ციხეში წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტები
26 ივნისს ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენლებმა რეპორტიორის პრეს-კლუბში სასჯელაღსრულების სისტემაში არსებული წამების პრაქტიკის შესახებ პრესკონფერენცია გამართეს. ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორის, ალეკო ცქიტიშვილის განცხადებით, 26 ივნისი წამების მსხვერპლთა საერთაშორისო დღეა. წამება ასზე მეტი ქვეყნისთვის წარმოადგენს მნიშვნელოვან პრობლემას.
„წამება საქართველოში არ არის ახალი თემა. ცოტა ხნის წინ ეს იყო სისტემური ხასიათის დანაშაული. ამჟამად, საპატიმროებში სისტემური დანაშაული  აღარ არსებობს, თუმცა, შემაშფოთებელია, რომ ბოლო წლებში მზარდი სტატისტიკა შეინიშნება, რასაც სახალხო დამცველიც მიუთითებს თავის ანგარიშებში“, - განაცხადა ალეკო ცქიტიშვილმა.
აღმასრულებელი დირექტორის განცხადებით, ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმოებაში არსებული საქმეების მაგალითზე წამების ფაქტების მატება შეინიშნება.
„წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის მსხვერპლ პატიმრებზე მიმდინარეობს ზეწოლა, რათა მათ შეწყვიტონ ჩივილი და გარკვეული მეთოდებით ცდილობენ, ხელი მოაწერინონ დოკუმენტს რომ მათ პრეტენზა არ აქვთ და დაზიანებები, რომელიც ექსპერტიზის შედეგად არის აღწერილი, თითქოს მათ მიიღეს იატაკზე დაცემის ან კიბეზე უნებლიედ დაგორების შედეგად“, - აცხადებს ცქიტიშვილი.
ალეკო ცქიტიშვილის თქმით, წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის მსხვერპლი პატიმრების სამართლებრივი და ფსიქო-სოციალური რეაბილიტაცია არ ხდება, რაც მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენს. პრობლემად რჩება სასჯელაღსრულების სისტემაში მომხდარი დანაშაულების შიდაუწყებრივი მოკვლევის პრაქტიკაც, რაც გულისხმობს სასჯელაღსრულების სისტემაში მომხდარი დანაშაულებების მათ მიერვე გამოძიებას.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტის, ნესტან ლონდრიძის განცხადებით, ამჟამად ცენტრი იცავს მსჯავრდებულების - თამაზ რასოიანისა და  პაატა სურამელის ინტერესებს, რომლებიც სასჯელს იხდიან #7 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში.
იურისტის განცხადებით, მსჯავრდებულმა პაატა სურამელმა ადვოკატს განუცხადა, რომ 2014 წლის 14 სექტემბერს იმყოფებოდა სასჯელაღსრულების #6 დაწესებულებაში, სადაც იგი ცემეს და აწამეს, შემდეგ კი გადაიყვანეს სასჯელაღსრულების #8 დაწესებულებაში. შემთხვევა მოხდა ტერიტორიაზე, სადაც ხორციელდება ვიდეოკონტროლი.
მსჯავრდებულის თქმით, მიყენებული დაზიანებების გამო, მან  ექიმის პირველადი დახმარება მოითხოვა, რაზეც უარი მიიღო. ხოლო მას შემდეგ, რაც საჩივრის დაწერა განიზრახა, ჯაჭვით შებოჭეს და მთელი ღამის განმავლობაში აბაზანაში ამყოფეს, დილით კი გადაიყვანეს ბათუმის #3 დაწესებულებაში. მსჯავრდებული აცხადებს, რომ მასზე მუდმივად მიდიოდა ზეწოლა, რათა არ დაესახელებინა არაადამიანურ მოპყრობაში მონაწილე თანამდებობის პირები. აიძულებდნენ, უარი ეთქვა გასაჩივრებაზე. იგი ჩასვეს სამარტოო საკანში 19 დღის განმავლობაში, შემდეგ კი გადაიყვანეს #7 დაწესებულებაში.
მსჯავრდებულის ცნობით, ამჟამად, იგი იმყოფება სამარტოო საკანში, სადაც არაადამიანური პირობებია: საკანი ნესტიანია, ჩამოდის წყალი, საჰაერო ფანჯარა დალუქულია და საკანი არ ნიავდება. მსჯავრდებულს 3 თვით შეზღუდული აქვს სატელეფონო ზარები, პირადი კორესპოდენცია და ამანათით, ტელევიზორით, რადიოთი სარგებლობის უფლება.
მსჯავრდებულ თამაზ რასოიანს ადამიანის უფლებათა ცენტრი წლებია, იცავს. იგი არის წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის მსხვერპლი ჯერ კიდევ წინა ხელისუფლების პერიოდში. 2014 წ. 3 დეკემბერს კი, როგორც მსჯავრდებული აცხადებს, სასჯელაღსრულების  #8  დაწესებულებაში იგი კვლავ სასტიკად ცემეს.
