ლგბტ პირების სოციალიზაციის პრობლემები
2005 წლიდან დღემდე, ყოველი წლის 17 მაისს, ჰომოფობიისა და ტრანსფობიის წინააღმდეგ ბრძოლის საერთაშორისო დღე აღინიშნება. სექსუალური უმცირესობების მიმართ დისკრიმინაციული ფაქტები, როგორც საჯარო, ისე კერძო სექტორში ვლინდება.
ლგბტ პირების მიმართ ძალადობისა და დევნის მასშტაბური შემთხვევა 2013 წლის 17 მაისს დაფიქსირდა. 2013 წლის აქციის შემდეგ, 2014 წელს საქართველოს კათალიკოს პატრიარქმა, ილია მეორემ 17 მაისი ოჯახის სიწმინდისა და მშობლების დღედ გამოაცხადა. ამასთან, 2014 წლის მაისში საქართველოს პარლამენტმა მიიღო კანონი „დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ“. მანამდე კი, საქართველოს მთავრობასა და პარლამენტს სხვადასხვა უფლებადამცველი ორგანიზაცია უმოქმედობაში ადანაშაულებდა.
აღსანიშნავია ის ფაქტიც, რომ საქართველოში სექსუალური უმცირესობების უფლებების დაცვაზე რამდენიმე არასამთავრობო ორგანიზაცია თუ გაერთიანება მუშაობს, რომლებიც უფასო იურიდიულ და ფსიქოლოგიურ დახმარებას უწევენ სექსუალური უმცირესობების წარმომადგენლებს. მათი მიზანია, უმცირესობათა მიმართ დისკრიმინაციული ფაქტების გამოვლენა და ინტერნალიზებული ჰომოფობიის დაძლევა.
„ლგბტ საქართველოს“ აღმასრულებელი დირექტორი, დავით-მიხეილ შუბლაძე Humanrights.ge-სთან საზოგადოების მხრიდან უმცირესობების მიმართ არასწორ დამოკიდებულებაზე საუბრობს. როგორც დავით-მიხეილ შუბლაძე აღნიშნავს, ლგბტ პირები დახმარების თხოვნით ხშირად მიმართავენ.
„შეიძლება, ერთი კვირა გავიდეს და ლგბტ თემის ადამიანებმა დასახმარებლად არ მოგვმართონ, მაგრამ შეიძლება, კვირაში რამდენიმე ასეთი შემთხვევაც იყოს. უმთავრესი პრობლემა მათი უფლებების პოლიციის, სახელმწიფო უწყებების და მოქალაქეების მხრიდან შელახვაა. ჩვენ მათ ვეხმარებით როგორც მორალურად, ასევე იურიდიულ დახმარებასაც ვუწევთ ხოლმე. სულ ახალახანს, ორი ახალგაზრდა ცემეს მუხიანში და ჩვენი დახმარება სჭირდებოდათ, რადგან პოლიცია ამ ფაქტს არ აკვალიფიცირებდა, როგორც სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულს. პოლიცია ყოველთვის მალავს და წვრილმან ხულიგნობას ადარებს მძიმე თავდასხმებს და შეხლა-შემოხლებს. სისხლის სამართალში არსებობს 53-ე პრიმა მუხლის მე-3 ნაწილი, რომელიც გულისხმობს დამამაძიმებელ გარემოებად ჩათვლას, როდესაც ადამიანს აყენებენ შეურაცხყოფას მისი სექსუალური ორიენტაციის ან გენდერული იდენტობის გამო“, - განაცხადა „ლგბტ საქართველოს“ აღმასრულებელმა დირექტორმა, დავით-მიხეილ შუბლაძემ.
შუბლაძე მიიჩნევს, რომ საზოგადოების დამოკიდებულება განსხვავებული ორიენტაციის მქონე ადამიანების სუიციდისკენ მიდრეკილებას განაპირობებს. მისი თქმით, დამოკიდებულება 90-იანი წლების შემდეგ შეიცვალა, თუმცა მაინც მძიმე და დამთრგუნველია.
