იური ვაზაგაშვილის მკვლელობაში ბრალდებული დაკავებულია
პოლიციამ 7 თებერვალს მამაკაცი დააკავა, რომელსაც იური ვაზაგაშვილის მკვლელობისთვის, მისი შვილის საფლავზე  ხელყუმბარის დამონტაჟებაში ედება ბრალი, განაცხადა მთავარი პროკურორის მოადგილემ კვირას.
ბრალდებული პოლიციელია წალკის რაიონიდან, რომელიც უარყოფს ბრალდებებს, განუცხადა მთავარი პროკურორის მოადგილემ ირაკლი შოთაძემ ჟურნალისტებს.
იური ვაზაგაშვილი 20 იანვარს თავისი შვილის, 2006 წელს სპეცოპერაციის შედეგად მოკლული ზურაბ ვაზაგაშვილის საფლავზე ააფეთქეს. იური ვაზაგაშვილი წლების განმავლობაში აქტიურად იბრძოდა გამოძიების ბოლომდე მისაყვანად. 2 თებერვალს 11 ყოფილი პოლიციელი დააკავეს და 2006 წლის სპეცოპერაციასთან დაკავშირებით „განზრახ მკვლელობის“ ბრალი წარუდგინეს.
მთავარი პროკურორის მოადგილემ ირაკლი შოთაძემ განაცხადა 8 თებერვალს, რომ „გამოძიების მიერ შემთხვევის ადგილის დათვალიერებისას ამოღებული იქნა საფლავზე აფეთქებული ხელყუმბარის ნაწილი ე.წ. „ფალიის სახელური“, რომელზედაც ჩატარებული ექსპერტიზით აღმოჩენილი იქნა ადამიანის დნმ-ის კვალი“.
„ეს არის მკვლელის შეცდომა და ჩვენ გაგვიმართლა“, -  განაცხადა შოთაძემ და დასძინა, რომ გამოძიებას  „უტყუარი მტკიცებულება“ აქვს  დაკავებული პირის წინააღმდეგ.
მან დანაშაულის მოტივებზე საუბრისგან თავი შეიკავა და განაცხადა, რომ გამოძიება კვლავ გრძელდება.
პრემიერ–მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი მიესალმა საქმის „სწრაფ“ გამოძიებას.
„ეს იყო ძალიან მნიშვნელოვანი გამოწვევა ჩვენი ხელისუფების და მე მინდა აღვნიშნო, რომ მსგავსი ფაქტი რომ მოხდა ძალიან სწრაფად გამოძიებული, ეს არის ჩემთვის ძალიან საამაყო და მე მინდა მივულოცო ყველა იმ ადამიანს, ვინც ამ გამოძიების პროცესში იყო ჩართული“, – განუცხადა პრემიერ–მინისტრმა ღარიბაშვილმა ქართველ ჟურნალისტებს მიუნხენში.

Suspect in Yuri Vazagashvili Murder Arrested
Police arrested on February 7 a man, suspected of planting a hand grenade that killed Yuri Vazagashvili, deputy chief prosecutor announced on Sunday.
Suspect is a policeman from Tsalka municipality, who denies charges, Irakli Shotadze, deputy chief prosecutor told journalists.
Yuri Vazagashvili was killed on January 20 by a hand grenade planted at a grave of his son, Zurab Vazagashvili, who died in a police operation in 2006. Yuri Vazagashvili campaigned for punishment of police officers involved in the operation in which his son and another man died. 11 former and current police officers were arrested  and charged with “premeditated murder” in connection to 2006 operation on February 2.
Deputy chief prosecutor Shotadze said on February 8 that investigators were able to identify and arrest suspect in murder of Yuri Vazagashvili with the help of DNA sample found on one part of the hand grenade, which went off at the grave.
“That was a mistake of a killer and we were lucky,” Shotadze said, adding that investigators had “incontrovertible evidence” against the arrested individual.
He declined at this stage to speak about possible motives of the crime, saying that the investigation was still ongoing.
PM Irakli Garibashvili, who is now at the Munich security conference, welcomed “prompt” investigation of the case.
“It was an important challenge for our government. The fact that it was promptly investigated is a source of pride for me and I want to congratulated and thank everyone, who were involved in the investigation,” PM Garibashvili told Georgian journalists in Munich.