სახალხო დამცველსა და სპეციალური პრევენციული ჯგუფის წევრს პენიტენციურ დაწესებულებებში ფოტოგადაღების უფლება მიენიჭება
4 მაისი, 2015
2015 წლის 1 მაისს საქართველოს პარლამენტმა „პატიმრობის კოდექსი“ და მისგან გამომდინარე მოცულობით კანონპროექტთა პაკეტი მესამე მოსმენით დაამტკიცა, რომელიც საქართველოს სახალხო დამცველსა და სპეციალური პრევენციული ჯგუფის წევრს პენიტენციურ დაწესებულებებში 2016 წლის 1 სექტემბრიდან ფოტოგადაღების უფლებას ანიჭებს. მთავრობის საკანონმდებლო პაკეტი სასჯელაღსრულების სისტემაში ინსტიტუციური რეფორმის განხორციელებას ისახავს მიზნად.
კანონპროექტთან დაკავშირებით, 2015 წლის 28 იანვარს, საქართველოს სახალხო დამცველმა საქართველოს პარლამენტს წინადადებით მიმართა. წინადადების უმთავრეს საკითხს, საქართველოს სახალხო დამცველისთვის/სპეციალური პრევენციული ჯგუფის წევრისთვის, პენიტენციურ დაწესებულებაში ფოტოგადაღების უფლებამოსილების მინიჭების ინიციატივა წარმოადგენდა. კანონპროექტის განხილვისას, იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი მიესალმა სახალხო დამცველის ინიციატივას და სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს საქართველოს სახალხო დამცველთან შეთანხმებული მუხლის ფორმულირების შემუშავებისკენ მოუწოდა. კანონპროექტის განხილვის შემდგომ ეტაპზე საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის ინიციატივით შეიქმნა სამუშაო ჯგუფი კომიტეტის წარმომადგენლის, სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს წარმომადგენლებისა და სახალხო დამცველის აპარატის მონაწილეობით. მუშაობის პროცესში სამინისტროსთან მიღწეული შეთანხმებით, ფოტოგადაღების უფლება „პატიმრობის კოდექსში“ შესატან ცვლილებათა პაკეტში აისახა.
კერძოდ, საქართველოს სახალხო დამცველს/სპეციალური პრევენციული ჯგუფის წევრს, პენიტენციურ დაწესებულებაში ბრალდებულთა/მსჯავრდებულთა ფოტოგადაღების უფლება მიენიჭა. გარდა ამისა, შესაძლებელი იქნება ბრალდებულთა/მსჯავრდებულთა უშუალო განთავსების პირობების, დაწესებულების საექიმო-სამედიცინო პუნქტის, კვების ობიექტის,  საერთო სარგებლობის საშხაპის, საერთო სარგებლობის საპირფარეშოს, შეხვედრის ოთახისა და მათი გასეირნების ადგილების ფოტოგადაღება.
საქართველოს სახალხო დამცველის აზრით, პრევენციის ეროვნული მექანიზმის მანდატის გაძლიერებისთვის ზემოაღნიშნული უფლებამოსილების მინიჭება უმნიშვნელოვანესია. ის ხელს შეუწყობს როგორც პრევენციისა და მონიტორინგის ფუნქციის კიდევ უფრო ეფექტურად განხორციელებას პრევენციის ეროვნული მექანიზმის მიერ, ასევე, სასჯელაღსრულების სისტემის გამჭვირვალობას და საზოგადოების ინფორმირებულობის გაზრდას. ფოტოგადაღების უფლების შეძენა მნიშვნელოვანად გააუმჯობესებს წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტების დოკუმენტირებას, რაც ამ დანაშაულთა ეფექტური გამოძიებისათვის არსებითი მნიშვნელობისაა.
პრევენციის ეროვნული მექანიზმის მიერ მონიტორინგის განხორციელების პროცესში ფოტო გადაღების პრაქტიკა ევროპის მრავალ ქვეყანაში წარმატებით ფუნქციონირებს. მათ შორის, ჩეხეთში, გერმანიაში, პოლონეთში, ლუქსემბურგში, სერბეთში, სლოვენიაში, შვედეთში, მაკედონიაში და სხვა. ამასთან, აღსანიშნავია, რომ საქართველოს პრევენციის ეროვნული მექანიზმისთვის, პენიტენციურ დაწესებულებებში ფოტოგადაღების უფლებამოსილების მინიჭებას ჩეხმა კოლეგებმაც დაუჭირეს მხარი და საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარეს მიმართვა გაუგზავნეს.
საქართველოს სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ აღნიშნული ცვლილება წინგადადგმული ნაბიჯია თავისუფლებაშეზღუდულ პირთა უფლებათა დაცვის, მათ შორის წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის დანაშაულის პრევენციისათვის.

Public Defender and the Special Preventive Group Member will be Granted the Right to Take Photos in Penitentiary Establishments
May 4, 2015
On May 1, 2015, the Parliament of Georgia approved “the Code of Imprisonment” and substantial package of related draft laws with the third hearing which gives the Public Defender and the member of the Special Preventive Group the right to make photo recordings in penitentiary establishments starting from September 1, 2016. The legislative package envisages conduction of the institutional reform in the penitentiary system.
With regards to the legislative package, on January 28, 2015, the Public Defender of Georgia addressed the Georgian Parliament with a proposal. The main issue of the proposal was an initiative of granting the right to make photo recordings in penitentiary establishments for the Public Defender/ Member of the Special Preventive Group.  During the discussion around the draft law, the Parliamentary Committee for Legal Issues welcomed the initiative of the Public Defender and called on the Ministry of Corrections of Georgia to elaborate wording of an article that was agreed on with the Public Defender. At the next stage of the discussion on the issue of the draft law and at the initiative of the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament, a working group has been formed with participation of a representative of the committee, representatives of the Ministry of Corrections and the Public Defender’s Office of Georgia. As per agreement reached with the Ministry in the working process, the right of making photo recordings has been reflected in the amendment package of “the Code of Imprisonment”.
Namely, the Public Defender/member of the Special Preventive Group has been granted the right to make photos of accused/ convicts in penitentiary establishments. In addition, it will be possible to make photos of conditions of immediate placement of accused/convicts, medical centers of establishments, dining areas, common-use bathroom facilities, common-use toilet facilities, meetings rooms and walking areas.
In the view of the Public Defender of Georgia, granting of the aforementioned power is of greatest importance for strengthening of the mandate of the National Preventive Mechanism. It will promote effective realization of the function of prevention and monitoring by the National Preventive Mechanism, also, transparency of the penitentiary system and public awareness-raising. Obtaining the right to make photo recordings will significantly improve documenting of facts of torture and inhuman treatment that is of essential importance for effective investigation of the above crimes.
Practice of photo recording in the process of conduction of monitoring by the National Preventive Mechanism is successfully implemented in many European countries. These countries included Czech Republic, Germany, Poland, Luxemburg, Serbia, Slovenia, Sweden, Macedonia, etc. Also, it should be noted that granting of the right to make photo recordings in penitentiary establishments for the National Preventive Mechanism of Georgia was also supported by Czech colleagues, and they forwarded a letter to the Chairman of the Georgian Parliament.
The Public Defender of Georgia believes that the above-mentioned change will be a step forward for protection of rights of persons with disabilities, including prevention of crimes of torture and inhuman treatment.