ყოფილ პატიმრებს უმუშევრობის პრობლემა აწუხებთ
2013 წლის იანვრის თვეში საყოველთაო ამნისტია განხორციელდა, რომელიც დაახლოებით, 17 000 მსჯავრდებულს შეეხო. ფართომასშტაბიანი ამნისტიის შედეგად, სასჯელაღსრულების დაწესებულება 8 212 -მა მსჯავრდებულმა დატოვა. შესაბამისად, უმუშევართა რიგებს ნასამართლევი პირებიც შეემატნენ.
„საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-17 მუხლის თანახმად, იმ პირებს, რომლებიც სასჯელს განზრახ ჩადენილი დანაშაულისთვის იხდიდნენ და ამასთან, ნასამართლეობა გაქარწყლებული არ აქვთ, საჯარო სამსახურში  მუშაობა ეკრძალებათ. კანონის გათვალისწინებით, საჯარო თუ კერძო დამსაქმებლები ვაკანტური ადგილის არსებობისას აუცილებლად ითხოვენ ცნობას, რომ პირი ნასამართლევი არ არის.
დანაშაულის პრევენციის ცენტრმა ყოფილი პატიმრების დასახმარებლად რესოციალიზაციის პროგრამა შეიმუშავა, რომელიც 2012 წლიდან ფუნქციონირებს. იუსტიციის მინისტრ თეა წულიკიანის განცხადებით, პროგრამა მიზნად ისახავს საზოგადოების დაცვას განმეორებითი დანაშაულისგან და ყოფილი პატიმრის რესოციალიზაციას. პროგრამა მოიცავს ყოფილ პატიმართა ფსიქო-სოციალურ მომსახურებას, ტრენინგებს არაფორმალური განათლებისთვის, ასევე, პროფესიული უნარების შეძენას და დასაქმების ხელშეწყობას.
დანაშაულის პრევენციის ცენტრის პრესასთან და საზოგადოებასთან ურთიერთობის მენეჯერის, ეკატერინე ბურჭულაძის განცხადებით, დასაქმების ხელშწყობის მიმართულების ფარგლებში პროფესიული გადამზადება სხვადასხვა სახელმწიფო თუ პროფესიულ კოლეჯში შემდეგი სპეციალობებით ხდება, როგორიცაა: ბუღალტერია, სანტექნიკოსი, მკერავი და სხვა. კურსის წარმატებით დასრულების შემთხვევაში მონაწილეებს სერტიფიკატებს გადასცემენ. თუმცა, შემდგომში დასაქმებულების შესახებ  სტატისტიკური მონაცემები არ მოიპოვება.
ლ.ქ. (რესპონდენტის სახელსა და გვარს ანონიმურობის დაცვის მიზნით არ ვასახელებთ) სასჯელს ნარკოტიკების შენახვისთვის იხდიდა. სასჯელაღსრულების დაწესებულების დატოვების შემდეგ მან რესოციალიზაციის პროგრამის ფარგლებში, გლდანის საზოგადოებრივ კოლეჯში ბუღალტერიის კურსები გაიარა.
„ლექციებს კვალიფიციური ლექტორები გვიტარებდნენ, თუმცა ძნელია, ორწლიანი პროგრამის ერთ თვეში სრულად ათვისება და შესწავლა. კურსის დასრულების შემდეგ კი პირობას არავინ გვაძლევს, რომ დავსაქმდებით“, - განაცხადა ყოფილმა პატიმარმა.
მისივე თქმით, დამსაქმებლები შესაბამისი სერტიფიკატის ქონის შემთხვევაშიც კი მის დასაქმებაზე უარს ამბობდნენ.
„მიუხედავდ იმისა, რომ უკვე მოვიხადე სასჯელი ჩემი დანაშაულისთვის, საზოგადოებაში არსებული სტერეოტიპი და სტიგმა ნასამართლეობის შესახებ ბევრ პრობლემას მიქმნის. ასევე, არ შემიძლია, ავიღო მართვის მოწმობა, რათა შემდგომ ტაქსის მძღოლად ან დისტრიბუტორად ვიმუშაო. რაც უნდა ნაყოფიერი იყოს ეს პროგრამა, მე სრულფასოვანი მოქალაქე ვეღარ ვიქნები, რადგან თავად საზოგადოება არ მაძლევს ამის საშუალებას“, - აღნიშნა ყოფილმა პატიმარმა.
სისხლის სამართლის 178-ე მუხლით, (ძარცვის მუხლით) მსჯავრდებული მ.მ (რესპონდენტის სახელსა და გვარს ანონიმურობის მიზნით არ ვასახელებთ) ახლა 23 წლისაა, მან უკვე სამი წელია, რაც  კოლონია დატოვა, თუმცა ეს დრო საკმარისი არ აღმოჩნდა, რომ დაბრუნებოდა ჩვეულებრივ ცხოვრებას. პროფესიით პროგრამისტი და ანიმატორია. მისი თქმით, ნასამართლეობის მუხლის გათვალისწინებით უნდობლობას უცხადებენ და დასაქმების შანსს არ აძლევენ.
