შეჩერებული მშენებლობებით დაზარალებულები
„2006 წელს დიდ დიღომში, ბინის შეძენის მიზნით, სამშენებლო კომპანია „ცენტრ პოინტში“ განაცხადი შევიტანე. ბინის ღირებულება - 40 000 დოლარი 24 თვეში კომპანიის მიერ შედგენილი გრაფიკით გადავიხადე. შეთანხმების თანახმად, 2008 წლის 30 სექტემბერს თეთრი კარკასი უნდა ჩამბარებოდა, თუმცა, დღემდე უშედეგოდ ველოდები“,- განაცხადა შეჩერებული მშენებლობით დაზარალებულმა, ნათია ვახტანგაძემ.
ვახტანგაძის თქმით, 2008 წელს მასთან კომპანია „დექსუსის“ წარმომადგენელი მივიდა და დღგ-ს გადახდაზე ხელი იძულებით მოაწერინა.
„ბინას საჯარო რეესტრში ვერ ვატარებ, რადგან დღგ მაქვს გადასახდელი. ამ უსამართლობის წინააღმდეგ უკვე 7 წელია ვიბრძვი. „ცენტრ პოინტს“ ყოველ დაგვიანებულ დღეზე 0.02% უნდა გადაეხადა, რაც, რა თქმა უნდა, არ გადაუხდია. თეთრი კარკასის ნაცვლად შავი კარკასი ჩაგვაბარეს, ამასთან, კომუნიკაციების თანხა ცალკე უნდა გადავიხადოთ“,- აღნიშნა ნათია ვახტანგაძემ.
ნათია ერთ-ერთია მათ შორის, რომელიც humanrights.ge -სთან საუბრისას თავს სამშენებლო კომპანია „ცენტრ პოინტის“ დაზარალებულს უწოდებს. იათამზე ღონღაძეც 7 წელია, დიღმის ოაზისში  კომერციული ფართის დასრულებას ელოდება.
„კომერციული მიზნებისთვის შევიძინე ფართი, რომლის საფასური 28 640 დოლარს შეადგენდა. თუმცა, დღევანდელი სახით ჩემი კუთვნილი კომერციული ფართის ღირებულება 5 000 დოლარიც არ არის“,- განაცხადა იათამზე ღონღაძემ.
ითამზეს თქმით, აშენებული ფართი არ აკმაყოფილებს შეთანხმებით გათვალისწინებულ მოთხოვნებს: „კედლები ზედმეტად თხელია, არასაკმარისია ჭერის სიმაღლე, ამასთან კომერციულ ფართს არ აქვს კომუნიკაციის სისტემა შეყვანილი“.
აღნიშნული ბრალდებებით იათამზე ღონღაძემ სასამართლოს მიმართა.
„დიღმის ოაზისის“ დაზარალებულების მსგავსად, კომპანია „ცენტრ პოინტს“ აკისრებენ პასუხისმგებლობას ხოშარაულის 29 ნომერში ფართის მფლობელებიც.
ერთ-ერთმა დაზარალებულმა, ელიკო ბულბულაშვილმა სავაჭრო ცენტრ „უნი მოლში“ 22 კვადრატიანი ფართის შესაძენად „ცენტრ პოინტს“ 55 000 დოლარი 2005-06 წლებში გადაუხადა. აღნიშნული ფართის მშენებლობა ნაწილობრივ დასრულებულია, თუმცა ჯერ კიდევ არ არსებობს შიდა კომუნიკაციები. დაზარალებულებმა საინიციატივო ჯგუფი შექმნეს და საკუთარი სახსრებით ცდილობენ სამშენებლო კომპანია „ცენტრ პოინტის“ წინააღმდეგ ბრძოლას.
შეჩერებული მშენებლობებით დაზარალებულთა დიდი რიცხვის გათვალისწინებით,  სამშენებლო ობიექტები, რომელთა მშენებლობაც 2008 წლის აგვისტომდე დაიწყო და დღემდე არ დასრულებულა, პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა სახელმწიფოს წინაშე არსებული ვალდებულებებისაგან, კერძოდ, დღგ-სა და K2 მოსაკრებლის გადახდისგან, გაათავისუფლა. ამის შესახებ განცხადება საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა 2015 წლის 19 თებერვალს გააკეთა.
საადვოკატო ბიურო „მიგრიაული და პარტნიორების“ ადვოკატის, როინ მიგრიაულის განცხადებით, სახელმწიფოს მხირდან დღგ-სა და K2 მოსაკრებლის გადასახადის მოხსნის შესახებ კანონი სწორად გადადგმული ნაბიჯი იყო იმ დეველოპერული კომპანიების მიმართ, რომლებსაც მშენებლობები დაწყებული ჰქონდათ და გარკვეული მიზეზების გამო ვერ დაასრულეს.
„მიღებული კანონის თანახმად, დეველოპერებს გარკვეული თანხები გამოუთავისუფლდებათ და მშენებლობისთვის გამოიყენებენ. „ცენტრ პოინტს“ 6 500-ზე მეტი დაზარალებული ჰყავს, ამასთან, კრედიტორებს უხდის თანხას. თუ გადაიდგმება გარკვეული ნაბიჯები და „ცენტრ პოინტი, კრედიტორები და მენაშენეები მიიღებენ მონაწილეობას, პრობლემა მოგვარდება“,- განაცხადა როინ მიგრიაულმა.
