ინტერპოლმა ადეიშვილის მიმართ გამოცემული წითელი ცირკულარი გააუქმა
ინტერპოლმა საქართველოს ყოფილი იუსტიციის მინისტრის, ზურაბ ადეიშვილის წითელი ცილკულარით საერთაშორისო ძებნა შეწყვიტა; ის თბილისის მიერ  მთელი რიგი ბრალდებების გამო იძებნება, რომელთაც მისი თანაგუნდელები პოლიტიკურად მოტივირებულს უწოდებენ.
„2015 წლის 9 აპრილს საქართველოს მთავარმა პროკურატურამ მიიღო ინტერპოლის გენერალური სამდივნოს წერილი, რის საფუძველზეც ქართულ მხარეს ეცნობა, რომ ინტერპოლის გენერალური სამდივნოს მიერ გაუქმდა ზურაბ ადეიშვილის მიმართ გამოცემული წითელი ცირკულარი“, – აღნიშნა საქართველოს მთავარმა პროკურატურამ განცხადებაში, რომელიც 14 აპრილს მას შემდეგ გავრცელდა, რაც ცნობილი გახდა, რომ ინტერპოლის ვებგვერდიდან ადეიშვილის მიმართ გამოცემული წითელი ცირკულარი გაუქმდა.
საქართველოს მთავარმა პროკურატურამ ასევე განაცხადა, რომ „ინტერპოლის გენერალურმა სამდივნომ ზ. ადეიშვილის მიმართ საერთაშორისო ძებნის გაუქმების ძირითად საფუძვლად მიუთითა ქართული მხარისათვის უცნობი ერთ-ერთი სახელმწიფოს მიერ ზ. ადეიშვილისთვის მინიჭებული ლტოლვილის სტატუსი“.
მან ასევე განაცხადა, რომ ინტერპოლმა ეს გადაწყვეტილება ისე მიიღო, რომ ქართული მხარისთვის წინასწარ არ უცნობებია და ამიტომ პროკურატურამ ვერ შეძლო  „დამატებითი არგუმენტაციის ან შესაბამისი  დოკუმენტაციის წარდგენა“.
საქართველომ ინტერპოლს ადეიშვილის მიმართ საერთაშორისო ძებნისა და წითელი ცირკულარის გამოცხადების თხოვნით 2013 წლის იანვარში მას შემდეგ მიმართა, რაც თბილისის საქალაქო სასამართლომ მას წინასწარი პატიმრობა დაუსწრებლად შეუფარდა იმ ბრალდებებთან დაკავშირებით, რომლებიც ეხება პატიმართა მიმართ 2012 წლის სექტემბერში „დამამცირებელი და არაადამიანური მოპყრობის“ ორგანიზებასა და პროვოცირებას, სამსახურეობრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებას და სისხლის სამართლის საქმეზე მტკიცებულებების ფალსიფიცირებას.
ინტერპოლმა ადეიშვილის მიმართ წითელი ცირკულარი 2013 წლის ნოემბერში გამოსცა.
„წითელი ცირკულარის“ გამოცემა ნიშნავს, რომ ინტერპოლი ეხმარება შესაბამისი ქვეყნის სამართალდამცავ ორგანოებს ძებნილი პირის ადგილსამყოფელის დადგენაში, რათა შემდგომ მოხდეს ამ პირის დაკავება და შესაძლო ექსტრადიცია, თუმცა ინტერპოლს არ აქვს საშუალება მოთხოვოს რომელიმე ქვეყანას დააკავოს ის პირი, რომელზეც გაიცა წითელი ცირკულარი.
იმ დროისათვის, როცა ადეიშვილის მიმართ წითელი ცირკულარი გამოიცა, ეს უკანასკნელი სავარაუდოდ უნგრეთში იმყოფებოდა, სადაც მან, გავრცელებული ინფორმაციით, თავშესაფარი მიიღო.
ბოლო დროს ის არაფორმალურად უკრაინის ხელისუფლებას რჩევებს აძლევს რეფორმებთან დაკავშირებით, როგორც ამის თაობაზე მისი ახლობლები და საქართველოს ხელისუფლების ის ყოფილი წარმომადგენლები აცხადებენ, რომლებიც ამჟამად უკრაინის მთავრობაში მუშაობენ.
თებერვალში საქართველოს მთავარმა პროკურატურამ განაცხადა, რომ უკრაინამ არ დააკმაყოფილა თბილისის მოთხოვნა ადეიშვილის ექსტრადიციის თაობაზე.
უკრაინამ, რომლის გენერალური პროკურორის მოადგილე ნაციონალური მოძრაობის ყოფილი დეპუტატი და საქართველოს მთავარი პროკურორის ყოფილი მოადგილე, დავით საყვარელიძეა, ასევე უარი უთხრა საქართველოს ექს–პრეზიდენტ სააკაშვილის ექსტრადირებაზე იმ მიზეზით, რომ მის წინააღმდეგ წაყენებული ბრალდებები პოლიტიკურად მოტივირებულია.
საქართველოს პროკურატურა უკვე წელიწადზე მეტია ამაოდ ითხოვს ინტერპოლის წითელი ცირკულარის გამოცემას სააკაშვილის მიმართ.

Interpol has withdrawn ‘red notice’ for Georgia’s ex-justice minister Zurab Adeishvili, who is wanted by Tbilisi for number of criminal charges, which his allies say are politically motivated.
“On April 9, 2015 the Georgian chief prosecutor’s office was notified by Interpol general secretariat that it has revoked red notice against Zurab Adeishvili,” the Georgian prosecutor’s office said in a statement released on April 14 after it emerged that ‘red notice’ against Adeishvili was taken down from Interpol website and his name removed from its wanted list.
The Georgian prosecutor’s office said that in its notification Interpol cited “granting of a refugee status to Adeishvili by one of the countries” as the reason behind its decision to revoke red notice against Georgia’s ex-justice minister; prosecutor’s office said it does not know which country it was.
It also said that Interpol took the decision without prior informing the Georgian side and therefore the prosecutor’s office was not able “to present its additional arguments” in favor of keeping the red notice against Adeishvili.
Georgia requested Interpol to issue red notice against Adeishvili in January, 2013 after court in Tbilisi ordered  pre-trial detention of the ex-justice minister in absentia in connection to  charges involving allegations of “organizing inhuman treatment of inmates” in September, 2012. Other criminal charges
Interpol issued red notice against Adeishvili in November, 2013.
Interpol uses red notices to notify its member states that an arrest warrant has been issued for an individual with a view to his or her arrest and extradition. But Interpol cannot demand individual nations make an arrest based on issued red notices.
At the time when the red notice was issued against Adeishvili, he was supposedly in Hungary, where he reportedly already had an asylum.
Recently he has been informally advising Ukrainian authorities on reforms, according to his close allies and former Georgian officials now working in the Ukrainian government.
In February the Georgian prosecutor’s office said that Ukraine had refused Tbilisi’s request to extradite Adeishvili.
Ukraine, whose deputy general prosecutor is a former Georgian lawmaker from UNM party and ex-deputy chief prosecutor of Georgia Davit Sakvarelidze, has also refused to extradite Georgia’s former president Mikheil Saakashvili citing that charges against him were politically motivated.
The Georgian prosecutor’s office has been seeking for more than a year, but in vain, for the Interpol red notice to be issued against Saakashvili.