სახალხო დამცველის ანგარიში პარლამენტის ადამიანის უფლებათა კომიტეტის სხდომაზე
დღეს, სახალხო დამცველმა „2014 წელს საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ“ ანგარიში პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის სხდომაზე წარადგინა. მოსმენას სამთავრობო უწყების წარმომადგენლები და საპარლამენტო მდივნებიც დაესწრნენ.
სახალხო დამცველმა რამდენიმე მიმართულებით გაამახვილა ყურადღება ყოველწლიურ ანგარიშში. ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა ყოველწლიურ ანგარიშში სახალხო დამცველი პენიტენციურ დაწესებულებებში პრობლემების აღმოსაფხვრელად გატარებულ ღონისძიებებს დადებითად აფასებს. პატიმართა წამებისა და არასათანადო მოპყრობის ფაქტების გამოძიება დღესაც მიმდინარეობს და ერთეული საქმეების გარდა სისტემური დანაშაულის ათასობით საქმეზე შედეგი არ დამდგარა.
უჩა ნანუაშვილის შეფასებით, სასამართლო ხელისუფლების დამოუკიდებლობის კუთხით გატარებული ღონისძიებების მიუხედავად,  სასამართლოსადმი ნდობის გასაზრდელად კიდევ ბევრი გამოწვევაა დასაძლევი. 2014 წლის ანგარიშის მიხედვით, სახალხო დამცველმა გასულ წელს იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს არაერთხელ მიმართა დისციპლინური დევნა დაეწყოთ იმ მოსამართლეების მიმართ, რომელთა მხრიდანაც საქმეების განხილვის დროს პროცედურული ნორმების უხეში დარღვევები იკვეთებოდა. იუსტიციის უმაღლესი საბჭო კი ყოველი წინადადების განხილვის შემდეგ მხოლოდ შაბლონური პასუხით შემოიფარგლებოდა, რომ მოსამართლეთა მხრიდან აღნიშნული დარღვევები არ დასტურდება.
სახალხო დამცველის შეფასებით, 2014 წელს გამართული აქციების უმრავლესობამ ექსცესების გარეშ ჩაიარა, თუმცა, იყო ისეთი გამონაკლისებიც, როდესაც სახელმწიფომ მშვიდობიანი აქციის მონაწილეებისთვის კონსტიტუციით გათვალისწინებული შეკრების უფლების დაცვა ვერ უზრუნველყო.
პრობლემაა მოწმეთა დაკითხვის დროებითი წესი, რომელიც პარლამენტმა ძალაში დატოვა მაშინ როდესაც, სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის ამოქმედების მთავარ დადებით მხარეს სწორედ მოწმის მხოლოდ სასამართლოში დაკითხვა წარმოადგენდა. არადამაკმაყოფილებლად აფასებს სახალხო დამცველი ფართომასშტაბიანი ამნისტიის შემდეგ ხელისუფლების გადადგმულ ნაბიჯებსაც. სახალხო დამცველის ანგარიშში აღნიშნულია, რომ ამ დრომდე არ შექმნილა სამსრთლებრივი მექანიზმი, რომელიც დაინტერესებულ პირებს კანონიერ ძალაში შესული გადაწყვეტილებების გადასინჯვის შესაძლებლობას მისცემს.
უჩა ნანუაშვილმა ყურადღება გაამახვილა, სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენელთა მიერ სავარაუდო არასათანადო მოპყრობის ფაქტებზე, რომელტა დაკავშირებითაც არაერთმა მოქალაქემ მიმართა ომბუდსმენის აპარატს. მონიტორინგმა დაკავების დროს პოლიციის თანამშრომელთა მხრიდან გადამეტებული ძალის გამოყენების ტენდენცია გამოავლინა.
სასჯელაღსრულების სსტემაში პოზიტიური ცვლილებების მიუხედავად სახალხო დამცველმა რამდენიმე პატიმრის გარდაცვალების ფაქტი საგამგაშოდ შეაფასა. დაწესებულებებში გარდაცვლილ პატიმართა რაოდენობა 28-ს შეადგენს, საიდანაც შვიდმა სავარაუდო სუიციდით დაასრულა სიცოცხლე.