„თუ დღევანდელ მდგომარეობას 90-იან წლებს შევადარებთ, ლგბტ თემის ადამიანების მიმართ საზოგადოების დამოკიდებულებაში პროგრესი შეიმჩნევა, თუმცა თუ 2010 წლიდან მოყოლებული ავიღებთ ბოლო 5 წელიწადს, მდგომარეობა ნამდვილად სტაბილურად მძიმეა. განსაკუთრებით სიტუაციამაისის პერიოდში იძაბება, როდესაც 17 მაისი ახლოვდება. ჩვენც ვარიგებთ და რჩევას ვაძლევთ თემის წევრებს, რომ თუ აუცილებელი საქმე არ აქვთ ამ დღეებში   ქუჩაში გამოსვლას მოერიდონ“,-აღნიშნა დავით-მიხეილ შუბლაძემ.
შუბლაძის თქმით, რაც დომინანტი უმრავლესობისკენ გამოარჩევს პირს (გრძელი თმა, განსხვავებული ტანსაცმელი), სამიზნედ აქცევს მას. მისივე თქმით, საზოგადოება ნემისმიერი უმცირესობის სეგრეგაციას ახდენს, რადგან ის დადებითად არ არის განწყობილი განსხვავებული ადამიანების მიმართ.
„თუ საზოგადოება მთავაზობს რაიმე სახის კომპრომისებს, არ მჭირდება ასეთი საზოგადოება, ჩემი სამეგობრო წრე მყავს და ჩემს სოციუმს შევიქმნი. ასე რომ, სავსებით გასაგებია, რატომ სურთ ამ ადამიანებს განცალკევება და სეგრეგაცია“, - განაცხადა „ლგბტ საქართველოს“ აღმასრულებელმა დირექტორმა.
საზოგადოების მხრიდან ზეწოლასა და თვითდამკვიდრების პრობლემებზე ლგბტ თემის აქტივისტი ბექა გაბადაძე humanrights.ge-სთან საუბრობს. მისი თქმით, უმცირესობების მიმართ მუდმივად ხდება ფსიქოლოგიური და ფიზიკური ზეწოლა, ამის მაგალითად მოჰყავს ბოლო დროს მუხიანში თემის წარმომადგენლების ფიზიკური შეურაცხყოფის ფაქტი. ბექა ყველაზე მნიშვნელოვან პრობლემად შრომით ბაზარზე არსებულ წინააღმდეგობებს მიიჩნევს.
„უმცირესობებს ყველაზე მეტად დასაქმების პრობლემა აწუხებთ. მაგალითად, როდესაც ტრანსგენდერი ქალი მიდის სამსახურში და მას პირადობის მოწმობაში მამრობითი სქესი უწერია, ასეთი კადრები სამსახურში არ აჰყავთ. ჩემი მეგობარი იყო ერთ-ერთ ვაკანსიაზე მისული და როდესაც შეამჩნიეს, რომ ის ტრანსგენდერი იყო მიღებაზე უარი უთხრეს“, - აღნიშნა ბექა გაბადაძემ.
ბექა გაბადაძის თქმით, ლგბტ პირების მიმართ არანაკლები ძალადობა ოჯახში, მშობლების მხრიდან ხორციელდება. იგი მიიჩნევს, რომ კანონმდებლობის დონეზე, უმცირესობების საკითხებთან დაკავშირებით, მეტნაკლებად ნორმალური მდგომარეობაა. თუმცა, მისი თქმით, პოლიცია საზოგადოების ყველა წევრს ერთნაირად არ იცავს.
„ოჯახში და სასწავლო დაწესებულებაში ძალადობაზე აღარაფერს ვამბობ, რადგან არის ისეთი შემთხვევებიც, როდესაც მშობლებს სექსუალური გადახრის მქონე ბავშვი ფსიქოლოგთან დაჰყავთ, ჰორმონალური პრეპარატებით მკურნალობენ, ან საერთოდ სახლიდან აგდებენ. სკოლას რაც შეეხება, ბულინგის თემა საკმაოდ აქტუალურია. განსაკუთრებული ზეწოლა ლგბტ თემის არასრულწლოვან წარმომადგენლებზე მოდის“, - აღნიშნა ბექა გაბადაძემ.
„ლგბტ საქართველოს“ აღმასრულებელი დირექტორის, დავით-მიხეილ შუბლაძის განმარტებით, თემის წარმომადგენლები გარკვეულ საფრთხეს გრძნობენ მოახლოებული 17 მაისის გამო და ამ პერიოდში განსაკუთრებით ერიდებიან საზოგადოებასთან და, მით უმეტეს, ჟურნალისტებთან ურთიერთობას.
