ქრთამის აღების ბრალდებით თბილისის მერიის ზედამხედველობის სამსახურის აპარატის უფროსი დააკავეს
შსს-ს ანტიკორუფციულმა სააგენტომ „განსაკუთებით დიდი ოდენობით ქრთამის“ აღების ფაქტზე თბილისის მერიის ზედამხედველობის სამსახურის აპარატის უფროსი ჯოკია ბოდოკია დააკავა, განაცხადა შინაგან საქმეთა სამინისტრომ 11 თებერვალს.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ განაცხადა, რომ მან სასტუმროს მშენებლობის ნებართვის სანაცვლოდ ქრთამის სახით მოითხოვა სასტუმროს მშენებლობის ღირებულების 10%– 180 000 აშშ დოლარი, საიდანაც წინასწარ, ქრთამად აიღო მოთხოვნილი თანხის ნაწილი – 50 000 აშშ დოლარი.
თბილისის მერიის ზედამხედველობის სამსახური სხვა საკითხებთან ერთად მშენებლობის წესებთან და პროცედურებთან შესაბამისობას კურირებს.
წერილობით განცხადებაში თბილისის მერმა დავით ნარმანიამ განაცხადა, რომ თბილისის მერიისთვის „მნიშვნელოვანია, რომ აღნიშნულ საქმეზე დადგინდეს ობიექტური ჭეშმარიტება, ამიტომაც თბილისის მერია მიმდინარე გამოძიებას ყველანაირად შეუწყობს ხელს“.
ნაციონალური მოძრაობის წევრმა ნიკა მელიამ, რომელიც ასევე იყრიდა კენჭს თბილისის მერად და რომელსაც ნარმანიამ მოუგო შარშანდელი ადგილობრივი არჩევნების დროს, განაცხადა, რომ თბილისის მერიის დაკავებულ თანამშრომელთან ერთად ასევე უნდა აგონ პასუხი მისმა ზემდგომებმა, მათ შორის ზედამხედველობის სამსახურის უფროსმა გეგი ნიჟარაძემ.
ხუთშაბათს დილით მთავრობის სხდომაზე საუბრისას პრემიერ–მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა განაცხადა, რომ ხელისუფლებამ „დაუყოვნებლივ აღკვეთს“ კორუფციის შემთხვევებს.
„ჩვენი მთავრობა არის მართლაც გამორჩეული კორუფციასთან ბრძოლის კუთხით. მსგავსი ფაქტი იქნება დაუყოვნებლივ აღკვეთილი“, – განაცხადა პრემიერ–მინისტრმა, “ჩვენმა მთავრობამ მიაღწია იმას, რომ ჩვენ მსოფლიოში ვართ ერთ–ერთი ყველაზე ნაკლებად კორუმპირებული სახელმწიფო“.
საერთაშორისო გამჭირვალობის ყოველწლიური ანგარიშის თანახმად, კორუფციის აღქმის დონე საქართველოში 2012–2014 წლებში სტაბილური დარჩა და „რაიმე მნიშვნელოვან წინსვლას ან უკუსვლას ამ პერიოდის განმავლობაში ადგილი არ ჰქონია“.

Head of administration of supervisory service at the Tbilisi Mayor’s Office has been arrested on charges of “taking large amount of bribe”, Interior Ministry said on February 11.
The Interior Ministry said that the official is accused of demanding USD 180,000 in exchange for a hotel construction permit, or 10% of construction cost, and taking portion of the sum, USD 50,000.
Tbilisi city hall’s supervisory service is in charge of overseeing, among others, compliance with construction rules and procedures.
In a written statement Tbilisi mayor Davit Narmania said that Tbilisi city hall is “interested in establishing objective truth into this case and it will in every way facilitate investigation.”
Nika Melia of UNM opposition party, who ran for Tbilisi mayor’s office and lost to Narmania in last year’s local elections, said that superiors of the arrested official, including head of the supervisory service Gegi Nizharadze, should also be held responsible.
Speaking at a government session on Thursday morning, PM Irakli Garibashvili said that the authorities would “immediately eradicate” corruption cases.
“Our government is distinguished by fight against corruption. Such cases will be immediately eradicated,” the PM said. “Our government has achieved that we are one of the least corrupt countries in the world.”
According to anti-corruption watchdog Transparency International’s annual report, corruption perception level has remained stable in Georgia in 2012-2014 and “there has been no significant progress or backslide during this period of time.”