საიამ ყოფილი მეუღლის მიერ მოკლული სალომე ჯორბენაძის საქმეზე ევროპულ სასამართლოს მიმართა
23 იანვარს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ პარტნიორ ორგანიზაციებთან -  ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპული ცენტრი (EHRAC) და   პარტნიორობა ადამიანის უფლებებისთვის - თანამშრომლობით სალომე ჯორბენაძის საქმეზე ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს  მიმართა. 19 წლის სალომე ჯორბენაძე, 2014 წლის 25 ივლისს, ზესტაფონში მდებარე პარკში მოკლეს.
მკვლელობაში ბრალდებული მისი ყოფილი ქმარი, ზესტაფონის რაიონული სამმართველოს თანამშრომელი, სერგი საცერაძეა, რომელმაც სალომე სამსახურებრივი-საშტატო იარაღით მოკლა. სალომე ერთ-ერთია იმ 25-ზე მეტ ქალს შორის, რომლებიც 2014 წელს  მათმა პარტნიორებმა ან ყოფილმა პარტნიორებმა  მოკლეს. სალომეს 3 წლის შვილი დარჩა.
სალომე ჯორბენაძის და სერგი საცერაძის ურთიერთობა ძალადობით დაიწყო - 2011 წელს 17 წლის სალომე სერგი საცერაძემ იარაღის მუქარით მოიტაცა. ზესტაფონის პოლიციამ ბავშვის მოძებნაში სალომეს მშობლებს დახმარება არ გაუწია და სალომე სერგი საცერაძის ცოლი გახდა. ქორწინების განმავლობაში, ასევე დაშორების შემდეგ, სერგი სალომეზე სისტემატურად ახორციელებდა ფიზიკურ და ფსიქოლოგიურ ძალადობას და იარაღით ემუქრებოდა. კონფლიქტების მიზეზი ბავშვისთვის ალიმენტის გადახდა და ეჭვიანობა იყო. 2014 წლის 25 ივლისს, ზესტაფონში, აღმაშენებლის ქუჩაზე მდებარე პარკში, სერგი საცერაძემ სალომე ჯორბენაძე მოკლა. მას ბრალი განზრახ მკვლელობაში (სისხლის სამართლის კოდექსის 108-ე მუხლი) ედება.
მკვლელობამდე სალომემ  მიმართა ზესტაფონის პოლიციას, პროკურატურას და შსს-ს გენერალურ ინსპექციას და  მოძალადისგან დაცვა მოითხოვა. მიუხედავად ამისა, მოძალადის შესაჩერებლად კანონით გათვალისწინებული არც ერთი ზომა არ გატარდა. პოლიციის და პროკურატურის რეაგირება სალომეს მიმართ იყო დისკრიმინაციული გენდერული ნიშნით. პოლიციამ არ შეაფასა სალომეზე ძალადობის სიმწვავე, არ ასახა ძალადობის ფაქტები ოქმში, არ მიიღო ზომები შემდგომი ძალადობის თავიდან ასაცილებლად და სალომეს მიმართვებს შეურაცხმყოფელი და სქესთან დაკავშირებული დამაკნინებელი კომენტარებით პასუხობდა. სამართალდამცავები  სერგი საცერაძის თანამშრომლები და ახლო ნაცნობები იყვნენ. პროკურატურამ, კანონის მოთხოვნათა დარღვევით, ოჯახში ძალადობის და მუქარის ფაქტებზე გამოძიება არ დაიწყო და ქალის მიმართ ძალადობა საკმარისად სერიოზულ დანაშაულად სისხლისსამართლებრივი დევნისთვის არ მიიჩნია. შსს-ს გენერალური ინსპექციაც სრულებით არაეფექტური აღმოჩნდა შეეჩერებინა სერგი საცერაძის ძალადობრივი ქცევა - პირის, რომელსაც საზოგადოების ძალადობისა და უკანონობისგან დაცვა ევალებოდა.
საიას საჩივარი ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში ევროპული კონვენციის მე-2  (სიცოცხლის უფლება), მე-3 (წამების აკრძალვა), მე-8 (პირადი ცხოვრების დაცულობა) და მე-14 (დისკრიმინაციის აკრძალვა) მუხლებს ეფუძნება. საქმე, წარმატებით დასრულების შემთხვევაში, პირველი პრეცედენტი იქნება, რომელსაც ევროპული სასამართლო ქალთა მიმართ ძალადობის საკითხზე საქართველოსთან მიმართებით განიხილავს.

GYLA filed to ECtHR Salome Jorbenadze’s case killed by her husband
On January 23, 2015 GYLA, in cooperation with partner organizations European Human Rights Advocacy Center (EHRAC) and Partnership for Human Rights filed Salome Jorbenadze’s case to ECtHR. Salome Jorbenadze, 19 years old, was killed in the park in Zestaphoni on June 25, 2014. Her ex-husband, Sergi Satseradze, officer of the Zestaphoni regional police killed her with a service gun. Salome is among 25 women slaughtered by their partners or ex-partners in 2014. Salome had a child, 3 years old.
Salome Jorbenadze’s and Segi Satseradze’s relationship started with violence. In 2011 Salome Satseradze, 17 years old, was kidnapped by Sergi Satseradze under threat of a firearm. Zestaphoni police did not assist her parents in finding a daughter and she became Satseradze’s wife.  In the course of their marriage, as well as after divorce, Sergi inflicted systematic physical and psychological violence and threatened her with a gun. Alimony and mistrust was the reason of their conflicts. On July 25, 2014 Sergi Satseradze killed Salome Jorbenadze in the park of Aghmashenebeli street, in Zestaphoni. He is charged with premediated murder (Article 108 of the Penal Code).
Prior to the fatal incident, Salome had applied to Zestaphoni police, prosecutor’s office and the General Inspection of the Ministry of Interior and demanded protection from the perpetrator. Nevertheless, no legislative measures were carried out for termination of her ex-husband. Response of the Police and the Prosecutor’s Office to Salome’s allegations were gender discriminative. Police fell short to assess seriousness of reported violence, did not record facts of violence in the protocol and failed to carry out further measures for its prevention. Moreover, police responded with gender-related humiliating comments on Salome’s statements. Law enforcement representatives were mainly Sergi Satseradze’s co-workers and close relatives. Prosecution, in violation of legislative requirements, failed to launch investigation on the facts of intimidation and violence and did not recognize violence against a female as an adequately serious offence for launch of criminal persecution. Further, General Inspection of the Ministry of Interior, obliged to protect public from violence and unlawfulness, appeared completely ineffective for termination of Sergi Satseradze’s violent behavior.
GYLA complains about violation of Article 2 (right to life), Article 3 (prohibition of torture), Article 8 (privacy protection) and Article 14 (prohibition of discrimination). If case of successful litigation, it will be the first case implying violence against women  filed by Georgia to ECtHR.