კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭირვალე მართლმსაჯულებისათვის არ ეთანხმება ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს განსჯადობის შემცირების ინიციატივას
23 იანვარი, 2015
საქართველოს პარლამენტში დარეგისტრირდა საქართველოს პარლამენტის წევრების მანანა კობახიძის, დავით საგანელიძის, გედევან ფოფხაძის, ზვიად კვაჭანტირაძის და პაატა კიკნაველიძის საკანონმდებლო ინიციატივა სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ. ცვლილების თანახმად, უქმდება სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 330-ემუხლის 31 ნაწილი. შესაბამისად კანონის მიღების შემთხვევაში ნაფიცმ საჯულთა მონაწილეობით სასამართლოები აღარ განიხილავენ „საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ“  კანონის მე-2 მუხლში მითითებული თანამდებობის პირის სისხლის სამართლის საქმეს, რომელსაც ეკავა ან უკავია შესაბამისი თანამდებობა და აგრეთვე იმ პირთა საქმეებს, რომელთაც ბრალი ედება დანაშაულის ჩადენაზე აღნიშნულ პირთან ერთად.
აღნიშნული ინიციატივის შეფასებისას რამდენიმე პრობლემა იკვეთება:
ხდება ნაფიცი მსაჯულთა ინსტიტუტის მიზანმიმართული ეტაპობრივი დაკნინება საქართველოში ნაფიცი მსაჯულების ინსტიტუტის შემოღება დადებითად შეფასდა საქართველოს პარტნიორი სახელმწიფოებისა და ორგანიზაციების მიერ. თუმცა მისი სრული ამოქმედება ახალმა ხელისუფლებამ ვერ შეძლო. მეტიც, ჯერ ამინსტიტუტის სრულად ამოქმედება გადაავადა ტერიტორიული ნიშნის მიხედვით (საქართველოს პარლამენტმა 2014 წლის 18 სექტემბერს მიიღო კანონი და ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტის სრული ამოქმედება 2014 წლიდან  2016 წლის 1 ოქტომბრამდე გადადო), რითაც დისკრიმინაციულ მდგომარეობაში ჩააყენა ის ადამიანები, რომელთა საქმეები თბილისსა და ქუთაისში არ იხილება. აღნიშნული ცვლილებითაც კვლავ ხდება ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტის  მოქმედების არეალის  შემცირება.
გადაუმოწმებელი სტატისტიკის მოყვანა კანონპროექტის დასაბუთებაში
კანონპროექტის განმარტებითი ბარათის თანახმად, კანონპროექტის მიღების მიზეზად დასახელებულია ნაფიცმ საჯულთა შერჩევის პროცედურის პრაქტიკული პრობლემები, საქმის გაჭიანურება და ნაფიცმ საჯულთა მონაწილეობით განსახილველი საქმეების დიდი რაოდენობა. თუმცა, კანონპროექტის ავტორებს კონკრეტული მონაცემები არ დაუსახელებიათ. ასევე არ ყოფილა განმარტებული ნაფიც მსაჯულთა შერჩევის პრაქტიკული სირთულე როგორ არის დაძლეული იმ საქმეებისთვის, რომელშიც მაღალი თანამდებობის პირები არ მონაწილეობენ. თუ ეს პრობლემა ამ საქმეებისთვისაც რელევანტურია, მაშინ კიდევ უფრო გაუგებარია, პარლამენტის წევრთა ინიციატივა მხოლოდ ერთ კონკრეტულ ჯგუფს რატომ მიემართება.
ვფიქრობთ, რომ კანონპროექტის ინიციატორთა დასაბუთება და საქმეების რაოდენობის ზრდის არგუმენტად საკონსტიტუციო სასამართლოს  2014 წლის 13 ნოემბრის გადაწყვეტილების დასახელება გაუმართლებელია, ვინაიდან არარსებობს სტატისტიკური მონაცემი, რომლითაც დასტურდება ნაფიც მსაჯულთა მიერ განსახილველი საქმეების რაოდენობის ზრდა თანამდებობის პირების სისხლის სამართლის საქმეების ხარჯზე. ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს ჯერ არცერთი თანამდებობის პირის საქმე არ განუხილავს. შესაბამისად, წარმოდგენილი საკანონმდებლო ცვლილებით ვერ მოგვარდება განსახილველი საქმეების დიდი რაოდენობის პრობლემა და ვერც ნაფიც მსაჯულთა შერჩევასთან დაკავშირებული პრაქტიკული პრობლემა. გაუმართლებელია საკონტიტუციო სასამართლოს სწორედ იმ გადაწყვეტილებაზე აპელირება, რომელშიც ხაზგასმული ნაფიც მასჯულთა სასამართლოს მნიშვნელობა.