„არავინ მაძლევს შანსს, დავუმტკიცო საზოგადოებას, რომ მისთვის საფრთხეს არ წარმოვადგენ. მუშაობის დაწყება მინდა, მაგრამ ვერ ვახერხებ. როდემდე უნდა ვიყო ჩემი მშობლების ფულის შემყურე“, - აღნიშნა ყოფილმა პატიმარმა მ.მ-მ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტ ნესტან ლონდარიძის განცხადებით, აუცილებელია, სახელმწიფომ უფრო მეტი პროგრამა შეიმუშაოს, რაც ხელს შეუწყობს ნასამართლევი პირების დასაქმებას. „ერთდროულად ათასობით შეწყალებული პირისთვის არ არსებობს შესაბამისი გარემო, რომ ისევ ინტეგრირდნენ საზოგადოებაში. ამან კი შესაძლოა, მათ კვლავ დანაშაულისკენ უბიძგოს“, - განაცხადა ნესტან ლონდარიძემ.
ყოფილი მსჯავრდებულები საზოგადოებაში ინტეგრირებას ითხოვენ. მათი თქმით, ნასამართლეობის სტატუსი მათთვის ერთგვარი „დაღია“.
„ჩვენ, ისევე როგორც თქვენ, ამ საზოგადოების წევრები ვართ, ჩადენილი დანაშაულისთვის კანონის წინაშე პასუხი უკვე ვაგეთ და სასჯელი მოვიხადეთ, თქვენგან კი მხოლოდ ერთ შანსს ვითხოვთ, რომ კვლავ მოვახერხოთ საზოგადოებაში ინტეგრირება“, - ამბობენ ყოფილი მსჯავრდებულები.
ყოფილი პატიმრების განცხადებით, დანაშაულის პრევენციის ცენტრის მიერ ყოფილი პატიმრების დასახმარებელი პროგრამა ამ მიმართულებით წინ გადადგმული ნაბიჯია, თუმცა არასაკმარისი მექანიზმია აღნიშნული პრობლემის მოსაგვარებლად.

Former prisoners have unemployment problem
Overall amnesty in January 2013 affected about 17 000 prisoners. As a result of large-scaled amnesty 8 212 prisoners left the prison that means number of unemployed people in Georgia increased with the new wave of former prisoners.
According to the Article 17 of the Law of Georgia on Public Service those individuals who were convicted for premeditated crimes and do not have the criminal record annuled are prohibited to start working in public agencies. In accordance to the Law, public and private employers always ask notification on no criminal record from applicants.
Crime Prevention Centre launched re-socialization program to help former prisoners in 2012. According to the Minister of Justice Thea Tsulukiani, the program was designed to protect society from the repeated crimes and to promote re-socialization of former prisoners. The program includes psycho-social assistance for former prisoners, their training in non-formal education, as well as their capacity building in vocational skills and employment.
According to the PR manager Ekaterine Burtchuladze of the Crime Prevention Centre, beneficiaries take vocational trainings in the following professions in different state or vocational colleagues: accounting, plumber, tailor and other. The trainees receive certificates if they successfully complete the program. However, there is no statistics of their employment after the program.
L.K. (Respondent's name is anonymous) served term for drug addiction. After leaving the prison, he took accountancy course at the Gldani public college in the frame of the re-socialization program.
"Qualified lecturers led lectures for us, but it is difficult to go through the two-year program in a month and learn everything. After completing the course nobody guarantees our employment,” the former prisoner said.
He said the employers refused to hire him even though he had the certificate.
"Although I have already served my sentence, the stereotype and stigma of the society about criminal record creates many problems for me. In addition to that I cannot get a driver's license to work as a taxi driver or a distributor. Even if this program is effective, I will never be able to become a plenipotentiary citizen, because the society does not give me a chance,”- stated former prisoner.
M.M (respondent's name is anonymous) convicted under Article 178 of the Criminal Law, (robbery) is now 23 years old; he left prison three years ago, but it was not enough time to return to normal life-style.  He is IT specialist and animator. He said employers mistrust him because of the article he was charged for.
"Nobody gives me a chance to prove to the society that I am not a threat to them. I want to start working, but cannot. How long shall I depend on my parents?” the former prisoner M.M said.
According to Lawyer Nestan Londaridze of Human Rights Centre, it is necessary that the state created more programs to promote employment of former prisoners. "There is no relevant environment for thousands of former prisoners to integrate them into society. Similar situation might push them back to crime,” Nestan Londaridze said.
Former convicts demand integration in the society. According to them a former prisoner’s status is sort of ‘hallmark” for them.
"We, like you, are members of this society; we were punished le for the committed crimes and now we ask for a new chance to return to the society", the former convicts said.
According to the former prisoners, the state program of the Crime Prevention Center is a step forward to assist the ex-prisoners, but is not enough to solve the problem.