ლგბტ პირების უფლებების დაცვის მოთხოვნითა და საზოგადოების ინფორმირების მიზნით  არასამთავრობო ორგანიზაციები ფერადი ფლაერებითა და დროშებით 17 მაისს სხვადასხვა აქტივობას გეგმავენ, პარალელურად, ამ დღეს საპატრიარქო ოჯახის სიწმინდის დღის აღსანიშნავ კონცერტს გამართავს, ამის შესახებ ინფორმაცია „ლიბერალთან“ საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის მდივანმა, მიქაელ ბოტკოველმა დაადასტურა.

Socialization Problems in LGBT Community
Since 2005, on May 17, International Day against Homophobia and Transphobia has been celebrated every year. Discriminative facts against sexual minorities are observed both in private and public sectors.
First large scaled violence and persecution of LGBT people in Georgia was observed on May 17, 2013. Afterwards, in 2014 Catholicos-Patriarch of All Georgia Ilia II declared May 17 to be National Day of Family Purity and Parents. In addition, in May 2014 the Parliament of Georgia adopted the Law on Elimination of All Forms of Discrimination. Before that, various human rights organizations blamed the Government and Parliament of Georgia in inactivity.
It is noteworthy that several nongovernmental organizations and unions work on the protection of rights of sexual minorities in Georgia. They provide community members with free and psychological aids. Their purpose is to expose discrimination facts and internal homophobia.
Executive director of the LGBT Georgia Davit-Mikheil Shubladze spoke about wrong attitude of the general society towards sexual minorities. He said LGBT people often apply to them for help.
“Sometimes not a single LGBT person applies to us for help within one week time but sometimes several people come to our office in a week. Their main problem is abuse by police officers, public servants and ordinary citizens. We support them morally and provide with free legal aid. Lately, two young men were beaten in Mukhiani settlement and they needed our help because the police did not qualify the incident as hate crime. Police usually hides similar facts and records them as minor hooliganism. There is Article 53′ Part III of the Criminal Code of Georgia which considers assault on the ground of sexual orientation or gender as aggravating circumstance of the offence,” Davit-Mikheil Shubladze said.
Shubladze thinks public attitude towards sexual minority cause inclination of LGBT people to suicide. He said the general attitude has changed since 1990s but it is still hard and oppressive.
“If we compare current situation to the situation in 1990s, there is some progress in the society in relation with the LGBT community. However, since 2010 the situation has been hard.  Situation gets particularly complicated in May with the approaching May 17. We usually give suggestions to the community members to refrain from walking street unless they have urgent matters,” Davit-Mikheil Shubladze.
According to him, minority member is distinguished from majority with long hair and different clothing, that makes them target of aggression. He also added that society segregates members of any minority because they do not feel positive about different people.
“If society offers some compromises to me, I do not need this society; I have my circle of friends and will create my own socium. So, it is absolutely clear why people need isolation and segregation,” executive director of LGBT Georgia said.
LGBT community activist Beka Gabadadze spoke about oppression from society and problems of self-estimation in the society. He said minority groups are under permanent psychological and physical oppression; he mentioned most recent example of physical assault on LGBT people in Mukhiani district. Beka Gabadadze believes the major problem is obstacles for LGBT community in the labor market.
“The minority groups mostly complain about employment. For example, when transgender woman applies for job but her ID card states he is male, employers do not hire similar people. My friend applied for a job but when employers guessed she was transgender, they refused to hire her,” Beka Gabadadze said.
According to Gabadadze, LGBT people also often get victims of domestic violence; they are intimidated by parents. He said the legislation is more or less adequate towards the issues of minorities but police does not protect citizens equally.
“Not to speaking about violence in the family and educational institutions, there are cases when parents take their children with different sexual orientation to psychologists, give hormone medicines to them or expel from home. As for school, bullying is urgent problem. LGBT underage children are under particular oppression,” Beka Gabadadze said.
Davit-Mikheil Shubladze clarified that LGBT community feels particular threat with the approaching May 17 event and they refrain from communication with society particularly with journalists.
On May 17, nongovernmental organizations intend to hold different activities with colorful flayers and flags to raise public awareness about the rights of LGBT people. In parallel to that, the Patriarchate of Georgia intends to organize a concert to celebrate the Day of Family Purity and Parents. Secretary of the Georgian Catholicos- Patriarch Michael Botkoveli confirmed this information with the magazine Liberali.