პრეს-რელიზი - პოლიციელზე თავდასხმაში ბრალდებული გიორგი ცომაია სასამართლომ გაამართლა
7 მაისს, 11:00 საათზე „რეპორტიორის“ პრესკლუბში, ადამიანის უფლებათა ცენტრი  პრესკონფერენციას გამართავს მისი დაცვის ქვეშ მყოფი გიორგი ცომაიას მიმართ გამოტანილ გამამართლებელ განაჩენთან დაკავშირებით.
დღეს, 6 მაისს, ადამიანის უფლებათა ცენტრის სამართლებრივი დახმარებით, ბრალდებული გიორგი ცომაია თბილისის საქალაქო სასამართლომ პოლიციელზე თავდასხმაში წარდგენილ ბრალდებაში გაამართლა.
გიორგი ცომაიას ადამიანის უფლებათა ცენტრის ადვოკატი იცავდა.
2014 წლის 14 აგვისტოს, შუაღამისას, ვაკე-საბურთალოს რაიონის პოლიციის მე-2 გაყოფილებაში სასტიკად ცემეს მოქალაქე გიორგი ცომაია, რომელმაც პოლიციას დახმარებისათვის მიმართა მისი საცხოვრებელი ადგილის მიხედვით. მან მორიგე პოლიციელს სთხოვა, დახმარებოდა წინა ნასამართლობის დროს პოლიციის მიერ ჩამორთმეული მისი მობილური ტელეფონის დაბრუნებაში. იგი სცემა დაახლოებით თერთმეტმა პოლიციელმა.  გიორგი ცომაიას  ცემა გრძელდებოდა 10 წუთის განმავლობაში. მას ხელებითა და ფეხებით სცემდნენ გულმკერდის, თავისა და მუცლის არეში, ამცირებდნენ და აფურთხებდნენ სახეში. ცემის ფაქტი დასტურდება ექსპერტიზის დასკვნით. იმის ნაცვლად, რომ სისხლის სამართლის საქმე პოლიციელების წინააღმდეგ აღძრულიყო, მეორე დღეს, 2014 წლის 15 აგვისტოს გიორგი ცომაიას წარედგინა ბრალდება, თითქოს მან ცივი იარაღით - განახორციელა პოლიციელზე თავდასხმა.
დღეს თბილისის საქალაქო სასამართლოს სიხლის სამართლის საქმეთა კოლეგიის მოსამართლე ხათუნა ხარჩილავამ  გიორგი ცომაია უდანაშაულოდ სცნო წარდგენილ ბრალდებაში.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი აგრძელებს გიორგი ცომაიას ინტერესების დაცვას და მოითხოვს, პროკურატურამ დროულად გამოიძიოს ვაკე-საბურთალოს რაიონის პოლიციაში ცომაიას ცემის ფაქტი.

Press-Release - Giorgi Tsomaia Accused in the Assault of Police Officer Freed from Courtroom
On May 7, at 11:00 am, in the press-club of Reporter, Human Rights Center will hold press-conference about the acquittal of Giorgi Tsomaia. Human Rights Center represented Giorgi Tsomaia at the court.
On May 6, with the legal assistance of Human Rights Center the Tbilisi City Court acquitted accused Giorgi Tsomaia in the assault of police officer.
Lawyer of Human Rights Center defended rights of Giorgi Tsomaia.
In the midnight of August 14, 2014 Giorgi Tsomaia was ruthlessly beaten by police officers in the Vake Saburtalo district police unit #2, when he applied to the police office for help close to his house. Tsomaia requested police officers to return his cell phone which police had seized from during previous imprisonment term. In reply to that, about 11 police officers beat him during 10 minutes. They beat and kicked him in the chest, head and belly; degraded and sputtered him. The expertise conclusion confirmed the physical assault. Nevertheless, instead launching criminal case against police officers, next day, on August 15, Giorgi Tsomaia was charged for the attack on police officer with knife.
Today, Judge Khatuna Kharchilava at the criminal case collegium of the Tbilisi City Court acquitted Giorgi Tsomaia in the imposed charge.
Human Rights Center continues defense of Giorgi Tsomaia’s interests and requests the Prosecutor’s Office to timely investigate the fact of physical assault of Tsomaia in the Vake-Saburtalo district police office.