რუისის მოსახლეობა, ავტობანის მშენებლობის გამო, გზების გაუქმებას აპროტესტებს
ქარელის მუნიციპალიტეტის გამგებელსა და რუისის მოსახლეობის ნაწილს შორის დაპირისპირება გრძელდება. 22 მაისს თბილისი-სენაკი-ლესელიძის საავტომობილო მაგისტრალის რუისის მონაკვეთის მიმდებარედ შეკრებილი მოსახლეობა, ავტობანის მშენებლობის გამო, ნაკვეთებამდე მისასვლელი გზების გაუქმებას აპროტესტებდა.
ადგილობრივი მოსახლეობის თქმით, ქარელის მუნიციპალიტეტის გამგებელსა და რუისის მოსახლეობის ნაწილს შორის დაპირისპირების მიზეზი დაგეგმილი აქციის შესახებ სოფელში გამოკრული განცხადებები გახდა, აქციის ორგანიზატორების თქმით, აღნიშნულის გამო ისინი მუნიციპალიტეტის გამგებელმა დაიბარა და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა.
,,სიტყვიერი შეურაცხყოფა მოგვაყენა და დაგვემუქრა იმის გამო, რომ სოფლის ნაკვეთებამდე მისასვლელი გზის აღსადგენად აქციის გამართვას ვაპირებდით. ეს გზა კი ავტობანის მშენებლობის დროს გაფუჭდა. რაიონის გამგებელი ზაზა გულიაშვილი, პროკლამაციების გავრცელების გამო, პირადად მე მემუქრებოდა“, - ამბობს რუისის მცხოვრები ბონდო ბალიაშვილი.
ქარელის მუნიციპალიტეტის გამგებელი, ზაზა გულიაშვილი შელაპარაკებას ადასტურებს, თუმცა სიტყვიერ შეურაცხყოფასა და მუქარას უარყოფს: ,,არც შეურაცხყოფა მიმიყენებია და არც დავმუქრებივარ, იქ იყო პატარა შელაპარაკება, მამაკაცები ვართ და ასეთი ურთიერთშელაპარაკება ხდება ხოლმე".
22 მაისს თბილისი-სენაკი-ლესელიძის საავტომობილო მაგისტრალის რუისის მონაკვეთის მიმდებარედ გამართულ აქციას ინციდენტის გარეშე არ ჩაუვლია, ქარელის მუნიციპალიტეტის გამგეობის წარმომადგენლებსა და აქციის მონაწილეებს შორის სიტყვიერი დაპირისპირება შეხლა-შემოხლაში გადაიზარდა. ქარელის მუნიციპალიტეტის გამგებელი ადგილზე მობილიზებულ სამართალდამცველებს აქციის მონაწილეების დაკავების შესახებ მითითებას აძლევდა. თუმცა აქცია მშვიდობიანად დასრულდა და პოლიციას არავინ დაუკავებია.  გამგებელი აქციის მონაწილეებს პრობლემის დროულად მოგვარებას დაჰპირდა. როგორც გულიაშვილმა აღნიშნა, ამ საკითხთან დაკავშირებით გზების დეპარტამენთან მოლაპარაკება უკვე დაწყებულია.

Confrontation between the Kareli Municipality governor and some of the locals from Ruisi continues. On May 22 the locals gathered near the Ruisi’s section of Tbilisi-Senaki-Leselidze highway, protested abolition of access roads to their plots as a result of construction of autobahn.
According to the locals, notifications about planned demonstration in the village became the reason of confrontation between the governor of Kareli Municipality and some of the locals in Ruisi. Organizers of the demonstration say that the governor summoned them to the office and insulted them.
“He insulted and threatened us because we were planning a demonstration in order to restore the access road to the plots of village. This road was destroyed during construction of the autobahn. The governor Zaza Guliashvili personally threatened me because of the published leaflets, “_ saidthe local of Ruisi Bondo Baliashvili.
The governor of Kareli Municipality Zaza Guliashvili confirms the dispute, but denies the insult and threat: “I have neither insulted nor threatened them, there was a small argument, we are men and this kind of disputes sometimes happens.”
May 22 demonstration near the Ruisi section of Tbilisi-Senaki-Leselidze highway did not pass without incidents. Altercation, between the representatives of Kareli Municipality and protesters, escalated into scuffle. The governor of Kareli Municipality was instructing the police officers to arrest the demonstrators. However the demonstration ended peacefully and police didn’t arrest anyone. The governor promised the protesters to timely resolve the issue. As mentioned by Guliasvhili, he has already started negotiations with the road department on this issue.