პრეზიდენტმა უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარედ ნინო გვენეტაძე წარადგინა
პრეზიდენტმა მარგველაშვილმა 17 თებერვალს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის თანამდებობაზე ნინო გვენეტაძე წარადგინა.
უზენაესი სასამართლოს მოქმედ თავმჯდომარეს კოტე კუბლაშვილს 10-წლიანი უფლებამოსილების ვადა თებერვალში ეწურება და მისი შემცვლელი პარლამენტმა სულ ცოტა 76 ხმით უნდა დაამტკიცოს.
ნინო გვენეტაძე იმ „ე.წ. მეამბოხე“ მოსამართლეებს შორის იყო, რომელთაც 2005 წლის დეკემბერში დისციპლინარული გადაცდომების მოტივით პარლამენტმა უზენაესი სასამართლოს წევრობა შეუწყვიტა მას შემდეგ, რაც მოსამართლეების ამ ჯგუფმა მაშინდელი ხელისუფლების წარმომადგენლები მათზე ზეწოლაში საჯაროდ დაადანაშაულა.
გათავისუფლებამდე ნინო გვენეტაძე ექვსი წლის განმავლობაში ატარებდა უზენაესი სასამართლოს მოსამართლის მანტიას; მანამდე, 1998-1999 წლებში ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას ხელმძღვანელობდა; ის არის სამართლის დოქტორი და პროფესორი, გააჩნია მრავალწლიანი პედაგოგიური გამოცდილება.
2008 წლის საპარლამენტო არჩევნებში ნინო გვენეტაძე რესპუბლიკური პარტიის სიით იყრიდა კენჭს, თუმცა დეპუტატი ვერ გახდა. მის პოლიტიკურ წარსულზე საუბრისას პრეზიდენტმა მარგველაშვილმა ხაზი იმ ფაქტორს გაუსვა, რომ გვენეტაძე მაშინ გაწევრიანდა რესპუბლიკურ პარტიაში, როცა ეს პარტია ოპოზიციაში იყო და წევრობა მაშინ შეიჩერა, როცა რესპუბლიკური პარტია ქართული ოცნების კოალიციის ფარგლებში 2012 წელს ხელისუფლებაში მოვიდა.
პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ უზენაესი სასამართლოს ახალი თავმჯდომარის კანდიდატურის შერჩევის „უპრეცედენტოდ დემოკრატიულ პროცესსში“, რომლის ფარგლებშიც მას სხვადასხვა დაინტერესებულმა ჯგუფებმა 28 პირი წარუდგინეს, „ბევრ ღირსეულ“ კანდიდატს შორის არჩევანის გაკეთება „რთული“ იყო.
თუმცა პრეზიდენტის თქმით, საბოლოო არჩევანი შეჩერდა ნინო გვენეტაძეზე, რომელიც, მისი თქმით, არის „პრინციპული და ძლიერი თავის გადაწყვეტილებებში“, წარმოადგენს „სასამართლო ხელისუფლების დაცვის სიმბოლოს“ და მას საზოგადოება კანონის უზენაესობისა და სასამართლო ხელისუფლების სიძლიერის "იდეალებისთვის ბრძოლაში კარგად იცნობს“.
„ჩვენ მიერ შერჩეული ადამიანი არის სიმბოლო პრინციპულობის, გააჩნია ძალიან დიდი გამოცდილება და ცოდნა სასამართლო სისტემის, გააჩნია ყველა იურიდიული კვალიფიკაცია  - ჩვენ კანდიდატად ვასახელებთ ქალბატონ ნინო გვენეტაძეს და მიგვაჩნია, რომ ჩვენ მიერ გადადგმული ნაბიჯი იქნება შეუქცევადი სასამართლოს დამოუკიდებლობის საქმეში“, - განაცხადა პრეზიდენტმა 17 თებერვალს მის ადმინისტრაციაში გამართულ ბრიფინგზე, რომელსაც ასევე ესწრებოდა ნინო გვენეტაძე.
„ჩემი უპირველესი მიზანი ამ პოზიციაზე არის მოსამართლის მანტიის ღირსების დაცვა, მათი უფლებებისა და ინტერესების უზრუნველყოფა დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი მართლმსაჯულების განხორციელების პროცესში“, - განაცხადა გვენეტაძემ და აღნიშნა, რომ  მოსამართლეთა კორპუსი ვალდებულია სასამართლოს სისტემის მიმართ „ნდობის ამაღლებაზე“  სამართლიანი გადაწყვეტილებების მიღების გზით იზრუნოს.
