პატიმარი ქალების ჯანდაცვის პრობლემები
პატიმართა გეგმიური ოპერაციების ელექტრონული რიგი, სამედიცინო გამოკვლევები, პოსტოპერაციული მკურნალობა, არაეფექტური მედიკამენტების მიწოდება, სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში აფთიაქის არარსებობა - ეს იმ პრობლემათა მოკლე ჩამონათვალია, რაზეც ქალთა №5 სასჯელაღსრულების დაწესებულების პატიმრები საუბრობენ.
„სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს სამედიცინო დეპარტამენტის რეფერალთა ბაზა ქალი და მამაკაცი მსჯავრდებულებისათვის საერთოა, რაზეც ქალი პატიმრები ჩივიან და მიაჩნიათ, რომ მათთვის ცალკე ბაზა უნდა არსებობდეს. საქართველოს მასშტაბით სასჯელს 288 ქალი მსჯავრდებული და 10 000-მდე მამაკაცი მსჯავრდებული იხდის. ქალ მსჯავრდებულებს ხშირად მკურნალობა სჭირდებათ სპეციალური საჭიროებებიდან გამომდინარე, მაგრამ რადგან არ არის გამოყოფილი ცალკე ქალი მსჯავრდებულების რეფერალთა ბაზა, სამედიცინო რეფერალთა  საერთო ბაზიდან ქალ მსჯავრდებულებს სამკურნალოდ რიგში თვეობით ლოდინი უწევთ. ეს მძიმედ აისახება მათი ჯანმრთელობის მდგომარეობაზე. შესაბამისად, მითითებული პროგრამით იგნორირებულია ქალ მსჯავრდებულთა სპეციალური საჭიროებები“, - აცხადებს ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი, თამარ ლუკავა.
სამედიცინო დეპარტამენტის ხელმძღვანელის, თამთა დემურიშვილის განცხადებით, პატიმართა შერჩევა სქესის მიხედვით არ ხდება, რადგან ელექტრონული რიგი ქალ და მამაკაც პატიმრებს თანაბარ მდგომარეობაში აყენებს: „ელექტრონული რიგი ერთია. არ არსებობს ცალკე ქალთა და ცალკე მამაკაცთა, რადგან ამოსავალი წერტილია პაციენტის ჯანმრთელობის მდგომარეობა. მართალია, პატიმარს უფლება აქვს, საკუთარი ხარჯებით გაიკეთოს ოპერაცია, მაგრამ ეს არ გულისხმობს იმას, რომ იგი უპირატესია რიგითობის მხრივ. ეს იქნება მატერიალური ნიშნით დისკრიმინაცია, იმ პატიმრების მიმართ, ვისაც არა აქვთ საშუალება, ოპერაცია საკუთარი ხარჯებით უზრუნველყონ. აგრეთვე პაციენტის შესახებ უფლებების მე-14 მუხლით პოტენციური პაციენტის შერჩევა ხდება მხოლოდ სამედიცინო კრიტერიუმებით, სხვა ფაქტორების გაუთვალისწინებლად“.
თამთა დემურიშვილის თქმით, რეფერირების პროცესი შემდეგნაირია: დაწესებულების ექიმი მიმართავს სამედიცინო დეპარტამენტს, შემდეგ კი სამედიცინო დეპარტამენტი შუამდგომლობას გონივრულ ვადაში განიხილავს. შუამდგომლობის დაკმაყოფილების შემთხვევაში, პატიმარს ენიჭება რიგითი ნომერი, რაც განისაზღვრება: ტერიტორიული პრინციპის, ამბულატორიული და სტაციონარული მომსახურების შესაბამისად. აღსანიშნავია, რომ გეგმიური რეფერირების დროს პატიმარი, რიგითობის შესაბამისად, იქნება გაყვანილი. გადაუდებელი შემთხვევებისას კი ხდება პატიმრის დაუყოვნებლივ გაყვანა. ამასთან, აღმოსავლეთ და დასავლეთ საქართველოს ფარგლებში ელექტრონული რიგი გამიჯნულია და დამოუკიდებლად რეგულირდება.
სახალხო დამცველი 2014 წლის საპარლამეტო ანგარიშში აღნიშნავს, რომ აუცილებელია სამედიცინო რეფერალის ელექტრონული ბაზის დახვეწა, რათა პაციენტს მაქსიმალურად მოკლე დროში გაეწიოს სამედიცინო მომსახურება.