სახალხო დამცველის ანგარიშის მიხედვით, 2014 წელს არასათანადო მოპყრობასთან დაკავშირებით განცხადებებმა იმატა, რის შესახებაც ომბუდსმენმა მთავარ პროკურატურაში გამოძიების დაწყების მოთხოვნით 28 წინადადება გადააგზავნა.
უჩა ნანუშვილის შეფასებით, გენდერული თანასწორიბის მიღწევა საქართველოში  კვლავ პრობლემად რჩება და შემაშფოთებელია ქალთა მიმართ ძალადობისა და ოჯახში ძალადობის მასშტაბები.
სახალხო დამცველის შეფასებით, განსაკუთრებულ პრობლემას წარმოადგენს საყდრსის მიმდებარე ტერიტორიაზე წიაღისეულის მოპოვებითი სამუსაოების გავლევა ბუნებრივ გარემოსა და მოსახლეობის ჯანმრთელობაზე.
ანგარიშის მიხედვით, კვლავ საგანგაშოა ბავშვთა დაცვის კუთხით მდგომარეობა საქართველოში, არასრულწოვანთა ცხოვრების არასათანადო დონე და ბავშთა სიღარიბის უკიდურესი მდგომარეობა.
2014 წლის ანგარიშის მიხედვით ლგბტ პირების მიმართ ჰომოფობიური დამოკიდებულება ისევ პრობლემურ საკითხად რჩება და სიძულვილის ნიადაგზე ჩადენილი დანაშაულებების დროული და ეფექტური გამოძიებაც კვლავ მიუღწეველია.

Report of the Public Defender at the session of Human Rights Committee of Parliament
Today, Public Defender presented a report about “State of Human Rights  and Basic Freedoms in Georgia in 2014” at the session of Human Rights Committee of the Parliament. Representatives of state agencies and parliamentary secretaries also attended the hearing.
Public Defender highlighted several areas of the annual report. In his annual Report on Human Rights and Basic Freedoms he positively evaluates the measures taken to eradicate problems of the penitentiary facilities. Investigation into torture and ill-treatment facts of prisoners are still underway, except some of the cases, the result on the thousands of systemic offences has not come up yet.
According to Ucha Nanuashvili, despite the measures taken for the increased independence of the judiciary, there are still many challenges to overcome in order to raise the trust towards courts. According to the 2014 report , Public Defender appealed to High Council of Justice for several times to start the disciplinary procedures against judges who violated procedural norms during the trials. High Council of Justice each time responded with the banal responses saying the judges did not commit any violations.
According to Ucha Nanuashvili, the most of demonstrations in 2014 were held without any excesses. But there were cases when the state could not ensure protection of demonstrators in compliance with the constitutional rights on peaceful demonstration.
The rule of temporary questioning of witnesses is problematic, which the Parliament left in force even though the main positive point of the enacting Code of Criminal Procedure is to question witnesses only in courts. Measures taken by the state after the large-scale amnesty are dissatisfactory according to the public defender. It is mentioned in the public defender’s report that the legal mechanism, which allows the interested parties to review the enacted lawful decisions, is still not established.
Ucha Nanuashvili paid attention to the facts of ill-treatment by law enforcement officials. A lot of citizens appealed to the ombudsman with related complaints.  The monitoring revealed that there is a tendency of excessive use of force by police officers during detention.
Despite positive changes in penitentiary system, the public defender said the death facts of several prisoners were alarming. The number of dead prisoners is 28; 7 out of which probably committed suicide.
According to the report of Public Defender, number of appeals related to ill-treatment increased. Public Defender sent 28 proposals to the Chief Prosecutor’s Office to start investigation into them.
As mentioned by Ucha Nanuashvili, achievement of gender equality remains problematic in Georgia. The facts of violence against women and domestic violence have an alarming scale.
According to Ucha Nanuashvili, impact on nature and people’s health caused by the works for minerals extraction in the territory near Sakhdrisi is a big issue.
According to the report, situation about children’s rights remains alarming in Georgia. Juveniles have to live in inadequate conditions and in extreme poverty.
According to the report of 2014, homophobic attitude towards LGBT community still remains an issue. Effective investigations into crimes committed on the ground of hate are still not achieved.