რელიზი-ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოქალაქეთა ცემის ფაქტების მიუკერძოებელ და დროულ გამოძიებას მოითხოვს
18 მაისი, 2015
ხვალ, 19  მაისს, 12:30 საათზე რეპორტიორის პრესკლუბში, ადამიანის უფლებათა ცენტრი  პრესკონფერენციას გამართავს პოლიციელთა მიერ მოქალაქეთა ცემის ბოლოდროინდელ ფაქტებთან დაკავშირებით.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი შეშფოთებას გამოხატავს  პოლიციელთა მიერ მოქალაქეთა ცემის ფატებთან დაკავშირებით ორგანიზაციაში მომართვიანობის გაზრდის თაობაზე. პრესკონფერენციაზე წარმოდგენილი იქნება ინფორმაცია პოლიციის მხრიდან მოქალაქეების - თორნიკე მარგიანისა და ალექსანდრე ახალკაცის წინააღმდეგ განხორციელებული უკანონო ქმედებების შესახებ.
ნატა თარხან–მოურავმა ადამიანის უფლებათა ცენტრს აცნობა, რომ მიმდინარე წლის 28 მარტს მისი ვაჟი, თორნიკე მარგიანი ძველი თბილისის პოლიციის მე–3 განყოფილებაში  პოლიციელებმა სასტიკად სცემეს. კერძოდ, იგი შეიყვანეს განყოფილებაში ხელმარჯვნივ ოთახში, სადაც დამონტაჟებული არ იყო ვიდეოკამერები. აქ იგი დასვეს სკამზე, რომელსაც ჰქონდა რკინის ფეხები. ოთხი პოლიციელი  ფეხების, თავის, სახისა და ტანის არეში ურტყამდა. სასტიკი ცემისგან სკამი დაიმტვრა. ცემის შემდეგ თორნიკე მარგიანი დროებითი მოთავსების იზოლატორში მოათავსეს.
შსს-ს დროებითი მოთავსების იზოლატორის დაკავებულის გარეგნული დათვალიერების ოქმის თანახმად, თორნიკე მარგიანს დაზიანებები აღენიშნებოდა.
ალექსანდრე ახალკაცის განმარტებით, 9 მაისს, იგი და მისი მეგობარი სამოქალაქო ფორმაში ჩაცმულმა პოლიციელებმა გურამიშვილის გამზირზე სასტიკად სცემეს და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს. პოლიციელები მათ   ფეხებს წვივებში და წელის არეში ურტყამდნენ. ალექსანდრე ახალკაცმა პოლიციელთა ავტომობილების  ნომრების ჩაწერა მოახერხა.
ახალკაცის განმარტებით, პოლიციელები გლდანი-ნაძალადევის პოლიციის განყოფილებაში მუშაობენ.  მას ყველა პოლიციელის  ამოცნობა შეუძლია.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და პროკურატურის ორგანოებს, სასწრაფოდ  გამოიძიონ მოქალაქეთა  მიმართ ჩადენილი დანაშაული, პასუხისგებაში მისცენ ყველა ის პირი, რომელიც რაიმე ფორმით ჩართული იყო თორნიკე მარგიანის, ალექსანდრე ახალკაცისა და მისი მეგობრის  მიმართ განხორციელებულ უკანონობაში.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებს საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტს ეფექტური საპარლამენტო კონტროლი განახორციელოს მითითებული ფატების გამოძიების მიმდინარეობაზე.

Human Rights Center Requests Impartial and Timely Investigation into the Physical Abuse of Citizens
Tomorrow, on May 19, at 12:30 pm Human Rights Center will hold press-conference about the recent facts of physical abuse of citizens by police officers in the Pres-Club of the Reporter.
Human Rights Center is concerned with the increased appeals of citizens to the organizations about their physical abuse by police officers. At the press-conference the Center will present the information about illegal activities against Tornike Margiani and Aleksandre Akhalkatsi by police officers.
Nata Tarkhan-Mouravi reported to Human Rights Center that on March 28, police officers ruthlessly beat her son Tornike Margiani in the Old Tbilisi Police Unit # 3. Namely, they took him to the room on the right in the police office, where no video-cameras were installed. Margiani was seated on the iron chair. Four police officers beat him in the legs, head, face and body. The chair broke because of the beating. After beating, Tornike Margiani was placed in the temporary detention setting.
Examination protocol issued by the personnel of the temporary detention setting of the MIA, the detainee had injuries on the body.
Aleksandre Akhalkatsi reported that on May 9, police officers in plain clothes ruthlessly beat and insulted him and his friend in Guramishvili Avenue. The police officers beat him in the legs and waist. Aleksandre Akhalkatsi managed to record the state numbers of the police officers’ cars.
According to Akhalkatsi, police officers work for Gldani-Nadzaladevi police office. He can recognize all of them.
Human Rights Center calls on the Georgian Ministry of Internal Affairs and prosecutor’s offices to promptly investigate the crimes committed against citizens, to punish every person who somehow participated in the physical abuse of Tornike Margiani, Aleksandre Akhalkatsi and his friend.
Human Rights Center calls on the Human Rights and Civic Integration Committee of the Parliament of Georgia to conduct effective parliamentary control over the investigation into the abovementioned incidents.