საკონსტიტუციო სასამართლომ ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ ინიცირებული სარჩელი დააკმაყოფილა
დღეს საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ დააკმაყოფილა ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ ინიცირებული კონსტიტუციური სარჩელი მაჟორიტარული საარჩევნო ოლქების ფორმირების წესის კონსტიტუციასთან შეუსაბამობასთან დაკავშირებით.
კონსტიტუციური სარჩელი 2012 წლის 4 დეკემბერს ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელმა დირექტორმა, უჩა ნანუაშვილმა და ორგანიზაციის იურისტმა, კონსტიტუციონალისტმა მიხეილ შარაშიძემ შეიტანეს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი 2012 წლის 1 ოქტომბერს ჩატარებული საპარლამენტო არჩევნების პროცესის გრძელვადიან მონიტორინგს აწარმოებდა. ამ პროცესში გამოიკვეთა საარჩევნო კანონმდებლობის სისტემური პრობლემა, რომლის გადასაწყვეტად მომზადდა კონსტიტუციური სარჩელი. გასაჩივრდა საქართველოს ორგანული კანონის -„საქართველოს საარჩევნო კოდექსის“ 110-ე მუხლის პირველი და მეორე ნაწილებით(1) გათვალისწინებული საქართველოს პარლამენტის არჩევნებისათვის ერთმანდატიანი მაჟორიტარული საარჩევნო ოლქების ფორმირების წესის კონსტიტუციურობა, საქართველოს კონსტიტუციის მე-14 მუხლთან(2)  და 28-ე მუხლის პირველ პუნქტთან (3) მიმართებით.
კონსტიტუციური სარჩელის თანახმად, საქართველოს კონსტიტუციის მე-14 მუხლით გათვალისწინებულ თანასწორობის პრინციპთან შეუსაბამოდ არის მიჩნეული ის გარემოება, რომ საქართველოში არსებულ ერთმანდატიან საარჩევნო ოლქებში რეგისტრირებული ამომრჩევლების რაოდენობებს შორის საკმაოდ დიდი განსხვავებებია. მაგალითად, #29 ყაზბეგის ერთმანდატიან მაჟორიტარულ საარჩევნო ოლქში, შესაბამის მაჟორიტარ დეპუტატს ირჩევს 5,810 ამომრჩეველი, როცა საბურთალოს #3 ოლქში, ერთი მაჟორიტარი დეპუტატი აირჩევა 128,545 ამომრჩევლის მიერ. ამრიგად, ყაზბეგის ოლქში რეგისტრირებული ამომრჩევლის ხმა, შეიძლება ითქვას, თითქმის 22-ჯერ უფრო წონადია, ვიდრე საბურთალოს ოლქში რეგისტრირებული ამომრჩევლის ხმა.  ამ გზით კი ირღვევა საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებული თანასწორობის, მათ შორის ამომრჩეველთა ხმების თანასწორობის - თანაბარწონადობის პრინციპი, რაც წარმოადგენს ამომრჩევლების დისკრიმინაციას საცხოვრებელი ადგილის მიხედვით.
2015 წლის 28 მაისს საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს პირველმა კოლეგიამ მიიღო გადაწყვეტილება საქმეზე „საქართველოს მოქალაქეები - უჩა ნანუაშვილი და მიხეილ შარაშიძე საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“. საკონსტიტუციო სასამართლომ დააკმაყოფილა სარჩელი და არაკონსტიტუციურად ცნო საქართველოს საარჩევნო კოდექსის ის ნორმები, რომლებიც ადგენდა 73 ერთმანდატიანი მაჟორიტარული საარჩევნო ოლქის განსაზღვრის წესს.

The Constitutional Court upheld the Claim initiated by Human Rights Centre
Today the Constitutional Court of Georgia upheld the constitutional claim initiated by Human Rights Centre on non-compliance of formation rules for majoritarian electoral system with the Constitution.
That time executive director of Human Rights Centre Ucha Nanuashvili and the lawyer of organization and constitutionalist Mikheil Sharashidze submitted the constitutional claim to the court on December 4, 2012.
Human Rights Centre was conducting long term monitoring on process of Parliamentary Elections of October 1, 2012. During this process, the system problem of Election Law was outlined. In order to resolve it, the constitutional claim was prepared. The constitutionality of the formation rule of single mandate majoritarian electoral district for Georgian Parliamentary Elections provided by article 110, sections 1 and 2 of the Organic Law of Georgia –“Election Code of Georgia”, in accordance with article 14 (2) and the first part of article 28 (3) of The Georgian Constitution, was appealed.
According to the constitutional claim, the fact, that there are huge differences between registered voters in single mandate electoral districts, is deemed as irrelevant with the Principle of Equality provided by article 14 of the Georgian Constitution. For example, in #29 single mandate majoritarian electoral district of Khazbegi the MP is elected by 5,810 voters, while in #3 electoral district of Saburtalo one MP is elected by 128,545 voters. Thus, the vote of electors in Khazbegi district is 22 times weightier than the votes of those registered in Saburtalo district. This way the principle of equality, including principle of voters’ equality and equal voting weight, guaranteed by the Constitution of Georgia, is breached, which is discrimination of voters by their place of residence.
On May 28, 2015, the first Panel of Constitutional Court of Georgia made the decision on the case “Georgian citizens – Ucha Nanuashvili and Mikheil Sharashidze against Georgian Parliament”. The Constitutional Court satisfied the claim and deemed as non-constitutional those norms of Election Code of Georgia, which provided rules of determining 73 single mandate majoritarian electoral districts.