„სამედიცინო დეპარტამენტი რიგითობას განსაზღვრავს ტერიტორიული პრინციპის გათვალისწინებით, ამბულატორიული და სტაციონარული მომსახურების შესაბამისად. სამწუხაროა, რომ არ იქნა გაზიარებული საქართველოს სახალხო დამცველის რეკომენდაცია სამედიცინო რეფერალის სისტემის შემდგომი დახვეწის შესახებ, რათა მაქსიმალურად თავიდან ყოფილიყო აცილებული სამედიცინო მომსახურების მიწოდების დაყოვნება. შეთავაზებული იყო ელექტრონული რიგის შემდგომი დიფერენციაცია დაავადებების მწვავე და ქრონიკული ხასიათის, დაავადების მიმდინარეობის დინამიკის, პაციენტის ჯანმრთელობის მდგომარეობაზე მათი ზეგავლენისა და სხვა ფაქტორების გათვალისწინებით. შესაბამისად, მიგვაჩნია, რომ აუცილებელია სამედიცინო რეფერალის ელექტრონული ბაზის შემდგომი დახვეწა, ვინაიდან რიგითი ნომრის განსაზღვრისას მხვედველობაში არ მიიღება პაციენტის ინდივიდუალური საჭიროებები. რიგითობა დამოკიდებულია არა კლინიკურ ფაქტორებზე, არამედ ისეთ ფაქტორებზე, როგორიცაა სამედიცინო მომსახურების მომლოდინე პაციენტთა რაოდენობა და სამედიცინო დაწესებულების გამტარიანობა“, - ვკითხულობთ სახალხო დამცველის ანგარიშში.
სამედიცინო დეპარტამენტიდან მიღებული ინფორმაციის მიხედვით, ამ ეტაპისთვის 2015 წელს მე-18 სამკურნალო დაწესებულებაში გადაიყვანეს 39 პატიმარი (ურგენტული - 11; ამბულატორული - 20; სტაციონარი - 8), ხოლო სამოქალაქო სექტორის საავადმყოფოებში - 91 პატიმარი (ურგენტული - 18; ამბულატორული - 61; სტაციონარი - 18).
„ჩვენ მიერ გამოკითხული ქალი პატიმრების დიდი ნაწილი ჩივის სამედიცინო მომსახურების შესახებ, კერძოდ, აღნიშნავენ, რომ შესაბამისი სამედიცინო მომსახურება დაგვიანებით უტარდებათ. ასევე მათ არ მიეწოდებათ ბრენდული მედიკამენტები და უკმაყოფილებას გამოთქვამენ მიწოდებული გენერიკული პრეპარატების ხარისხთან დაკავშირებითაც“, - ამბობს ადამიანის უფლებათა ცენტრის თანადირექტორი ნინო ცაგარეიშვილი.
„ოპერაციის შემდგომ საჭიროებისამებრ ხდება პაციენტის დაყოვნება სამოქალაქო სექტორის კლინიკაში, საშუალოდ 2-4 დღემდე, გამონაკლის შემთხვევებში დღენახევრიდან ხუთ დღემდეც. პაციენტის მდგომარეობის გათვალისწინებით, საჭიროების შემთხვევაში, სამოქალაქო სექტორის კლინიკიდან პატიმრები, ძირითადად, სამედიცინო დეპარტამენტის №18  მსჯავრდებულთა და ბრალდებულთა სამკურნალო დაწესებულებაში გადაჰყავთ. ამასთან, სასჯელაღსრულების №5 დაწესებულებაში არის სამედიცინო ნაწილი, სადაც შესაძლებელია პოსტოპერაციული და მედიკამენტოზური მკურნალობა“, - აცხადებს თამთა დემურიშვილი.
ქალ პატიმართა თქმით, პრობლემას წარმოადგენს პოსტოპერაციული მკურნალობისას ხარისხიანი მედიკამენტებით უზრუნველყოფა. სამედიცინო დეპარტამენტის ხელმძღვანელი კი აცხადებს, რომ მედიკამენტების ხარისხზე პასუხისმგებლობა სახელმწიფოს ეკისრება: „სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში განთავსებული პაციენტების მედიკამენტებით უზრუნველყოფა ხდება ექიმის დანიშნულების საფუძველზე, პენიტენციური ჯანდაცვის ბაზისური ნუსხის ფარგლებში. ყველა წამალს, რომელიც მიეწოდებათ პაციენტებს, მინიჭებული აქვთ სახელმწიფოში რეგისტრაციის ნომერი, შესაბამისად, მათ ხარისხზე პასუხისმგებლობა ეკისრება სახელმწიფოს და აღნიშნული სცდება სამედიცინო დეპარტამენტის კომპეტენციას“.
სახალხო დამცველის ანგარიშის მიხედვით, პრობლემური რჩება დანიშნული მედიკამენტების ჩანაცვლების საკითხი.
