ადამიანის უფლებათა ცენტრის ყოველწლიური ანგარიშის პრეზენტაცია - „ადამიანის უფლებათა მდგომარეობა საქართველოში, 2014“
1 მაისი, 2015
დღეს, 1 მაისს ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ადამიანის უფლებათა ყოველწლიური ანგარიშის - ადამიანის უფლებათა მდგომარეობა საქართველოში 2014 წელს - პრეზენტაცია გამართა.
ანგარიში წარმოაჩენს ადამიანის უფლებათა მდგომარეობას საქართველოში 2014 წელს და ასევე შეიცავს 2015 წლის დასაწყისის მოვლენებს. ანგარიში ეფუძნება ადამიანის უფლებათა ცენტრის, საქართველოში მოქმედი სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციების, საქართველოს სახალხო დამცველისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების მონაცემებს. ანგარიში მოიცავს ძირითად ტენდენციებს ადამიანის უფლებათა ისეთ სფეროებში, როგორიც არის: სამართლიანი სასამართლოს უფლება, ყოფილი მაღალჩინოსნების საქმეები, საკანონმდებლო ცვლილებები, მსჯავრდებულთა მდგომარეობა, გათავისუფლებები სავარაუდო პოლიტიკური ნიშნით, სამართალდამცავი სტრუქტურები, შშმ პირთა მდგომარეობა, უმცირესობების მდგომარეობა, ქალთა უფლებები საქართველოში, მედიის თავისუფლება, ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები და ა.შ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის ყოველწლიური ანგარიშის პრეზენტაციას არასამთავრობო ორგანიზაციების, საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსისა და მედიის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის პრეზენტაცია თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის საკონფერენციო დარბაზში გაიმართა.

Presentation of Annual Report of Human Rights Center – State of Human Rights in Georgia in 2014
On May 1, 2015, Human Rights Center held presentation of its annual human rights report – State of Human Rights in Georgia in 2014 in conference hall of Human Rights House Tbilisi.
The report presents human rights situation in Georgia throughout 2014 and in the beginning of 2015. The report was prepared based on the findings of Human Rights Center, other local nongovernmental organizations, Public Defender’s Office of Georgia and other international organizations. The report reviews specific trends of human rights such as right to fair trial, cases of former senior officials, legislative changes, conditions of prisoners, alleged politically motivated dismissal of public servants, abuse of power in law enforcement bodies, situation of people with disabilities, minority rights, women’s rights, freedom of media, local self-governmental elections, etc.
Representatives of diplomatic corpus accredited in Georgia, various NGOs and media organizations attended the presentation.
Please, see the full report in the following link: http://humanrights.ge/admin/editor/uploads/pdf/annual-eng2015.pdf