Humanrights.ge თბილისის მერიის არქიტექტურის სამსახურს დაუკავშირდა. როგორც არქიტექტურის სამსახურში განგვიმარტეს, მერია მხოლოდ მშენებლობის ნებართვას გასცემს, მისი შემდგომში ექსპლუატაციაში მიღება ან შეჩერებული მშენებლობა სამსახურის კომპეტენციას სცილდება. მათი თქმით, მშენებლობაში ჩარევის უფლება მხოლოდ ზედამხედველობის საქალაქო სამსახურს აქვს.
„თუ შენობა საფრთხეს უქმნის მიმდებარე ტერიტორიას ან მოსახლეობას, ამ შემთხვევაში ერთვება ზედამხედველობის საქალაქო სამსახური, რომელიც წერს მითითებას სამართალდამრღვევზე, შედეგად კი, იწყება ადმინისტრაციული საქმის წარმოება. რაც შეეხება შეჩერებული მშენებლობებით დაზარალებულებს, მათ სასამართლოს უნდა მიმართონ“,- განაცხადა ქალაქ თბილისის მერიის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის წარმომადგენელმა humanrights.ge -სთან საუბრისას.
საადვოკატო ბიურო „მიგრიაული და პარტნიორების“ ადვოკატი, როინ მიგრიაული სამშენებლო კომპანიებსა და დაზარალებულებს შორის არსებულ დავაში მერიის ჩაურევლობას გაუმართლებლად მიიჩნევს. მისი თქმით, ქალაქის იერ-სახის შენარჩუნების მიზნით მშენებლობის დასრულებაზე სწორედ მერიამ უნდა იზრუნოს და გარკვეული ვალდებულებებიც იკისროს, კერძოდ, კომპანიებს შუამავლად, გარანტად დაუდგნენ. მიგრიაულის განცხადებით, ეს არ არის მხოლოდ კერძო სამართლებრივი დავა, ეს საზოგადოების პრობლემაა.

People affected by halted constructions
I sent application to the construction company “Center Point” to buy an apartment in Didi Dighomi in 2006. I paid the cost of the apartment- 40 000 USD throughout24 months according to the schedule composed by the company. According to the agreement I should have received a white carcass on September 30, 2008, but I am still waiting in vain, “_ said NatiaVakhtangadze, who is affected by the halted construction.
According to Vakhtangadze, in 2008 a representative of “Dexus” came to her and forced her to sign the payment of VAT.
“I cannot register the apartment in the Public Registry, because I have paid the VAT. I have been fighting against this injustice for 7 years. “Center Point” should have paid 0.02% for each delayed day, which of course they didn’t do. We received a black carcass instead of the white, and we have to pay the cost for communication as well, “_ said NatiaVakhtangadze.
Natia is one among the people who, during the conversation with humanrights.ge, call themselves affected by the construction company “Center Point”. Iatamze Ghonghadze has also been waiting her commercial property to be finished in “Dighomi Oasis” for 7 years.
“I bought a space for commercial purposes, cost of which amounted to 28 640 dollars. But nowadays it doesn’t even cost 5 000 dollars,” _said Iatamze Ghonghadze.
According to Iatamze, the constructed space does not meet the requirements as provided upon the agreement. “Walls are too thin, height of the ceiling is not enough, also the commercial space doesn’t have a communication system.”
With these accusations Iatamze appealed to the court.
Like those affected by “Dighomi Oasis”, the owners of the space located in Khosharauli 29 also blame the company “Center Point”.
One of the affected persons Eliko Bulbulashvili paid the 55 000 dollars to Center Point”  to buy 22m2 space in the shopping center “Uni Mall” in 2005-2006. Construction of this space is partially done but still there are no internal communication. Affected people created Initiative group and try to fight against the construction company “Center Point” using their own funds.
Considering a huge number of people affected by the suspended constructions, those constructing cites, construction of which started in August 2008 and are not finished yet, were released from the obligations before state, including VAT and K2 fees, by Premier Minister Irakli Garibashvili. This statement was made by Premier Minister of Georgia Irakli Garibashvili on February 19, 2015.
According to the lawyer from the law office “Migriauli and Partners” Roin Migriauli, law on removing VAT and K2 fees was a right decision made by the state for those Development Companies who started the constructions but for some reasons, have not finished them yet.
“According to the enacted law,  developers will maintain some funds to use them for constructions. “Center Point” has more than 6 500 people affected, in addition  it pays money to creditors. If some actions will be made and “Center Point” , creditors and developers participate, the problem will be solved. “_ said Roin Migriauli.
Humanrights.ge contacted the Architect Service of Tbilisi City Hall. As they explained in the Architect Service, the City Hall only issues a license, after this the commissioning of suspended construction is beyond their competence. According to them, only the Municipal Supervision Service has the right to interfere in constructions.
“If the building creates a threat to the surrounding area or population, the Municipal Supervision Service will interfere and write a reference about the violation; afterwards, administrative proceedings will take place. As for the people affected by the halted construction, they should appeal to the court,“_ the representative of the Tbilisi City Hall’s PR office told humanrights.ge.
Lawyer of the law office “Migriauli and Partners” Roin Migriauli thinks that, non-interference of the City Hall in the litigation between construction companies and their victims, is unjustified. According to him, in order to maintain the city appearance, the City Hall should be responsible to finish the constructions and take some responsibilities, in particular to become guarantor, mediator for the companies. As mentioned by Migriauli, this is not only a private litigation, it is a public issue.