„პენიტენციური ჯანდაცვის სისტემის ბაზისური მედიკამენტების ნუსხის შემუშავებით სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტრომ განსაზღვრა იმ მედიკამენტების ჩამონათვალი, რომელთა საკუთარი ხარჯებით მიწოდების ვალდებულებას ის იღებს. ამავდროულად, სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრის 2011 წლის 30 მაისის ბრძანებით, დარეგულირდა საგამონაკლისო შემთხვევა, რა დროსაც პატიმარს სამინისტროს ხარჯზე შეიძლება მიეწოდოს მედიკამენტი, რომელიც ბაზისური მედიკამენტების ნუსხაში არ არის შეტანილი. როგორც მონიტორინგმა აჩვენა, სასჯელაღსრულების სამედიცინო პერსონალი პატიმრებს უნიშნავს იმ გენერიკმედიკამენტებს, რომელიც ხელმისაწვდომია დაწესებულებაში სახელმწიფოს ხარჯზე, რის გამოც პატიმრებს ეზღუდებათ ბრენდული სახელწოდების მედიკამენტების საკუთარი ხარჯით შეძენის უფლება“, - ვკითხულობთ სახალხო დამცველის 2014 წლის ანგარიში.
„ყოველთვიურად მედიკამენტებისთვის გამოყოფილია 10 000 ლარი. თუ ექიმი იტყვის, რომ ჯენერიკი არ იძლევა შედეგს, ამ შემთხვევაში ვყიდულობთ ბრენდულ მედიკამენტებს. პაციენტს ასევე აქვს უფლება, საკუთარი ხარჯებით შეიძინოს მედიკამენტი. სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრის #31 ბრძანების მე-3 დანართი ეხება პენიტენციური სისტემის ჯანდაცვის ბაზისური მედიკამენტების ნუსხას. საჭიროების შემთხვევაში ხდება არაბაზისური მედიკამენტების შეძენა, თუმცა თუ დანიშნული მედიკამენტის შემცვლელი ბაზისური მედიკამენტების სიაშია და იგივე ჩვენება აქვს, მიეწოდება ეს უკანასკნელი“, - განმარტავს თამთა დემურიშვილი.
№5 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში პატიმრების მიერ მედიკამენტების საკუთარი ხარჯებით შეძენას აფთიაქის არარსებობა აფერხებს. სამედიცინო დეპარტამენტის ხელმძღვანელის თქმით, კერძო კომპანიები თავიანთი სურვილით გავიდნენ სასჯელაღსრულების დაწესებულებებიდან.
„ქალთა №5 დაწესებულებაში ერთი წლის წინ ფუნქციონირებდა „ავერსის“ აფთიაქი, მაგრამ მან ფუნქციონირება შეწყვიტა, რადგან პატიმრები აფთიაქს არ იყენებდნენ. პატიმრებს საჭიროება აღარ აქვთ, რომ წამლები დაწესებულების აფთიაქებში შეიძინონ. ამიტომ კერძო კომპანიების მხრიდან დაინტერესება ნაკლებია“, - აღნიშნავს თამთა დემურიშვილი.
სამედიცინო დეპარტამენტის ხელმძღვანელის თქმით, პენიტენციალურ სისტემაში მნიშვნელოვანი სიახლე იგეგმება, კერძოდ: იმის გათვალისიწნებით, რომ წლევანდელი წელი შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა წლად არის გამოცხადებული, სასჯელაღსრულების ყველა დაწესებულება შშმ პირებისთვის ადაპტირებული იქნება. თამთა დემურიშვილის თქმით, შშმ პირებისთვის ყველა სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში ერთი ადაპტირებული საკანი გაკეთდება.

Health Care Problems of Women Prisoners
Electronic queue of prisoners’ routine operations, medical examinations, post-surgical treatment, providing non-effective medications, nonexistence of pharmacies in correctional facilities – this is a short list of those problems that N5 women correctional facility prisoners talk about.
“Women prisoners complain about the fact that the referral base of Ministry of Corrections and Legal Assistance is common for female and male prisoners. They think that there should be a separate base for women prisoners. At this moment, 288 women and up to 10 000 men prisoners are serving their sentences in Georgia. Women prisoners often require treatment according to their special needs. However, as long as there is no separate referral base for women prisoners, they have to wait for months in line of the medical referrals common base to get treatment. This is severely affected on their health. Accordingly, the special needs of women prisoners are ignored by this program,”- says the lawyer of Human Rights Centre Tamar Lukava.
