რეპატრირებულ მესხებს ბინადრობის პრობლემები ექმნებათ
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის საკონფერენციო დარბაზში ადამიანის უფლებათა სახლისა  და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონული ასოციაცია „ტოლერანტის“ წარმომადგენლებმა რეპატრირებული მესხების ბინადრობის პრობლემებთან დაკავშირებით პრესკონფერენცია გამართეს.
პრესკონფერენციას ასევე ესწრებოდნენ დაზარალებულებიც: იუნუს არიფოვი და მუსლიმ არიფოვი.
აღსანიშნავია, რომ მუსლიმ არიფოვი საქართველოს მოქალაქეა. თუმცა, მის მეუღლეს დილარა არიფოვასა და შვილს, იუნუს არიფოვს საქართველოში  ბინადრობაზე უარს ეუბნებიან.
„2012 წლიდან დღემდე, დაახლოებით, 1400 ადამიანმა რეპატრიანტის სტატუსი მიიღო, მათგან 90% საზღვარგარეთ ცხოვრობს. ჩვენი აქ ჩამოსვლის მიზეზი კი საქართველოში მცხოვრები რეპატრირებული მესხების პრობლემებია“, - აღნიშნა „ტოლერანტის“ თავმჯდომარემ, ცირა მესხიშვილმა.
იუნუს არიფოვი, რომელიც აზერბაიჯანის მოქალაქეა, უკვე 8 წელია, საქართველოში ცხოვრობს. მან აზერბაიჯანის სახელმწიფოს მოქალაქეობიდან გასვლის შესახებ მიმართა, თუმცა უარი მიიღო. ამასთან, იუნუს არიფოვს საქართველოში ცხოვრების 2-წლიანი ვადა უკვე ეწურება. აღსანიშნავია, რომ არიფოვის საკუთრებაშია. სამცხე-ჯავახეთში არსებული სასოფლო-სამეურნეო მიწის ნაკვეთი და საცხოვრებელი სახლი, სადაც მისი ოჯახი მუდმივად ცხოვრობს.
უფლებადამცველების თქმით, არიფოვებს საქართველოს ხელისუფლებამ რეპატრიანტის სტატუსი მიანიჭა, შემდეგ პრეზიდენტის ბრძანებულების საფუძველზე პირობა დადებული მოქალაქეობა მიიღეს. პრეზიდენტის აღნიშნული ბრძანებულება  მას შემდეგ შევა ძალაში, რაც იუნუს არიფოვი და დილარა არიფოვა აზერბაიჯანის მოქალაქეობას დატოვებენ.
იუნუს არიფოვმა საქართველოში ბინადრობის მოთხოვნით საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს მიმართა, თუმცა, 2015 წლის 11 თებერვლის გადაწყვეტილებით, ამ მოთხოვნაზე მას უარი ეთქვა.
„მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს მოქალაქე ვარ და  უკვე რვა წელია აქ ვცხოვრობ, მეუღლისა და შვილის საქართველოში ბინადრობის უფლებაზე დაწერილ  განცხადებაზე უარყოფითი პასუხი მივიღეთ. თან დაამატეს, რომ ჩემი ცოლ-შვილი ქვეყნისთვის საშიშ ადამიანებად მოიაზრებიან“, - განაცხადა მუსლიმ არიფოვმა. იმის გამო, რომ კონტრდაზვერვამ არიფოვების საქართველოს ტერიტორიაზე ცხოვრება სახიფათოდ მიიჩნია, იძულებული ვხდებით, მივმართოთ სასამართლოს.
„გაუგებარი მიზეზების გამო, სრულიად დაუსაბუთებლად, იუსტიციის სამინისტროს სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტომ ბინადრობის ნებართვის მინიჭებაზე უარი განაცხადა. იძულებულები ვხდებით, სასამართლოს მივმართოთ, რათა არიფოვებს ბინადრობის ნებართვა მისცენ“, - განაცხადა თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის იურისტმა, ეკა ქობესაშვილმა.
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის იურისტმა იუნუს არიფოვისა და დილარა არიფოვას საქმეებზე სასამართლოს საჩივრით უკვე მიმართა.
სამცხე-ჯავახეთის რეგიონული ასოციაცია „ტოლერანტის“ ინფორმაციით, ბინადრობის პრობლემები, საქართველოში მცხოვრებ 140 რეპატრირებულ მესხს აქვს, 52 მათგანი კი სამცხე-ჯავახეთში ცხოვრობს.

Repatriated Meskhs Have Residence Problems
In the conference hall of Human Rights House Tbilisi, representatives of Human Rights House Tbilisi and Samtskhe-Javakheti regional association Tolerant held press-conference about the residential problems of the repatriated Meskhs.
The victimized people Yunus Arifov and Muslim Arifov also participated in the press-conference.
It is noteworthy that Muslim Arifov is citizen of Georgia but his wife Dilara Arifova and his son Yunus Arifov were refused to get residential permit in Georgia.
“Since 2012 up to now 1 400 persons received status of repatriate; 90% of them live abroad. We decided to come here because of the problems of the repatriated Meskhs in Georgia,” chairwoman of Tolerant Tsira Meskhishvili said.
Yunus Arifov is citizen of Azerbaijan; he has been living in Georgia for 8 years already. He had applied to the State of Azerbaijan to stop his citizenship but they refused. Besides that, Yunus Arifov’s two-year term to live in Georgia is expiring. It is noteworthy that Arifov owns a plot and a house in Samtskhe-Javakheti region, where his family lives.
Human rights defenders said the Government of Georgia granted repatriate status to the Arifovs after they received the citizenship based on the president’s decree. The decree will go in force after Yunus Arifov and Dilara Arifova leave Azerbaijan citizenship.
Yunus Arifov has applied to the State Service Development Agency at the Ministry of Justice for the residential permit in Georgia; however on February 11, 2015 he received refusal from the Agency.
“Although I am citizen of Georgia and has lived here for eight years, we received refusal on the applications of my wife and son for the residential permit in Georgia. They also added that my wife and son are dangerous people for the country,” Muslim Arifov said.
Since the Counter Intelligence Department evaluated presence of the Arifovs in the territory of Georgia dangerous, we have to appeal to the court.
“Due to unclear reasons, the State Service Development Agency of the Ministry of Justice refused them to grant residential permits saying that the Counter Intelligence Department evaluated their presence in the territory of Georgia dangerous. Now, we have to appeal to the court to obtain residence permit for the Arifovs’ family,” said lawyer Eka Kobesashvili of Human Rights Center.
Lawyer of Human Rights House Tbilisi has already sent application to the court about the case of Yunus Arifov and Dilara Arifovas.
According to the regional association Tolerant, 140 repatriated Meskhs have problems of residence in Georgia; 52 of them live in Samtskhe-Javakheti region.