უზენაესი სასამართლოს მოსამართლის კანდიდატურის წარდგენას წინ უძღოდა შერჩევის ერთთვიანი პროცედურები. პირველ ეტაპზე პრეზიდენტმა მარგველაშვილმა არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან, პარლამენტის პოლიტიკურ ჯგუფებთან და სასამართლო ხელისუფლების ხელმძღვანელობასთან კონსულტაციები გამართა კანდიდატის შერჩევის კრიტერიუმების განსაზღვრის მიზნით; ამ კონსულტაციების შემდეგ პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ რამდენიმე კრიტერიუმი გამოიკვეთა და ისეთი კანდიდატურების შეთავაზებისკენ მოუწოდა, რომლებიც  პრინციპულობის, მენეჯერული თვისებების, პარტიული გავლენისგან თავისუფლებისა და პროფესიონალიზმის კრიტერიუმებს აკმაყოფილებენ;  დაინტერესებულმა ჯგუფებმა მას 28 კანდიდატი შესთავაზეს; სასამართლო სისტემასთან მიმართებაში მათი ხედვების გასაცნობად პრეზიდენტმა პოტენციურ კანდიდატებთან შეხვედრა გამართა
კანონმდებლობა პრეზიდენტს შერჩევის ამ პროცედურის გავლას არ ავალდებულებდა,  მაგრამ მან ეს საკუთარი ინიციატივით იმ მოტივით გააკეთა, რომ, როგორც თავად აღნიშნა, პროცესი გამჭირვალე ყოფილიყო და საზოგადოების მეტი ჩართულობისთვის შეეწყო ხელი.
ნინო გვენეტაძის პარლამენტში ოფიციალურად წარდგენის შემდეგ განხილვის პროცედურები საკანონმდებლო ორგანოში გადაინაცვლებს და პარლამენტი წარდგენილ კანდიდატურას კენჭისყრაზე დააყენებს.

President Giorgi Margvelashvili named former judge of Supreme Court, Nino Gvenetadze, as a candidate for the post of Supreme Court chairperson to replace Kote Kublashvili, whose ten-year term in office expires this month.
Gvenetadze will require support of at least 76 MPs to be endorsed on the post.
She was one of those three judges, who in 2005spoke out publicly against what they called was pressure on judges by the authorities. Dubbed by the media as “rebel judges”, they claimed at the time that some Supreme Court judges were forced by prosecutor’s office and Chairman of Supreme Court Kota Kublashvili to file for resignations. After leveling those allegations, Gvenetadze and several other members of the Supreme Court were dismissed by the judicial disciplinary commission in December, 2005, accusing them of misconduct.
Gvenetadze has been selected by the President from the list of 28 contenders.
President Margvelashvili said while announcing decision on February 17 that his choice, apart of requirements set by the law, was based on criteria which were agreed upon as a result of his consultations with civil society and political groups in the Parliament, involving “being principled, professional, having managerial skills, and being free from political influences.”
Before serving for six years as a member of the Supreme Court till late 2005, Gvenetadze was head of Tbilisi-based legal advocacy and rights group, Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) in 1998-1999.
In 2008 parliamentary elections she was running for a seat in the legislative body from the Republican Party, which at the time was in opposition and which failed to clear electoral threshold to endorse candidates to the Parliament.
Touching upon her political background, President Margvelashvili said that Gvenetadze was a member of the Republican Party when this latter was in the opposition, but “suspended her membership in this party” after the Republicans came into power as part of the Georgian Dream ruling coalition in late 2012.
“I think that this is also an important part of this person’s biography,” Margvelashvili said.
“The person selected by us is a symbol of being principled, has a huge experience and knowledge of the judicial system,” the President said.
“The person selected by us is a symbol of protection of the judiciary and a symbol that there are judges in Georgia for whom the rule of law and strength of judicially is supreme,” the President said. “The person selected by us is a symbol of being principled, has a huge experience and knowledge of the judicial system.”
He also said that he believes Gvenetadze’s nomination will serve to an “irreversible” process of strengthening independence of the judiciary.
After being named as a candidate, Gvenetadze said that in case of her approval on the post by the Parliament her “primary goal will be protection of dignity” of judges and their rights.
“[Overcoming] difficult challenges, facing improvement of judicial system, based on rule of law and human rights priority, require support of the entire judiciary,” she said.