გორის მუნიციპალიტეტის სოფლები სტიქიამ დააზარალა
გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ სვენეთში მცხოვრებ ოლია ბერუაშვილს 31 მაისს მოსულმა სეტყვამ მოსავალი გაუნადგურა. მისი ძირითადი შემოსავალი პენსიაა, საპენსიო თანხა კი, კრედიტის სახით, წინასწარ გამოიტანა ხილის ბაღისთვის შხამქიმიკატების შესაძენად. ბერუაშვილი ხელისუფლებას სტიქიის შედეგად მიყენებული ზარალის შესწავლასა და ანაზღაურებას სთხოვს.
„76 წლის ვარ და ასეთი სეტყვა პირველად ვნახე. სეტყვამ ხილის ბაღი გაგვინადგურა, დაგვიზიანა სახურავიც. პენსია 23 თვის წინასწარ მაქვს აღებული და წყალში ჩამეყარა შრომა“,- განაცხადა ოლია ბერუაშვილმა.
სეტყვამ სოფელ ხელთუბანშიც გაანადგურა მოსავალი. სოფლის მცხოვრებთა თქმით, სტიქიამ მათ მნიშვნელოვანი ზარალი მიაყენა.
„დაზიანდა სოფლის მეურნეობის კულტურები, ხილი და ბოსტნეული. ასეთი სეტყვა არასოდეს გვინახავს“,- აღნიშნა სოფელ ხელთუბნის მკვიდრმა, გიორგი ბაშინჯაყელმა.
სტიქიამ განსაკუთრებით დააზარალა გორის მუნიციპალიტეტის სოფლები: მერეთი, გუგუტიანთკარი, ზარდიაანთკარი, კოშკა, კარბი და სობისი.
სობისის მოსახლეობის განცხადებით, თუ სახელმწიფო ზარალს არ აუნაზღაურებთ, ისინი ბანკის კრედიტებს ვერ დაფარავენ და მოსავალთან ერთად საცხოვრებელი სახლების გარეშეც დარჩებიან.
სტიქიიდან მესამე  დღეს, სობიში, გორის მუნიციპალიტეტის გამგებელი და გორის მაჟორიტარი დეპუტატი მივიდნენ. ადგილობრივებმა სოფელში მისულ ხელისუფლების წარმომადგენლებს სეტყვის შედეგად განადგურებული ხილის  ნაყოფი აჩვენეს,  ბაღები დაათვალიერებინეს და მიყენებული ზარალის ანაღაურება მოითხოვეს.
გორის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა მოსახლეობას განუცხადა, რომ ადგილობრივ ბიუჯეტს ზარალის ასანაზღაურებლად თანხები არ გააჩნია და მათ მოსავლის დაზღვევა შესთავაზა, რომლის 95 %-ს სახელწიფო გადაიხდის.
„ბევრს არ აქვს მოსავალი დაზღვეული და ეს პრობლემას ქმნის. ზარალს ვითვლით, რათა შემდგომი რეაგირებისთვის მთავრობას გადავუგზავნოთ“,- განაცხადა გორის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა, დავით ონიაშვილმა.
გორის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს დეპუტატს ხათუნა ხათაშვილს ცენტრალური ხელისუფლების მხრიდან სტიქიის შედეგად მიყენებული ზარალის ანაზღაურების იმედი არ აქვს.
,,გასულ წელს გორის მუნიციპალიტეტის 40-მდე სოფელი სეტყვის შედეგად დაზარალდა. შემდეგ შეიქმნა კომისია, რომელმაც  ზარალი შეისწავლა, თუმცა ერთი თეთრიც არავის აუნაზღაურებია. ამიტომ ვფიქრობ,  რომ მოსახლეობამ მოსავალი უნდა დააზღვიოს“,- განაცხადა ხათუნა ხათაშვილმა.
გორის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა მოსახლეობას შესთავაზა, რომ თავად შექმნან საინიციატივო ჯგუფი, რომელიც კომისიასთან ერთად ზარალს დაითვლის.

Natural disaster has damaged the villages of Gori municipality
On May 31, hail destroyed the harvest of Olia Beruashvili, resident of village Sveneti of Gori municipality. Her main income is a pension. She made an advance withdrawal of her pension as a credit to buy chemicals for the fruit garden. Beruashvili asks the Government to examine and compensate the damage caused by the disaster.
“I am 76 years old and I saw this kind of hail for the first time. The hail destroyed our fruit garden and damaged our roof.  I have taken 23 months pension in advance and my efforts were all for nothing in the end,”_ said Olia Beruashvili.
The hail destroyed harvest in village Kheltubani too. According to the locals, the hail caused them a huge damage.
“Agricultural crops have been damaged, fruit and vegetables. We have never seen a hail like this,” –said the resident of village Kheltubani, Giorgi Bashinjakheli.
The disaster mostly damaged the following villages of Gori municipality: Mereti, Gugutiantkari, Zardiaantkari, Koshka, Karbi and Sobisi.
According to the locals of Sobisi, if the state does not compensate the damage, they will not be able to cover bank credits and, in addition to destroyed harvest, they will lose their houses.
Three days after the disaster, Governor of Gori municipality and MP of Gori visited Sobisi. The locals showed them fruits and gardens destroyed by the disaster and asked for indemnification.
Governor of Gori municipality told them that local budget has no funds for indemnification and proposed them insurance for harvest, 95% of which will be paid by the state.
“A lot of people have no insurance for their harvest and this causes problems. We are assessing the damage in order to send it to the Government,”- said Governor of Gori municipality, David Oniashvili.
The deputy of Gori municipality assembly Khatuna Khatashvili has no hope that the Government will compensate the damage caused by the disaster.
“Last year, almost 40 villages of Gori municipality were damaged as a result of hail. After that, the commission was set up which examined the damage, but no one received a single Tetri as a compensation. That is why I think that the locals should insure their harvest,”- said Khatuna Khatashvili.
Governor of Gori municipality proposed the locals to create an initiative group by themselves to assess the damage together with the commission.