ: ნათესავი, რომელიც  მას ყურადღებას აქცევს, ცხოვრობს თბილისში და მას არა აქვს შესაძლებლობა, ურთიერთობა ჰქონდეს თამაზ რასოიანთან ქუთაისის სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში, რის გამოც მსჯავრდებულს ეზღუდება უფლება, ურთიერთობა იქონიოს ახლობლებთან.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი კიდევ ერთხელ მიმართავს  საქართველოს სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს, ასევე - საქართველოს მთავარ პროკურატურას, მოახდინონ რეაგირება პატიმრების მიერ მოწოდებულ ინფორმაციაზე. დაიწყოს მოკვლევა სავარაუდოდ განხორციელებული წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტებზე. ამავე დროს, თამაზ რასოიანი დაბრუნდეს თბილისში არსებულ სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში, სადაც საშუალება ექნება, ჰქონდეს ურთიერთობა ნათესავთან.

Address of Human Rights Center about the Removal of Allegedly Beaten Prisoners to a Closed Penitentiary Establishment
December 30, 2014
Human Rights Center protests removal of those prisoners from the Tbilisi prison # 6 into the Kutaisi prison # 2, who claim that they were victims of torture and inhuman treatment.
On December 16, Human Rights Center held press-conference about alleged torture and inhuman treatment of the convicts.
After the press-conference convicted Tamaz Rasoyan, who is beneficiary of Human Rights Center, was removed from the Tbilisi Prison # 6 into the Kutaisi Prison # 2, which is closed facility. Another six prisoners from his cell were also removed from the prison # 6; allegedly those prisoners were also victims of physical assault and inhuman treatment.
On December 16, Human Rights Center spread two urgent appeals to the Ministry of Corrections and Chief Prosecutor’s Office:
Removal of Tamaz Rasoyan to Kutaisi Prison # 2, who was victim of torture and inhuman treatment during previous years too, violates rights of the prisoner to meet his relative, who lives in Tbilisi and cannot travel to Kutaisi due to financial problems.
Human Rights Center repeatedly appeals to the Ministry of Corrections and Chief Prosecutor’s Office of Georgia to react on the information provided by the prisoners; and also to study the alleged facts of their torture and inhuman treatment. At the same time, the Organization requests to return Tamaz Rasoyan back to Tbilisi based penitentiary establishment, where he will have possibility to meet his relative.