გაუმართლებელია რგუმენტები ნაფიცი მსაჯულების ამოქმედებისთვის  საჭირო ფინანსური რესურსებთან დაკავშირებით
საქართველოს ბიუჯეტში ყოველწლიურად მილიონობით ლარია გამოყოფილი ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტის რეფორმისთვის.  სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ 2014 წლის კანონის თანახმად 8 800 000 ლარი იყო გამოყოფილი სისხლის სამართლის სისტემის რეფორმის განხორციელებისათვის, მათ შორის ნაფიცი მსაჯულების ინსტიტუტის რეფორმისათვის. ხოლო 2015 წლის ბიუჯეტის კანონის თანახმად 9 000 000  ლარია გამოყოფილი (პროგრამული კოდი 26 01).   მიუხედავად ამისა ორზე მეტი წლის განმავლობაში ნაფიც მსაჯულების ინსტიტუტის სრულად ამოქმედება ვერ მოხერხდა და პარლამენტიც როგორც ჩანს თავისი კომპეტენციის ფარგლებში ეფექტურად არ აკონტროლებს სასამართლო სისტემის, მათ შორის ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტის რეფორმისთვის ბიუჯეტიდან გამოყოფილი თანხების მიზნობრივად და ფექტურად ხარჯვას.
პარლამენტის არათანმიმდევრული მიდგომა ერთი და იმავე ნორმების მიმართ
აღსანიშნავია, რომ ერთი და იმავე ნორმის ცვლილების დასაბუთება პარლამენტის მიერ განსხვავებული იყო  2013 და 2015 წელს. სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილება, რომლის მიხედვითაც, ნაფიცმ საჯულთა განსჯადობათა ნამდებობის პირების სისხლის სამართლის საქმეებზე გავრცელდა  2013 წლის 18 იანვარს მიიღო საქართველოს პარლამენტმა. განმარტებითი ბარათის თანახმად კანონპროექტის მიღების მიზანს  წარმოადგენდა „საზოგადოების მაღალი ინტერესი გახმაურებული საქმეების და მათ საფუძველზე გამოსატანი სასამართლო განაჩენების მიმართ,  ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო ინსტიტუტის გაძლიერება და საზოგადოების მეტი ჩართულობა გახმაურებულ სისხლის სამართლის საქმეებზე  განაჩენის  გამოტანაში“.
იმ ფონზე, როდესაც არც ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტი გაძლიერებულა და არც საზოგადების მაღალი ინტერესი განელებულა გახმაურებული საქმეების და მათ საფუძველზე გამოსატანი სასამართლო განაჩენების მიმართ, გაურკვეველია პარლამენტის ის წევრები, რომელთაც 2013 წელს ხმა მისცეს აღნიშნულ ცვლილებას, დღეს რატომ ახდენენ კანონპროექტის ინიცირებას, რომელიც კრძალავს ნაფიც მსაჯულთა მონაწილეობას და შესაბამისად საზოგადოების მეტ ჩართულობას თანამდებობის პირთა სისხლის სამართლის საქმეებზე. მნიშვნელოვანია, რომ საკანონმდებლო ორგანოს წარმომადგენლებს ჰქონდეთ პრობლემებისა და ცვლილებების სისტემური ხედვა და მათ მიერ მომზადებული ინიციატივები არ იყოს მორგებული კონკრეტულ სიტუაციასა და გარემოებებს, რასაც ამ კონკრეტულ შემთხვევაში შესაძლოა ქონოდა ადგილი.
კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისათვის მოუწოდებს საქართველოს პარლამენტის წევრებს წარმოადგინონ დამატებითი დასაბუთება და ინფორმაცია შემოთავაზებულ ინიციატივასთან დაკავშირებით, ნაფიც მსაჯულთა მანდატთან დაკავშირებული დისკუსია კი სისტემური მსჯელობის  ფარგლებში მოაქციონ. ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს განსჯადობის შემცირების საკითხი არ უნდა წყდებოდეს პოლიტიკური მოტივების თუ იურიდიული გემოვნების მიხედვით, რამდენად მოსწონთ ან არ მოსწონთ ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო.

Coalition for an Independent and Transparent Judiciary disagrees with the initiative limiting the scope of the jury trial
January 23, 2015
A legislative initiative on amendments to the Criminal Procedure Code (CPC) sponsored by MPs Manana Kobakhidze, Davit Saganelidze, Gedevan Popkhadze, Zviad Kvachantiradze and Paata Kiknavelidze was registered at the Parliament of Georgia. The initiative proposes voiding article 330.31 of the CPC. If the amendment is adopted, the jury will no longer hear the criminal cases of the current or past officials enumerated in the Article 2 of the Law on Conflict of Interests and Corruption in the Civil Service, and other persons who are charged along with the officials.
There are several problems with this initiative:
The gradual and conscious depreciation of trial by jury
Introduction of trial by jury in Georgia was supported by partner states and organizations. However, the new government has not managed to fully activate it. Instead, full activation of the trial by jury was postponed by territorial limitation (On September 18, 2014 the Parliament of Georgia postponed the full activation of jury trial on entire territory of Georgia from 2014 to October 1, 2016). This is discriminatory to the persons whose cases are not heard in Tbilisi and Kutaisi Courts. The proposed amendment further reduces the scope of jury trial.
Using unverified statistics in the argumentation of the draft
According to the explanatory note of the draft bill, the reasons for the initiative are practical problems in the jury selection procedure, undue protraction of cases and the large number of cases being heard by the jury. However, the authors of the draft do not cite specific data. Further it is not explained how the problems of jury selection are overcome in the cases in which former of current officials are not a party. If the problem is also relevant for these cases, then it is even more unclear, why the MPs are only targeting one specific group in their initiative.
We think that the authors’ reasoning and citing the Constitutional Court’s November 13, 2014 decision as an argument for the rising number of cases is unjustified. There is no statistical data showing that the number of jury cases is rising due to the high number of cases involving former or current officials. According to the information available to us, jury has not heard a single case involving former or current officials. Accordingly, the proposed amendment cannot solve the problem of the high number of cases nor can it solve the practical problems associated with the jury selection. Citing the Constitutional Court decision that highlights the importance of trial by jury is unjustified.
Unsubstantiated arguments regarding the financial resources needed for full activation of jury trial
Georgian budget allocates several million GEL for the reform of trial by jury, annually. According to the 2014 budget, 8.8 million GEL was allocated for the purposes of criminal justice reform, including the reform of trial by jury. The 2015 budget allocates 9 million GEL (budgetary code 26 01). Despite this, for more than two years, activation of trial by jury has not been made possible and it seems that the Parliament does not ensure effective oversight of the budgetary spending on justice system, including the reform of the trial by jury.
Parliament’s inconsistency regarding the same norms
It must be noted that substantiation of the same norm by the Parliament was different in 2013 and 2015. The Parliament adopted the amendments in the CPC that extended the scope of trial by jury to cover crimes committed by former or current officials on January 18, 2013. According to the explanatory note, “high public interest in high profile cases and the Court verdicts, strengthening the institution of the jury trial and greater public involvement in reaching the verdicts on high profile criminal cases” was the reasoning for it.
Given that neither has the institution of trial by jury been strengthened, nor has the high public interest towards high profile cases and their verdicts dampened, it is unclear why did the MPs who in 2013 voted for the changes are now initiating amendments that would prohibit the involvement of jury and, hence, public involvement in the criminal cases of former or current officials. It is important that the legislators have a systemic vision of problems and changes and their initiatives are not shaped by specific situations and environments, as may be the case in the current instance.
Coalition for an Independent and Transparent Judiciary calls on the members of Georgian Parliament to put forward additional reasoning and information regarding this initiative and systemically consider the discussion of jury mandate. Diminishing the scope of jury should not be decided by political motivation and legal tastes on liking or disliking trial by jury.