ლონდარიძის თქმით, რასოიანთან იმყოფებოდა გამომძიებელი, რომლის მიერ ხდებოდა ზეწოლა, რათა შეეწყვიტა მსჯავრდებულს თანამდებობის პირების დანაშაულებრივი მხილება.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრმა რამდენჯერმე მიმართა სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს, ასევე - პროკურატურას, მოეხდინათ რეაგირება მსჯავრდებულის ინფორმაციაზე, სადაც იგი აცხადებს, რომ არაადამიანური მოპყრობა სხვა პატიმრებზეც განხორციელდა. მიუხედავად ადამიანის უფლებათა ცენტრის არაერთგზის მიმართვისა, არც პროკურატურას და არც სამინისტროს აღნიშნულ შემთხვევაზე ეფექტური რეაგირება არ მოუხდენია“, - აცხადებს ნესტან ლონდარიძე.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიმართავს საქართველოს მთავარ პროკურატურას, მოახდინოს შესაბამისი რეაგირება წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის სავარაუდო ფაქტებზე და უზრუნველყოს მსჯავრდებულთა კანონიერი უფლებების დაცვა. ადამიანის უფლებათა ცენტრი ასევე მიმართავს საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტს, რათა განახორციელოს ეფექტური საპარლამენტო კონტროლი პაატა სურამელისა და თამაზ რასოიანის საქმეთა გამოძიებებზე.

The Facts of Torture and Inhuman Treatment in Prisons
On June 26 representatives of Human Rights Center held a press conference at “Reportiori” press-club about the practice of torture in the penitentiary system. According to the executive Director Aleko Tskitishvili, June 26 is an International Day in Support of Victims of Torture. The torture is an important issue ინ more than one hundred countries.
“Torture is not a new issue in Georgia. Recently it was a systematic crime. Now, there is no systematic crime in prisons, but we are concerned to observe increasing statistics for last years. It was mentioned in the Public Defender’s reports too,”- said Aleko Tskitishvili.
According to the executive director, cases processed by Human Rights Center indicate at the increased facts of torture.
“Victims of torture and inhuman treatment are being oppressed, so they would stop complaining. They force prisoners using specific methods to sign a document that they have no complain and no injuries, which are described by the expertise, as if they get those injuries accidentally falling down on the floor or stairs,”-says Tskitishvili.
According to Aleko Tskitishvili, legal and psychosocial rehabilitation for prisoners who are victims of torture and inhuman treatment is not provided, which is an important issue. Intra-agency investigation practice of crimes within penitentiary system also remains as a problem. This means that they investigate the crimes that occur within the penitentiary system by themselves.
According to the lawyer of Human Rights Center, Nestan Londaridze, now the center protects prisoners –Tamaz Rasoyan and Paata Surameli, who are serving their sentences in prison N7.
According to the lawyer, the prisoner Paata Surameli told the lawyer that on September 14 2014, he was at prison N6, where he was beaten and tortured and after transferred to the prison N8. The incident happened at the place, which is under a video surveillance.
According to the prisoner, because of the injuries, he asked for medical assistance, but he was refused. After he decided to write a complaint, they put chains on him, kept him in the bathroom all night and next morning transferred to Batumi prison N3. According to the prisoner, he was constantly oppressed, so he would not name those persons who participated in maltreatment. He was forced to refuse complaint. He was placed in a solitary cell for 19 days, after he was transferred to N7 prison.
According to the prisoner, he is now in a solitary cell, with inhuman conditions, the cell is humid, water is leaking, air window is sealed and the cell is not being ventilated. The prisoner is limited to use phone calls, personal correspondence, and right to get parcels or use TV and radio.
Human Rights Center has been protecting rights of the prisoner Tamaz Rasoyan for years. He has been a victim of torture and maltreatment since the previous Government. On December 3, 2014, as the prisoner says, again he was severely beaten in prison N8.
According to Londaridze, Rasoyan was visited by a detective who was oppressing him so he would stop criminal disclosure of the officials.
“Human Rights Center repeatedly called on the Ministry of Corrections and Legal Assistance, also the Prosecutor’s Office to react on the prisoner’s information, where he says that the other prisoners are maltreated as well. Despite the multiple appeals from Human Rights Center, not the Ministry nor the Prosecutor’s office had an effective reaction on this incident,” – says Nestan Londaridze.
Human Rights Center calls for Chief Prosecutor’s Office, to have an appropriate reaction about possible facts of torture and inhuman treatment and provide a legal defense for prisoner’s rights. Human Rights Center also calls for Human Rights Committee of Georgian Parliament, to provide an effective parliamentary control for investigation of Paata Surameli and Tamaz Rasoyan cases.