According to the head of medical department Tamta Demurishvili, selection of prisoners is not done according to their sex, because the electronic queue places women and men prisoners in equal conditions: “Electronic queue is one. There is no separate for women and men, because the main point is the health condition of patients. Prisoners have right to pay for their surgery, but this does not mean that they are preferred in the line. This would be a material discrimination of those prisoners who cannot afford the surgery. Also, according to the article 14 of Patient Rights, selection of potential patient is based on medical criteria, without taking into account other factors.”
According to Tamta Demurishvili, the referral process is as follows: the doctor of facility addresses the medical department, and then the medical department reviews the solicitation within the reasonable time. If the solicitation is upheld, a serial number is assigned to a prisoner, which is defined according to territorial principle, ambulatory and inpatient services. It is worth to mention, that during the planned referral, a prisoner is selected in accordance with the queue.
In the case of emergencies, an immediate hospitalization of prisoners is provided. Also, the west and east parts of Georgia have separate electronic queue and are regulated independently.
Public Defender points out in 2014 Parliamentary report, that it is necessary to improve the electronic base of medical referrals, in order to provide medical service for prisoners in short period of time.
“Medical department defines the queuing according to territorial principle, ambulatory and inpatient services. It is unfortunate that Public Defender’s recommendation on future improvement of medical referral base, to avoid the delay of medical services, was not taken into account. It was proposed to differentiate the electronic queue according to acute and chronic nature of decease, dynamics of decease, health condition of patients, impact of decease and other factors. Accordingly, we think that it is necessary to improve the electronic base of medical referrals, because individual needs of patients are not taken into account when defining their serial number. The queue is dependent not on clinical factors, but on quantity of patients waiting for the service and permeability of medical facilities,” -written in Public Defender’s report.
According to the information received from the medical department, at this stage, in 2015, 39 prisoners (11- urgent; 20-outpatients; 8- stationary), were transferred to the medical facility N18; 91 prisoners were transferred to public hospitals (18- urgent; 61-outpatients; 18- stationary).
Majority of women prisoners, interviewed by us, complain about medical services. In particular, they outline that there are delays in receiving medical services. In addition, they do not receive brand name drugs and complain about the quality of generic drugs,” – says the co-director of Human Rights Centre, Nino Tsagareishvili.
“After surgery, if necessary, the patient stays in a public clinic for 2-4 days, in the case of exception even for 1.5-5 days. According to the condition of a prisoner, in the case of necessity, the prisoner is transferred from the public clinic to the N18 medical department for prisoners and the accused. In addition, in prison N5 there is a medical unit, where patients can receive postsurgical and medication treatment,”- says Tamta Demurishvili.
According to the women prisoners, the problem is to provide postsurgical treatment with quality drugs. The head of the medical department says that the Government is responsible for the quality of drugs: “the patients in the correctional facilities receive medicaments based on doctors’ prescription, within the basic list of penitentiary health care. All medicaments, which are provided to patients, have their state registration number, which means that the state is responsible for the quality of medicaments and it is beyond the competence of the medical department.”
According to the report of Public Defender, replacement of the prescribed drugs remains problematic.
“By establishing the basic list of medicaments for penitentiary health care, the Ministry of Correction and Legal Assistance defined the list of those medicaments which it takes obligation at its own expense. Also, according to the order of Minister of Correction and Legal Assistance on May 30 2011, exceptional cases have been established. Under this exception, a prisoner can receive a medication that is not included in the basic list. The monitoring revealed that the medical personnel of prisons prescribe the patients those generic drugs that are available on the expense of the Government. Because of this fact, prisoners’ right to buy brand name drugs at their own expenses is restricted,”- written in the 2014 report of the Public Defender.
“10 000 Lari are allocated monthly for medication. If the doctor states that the generic does not give results, then we buy the brand name drugs. Patients also have rights to buy medication at their own expense. Amendment 3 of order N31 of Minister of Correction and Legal Assistance is about the list of basic medicaments for the penitentiary health care system. If necessary, we buy medicaments that are not included in the basic list, but if substitution for prescribed drug is included in the list and has the same indication, the latter is provided,” –says Tamta Demurishvili.
In N5 correctional facility, the prisoners cannot buy the medicaments at their own expense because of non-existence of the pharmacy. According to the Head of the medical department, the private companies decided to leave correctional facilities.
“There was “Aversi” drugstore in the N5 prison 1 year ago, but it stopped functioning because the prisoners were not using it. The prisoners have no need to buy medicaments in the pharmacies of the prison. This is why there is less interest from private companies,” – says Tamta Demurisvhili.
According to the head of medical department, a very important change is planned in the penitentiary system: as long as this year is announced as a year of disabled people, all correctional facilities will be adapted for the disabled persons. According to Tamta Demurishvili, each correctional facility will provide one adapted cell for disabled persons.